Két teljes kör lement a bajnokságból, mindenki kétszer játszott mindenkivel, mégsem kaphatunk teljesen hiteles képet az erőviszonyokról, mert az idei UEFA-rendezvények miatt két mérkőzés pályaválasztói jogát is felcserélték, így a Mol Fehérvár a 11 helyett már 13-szor volt pályaválasztó, míg a Puskás Akadémia és a Diósgyőr csak 10-szer.
A bajnokságnak ebben a szakaszában azért érdemes összehasonlítani, miként teljesített a tavaly ilyenkor is NB I-es tíz csapat 22 forduló alatt az előző kiíráshoz képest?
Nos, a legtöbbet a Paks és a Kisvárda lépett előre (+6 pont), őket a Puskás Akadémia és a Zalaegerszeg követi (+4 pont), majd a Ferencváros következik a sorban (+1 pont).
A legkevesebbet az Újpest esett vissza (–3 pont), jelentősebb a hanyatlás a Diósgyőrnél és a Mol Fehérvárnál (–10 pont), a legnagyobb zuhanás pedig a Bp. Honvédnál és a Mezőkövesdnél tapasztalható (–11 pont) a tavalyi teljesítményhez képest.
ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A LABDARÚGÓ NB I 23. FORDULÓJA ELÉ
DIÓSGYŐRI VTK–MEZŐKÖVESD
♦ Eddig 16-szor mérkőztek meg egymással az élvonalban, teljesen kiegyenlített a mérleg, mindkét csapat 6 győzelmet aratott, 4 találkozó döntetlenre végződött. A gólkülönbség a vendég kövesdieknek kedvez (22–19).
♦ Ebben a bajnokságban mindkét alkalommal 2–1-es hazai siker született, augusztusban a DVTK, novemberben a Kövesd örülhetett.
♦ 2018. május 5-én e két együttes játszotta az új DVTK Stadion nyitó meccsét, a Mezőkövesd 12 753 néző előtt Sztefan Drazsics góljával 1–0-ra győzve elrontotta az ünnepet. Drazsics Kínába (a Csangcsun Jatajhoz) igazolt át Kövesdről, aztán tavaly nyáron a Diósgyőr szerződtette, és azóta mind a két bajnokin betalált volt csapatának.
♦ A DVTK a Mezőkövesd elleni legutóbbi három bajnokiján mindig kapott tizenegyest és azokat kivétel nélkül be is lőtte, kétszer Iszlai, egyszer Drazsics volt az ítélet-végrehajtó.
♦ A sors úgy hozta, hogy a két együttes kedden a Magyar Kupában is megmérkőzött, azon a találkozón a Mezőkövesd hazai pályán 2–0-ra legyőzte a Diósgyőrt. Az első gólt a februárban éppen az ellenféltől igazolt Rui Pedro lőtte.
♦ A DVTK hárommeccses idegenbeli vereségszériáját zárta le a múlt héten a Fehérvár legyőzésével, így a címvédő FTC után az előző bajnokság ezüstérmesétől is elvitte a három pontot. Ez volt az első alkalom a 2020–2021-es kiírásban, hogy a miskolciak hátrányból tudtak nyerni.
♦ A Mezőkövesd már kilenc bajnoki mérkőzés óta nem talált legyőzőre (5 diadal, 4 döntetlen), ez a leghosszabb aktív veretlenségi sorozat az NB I-ben.
♦ A Diósgyőr hazai pályán immár 50 százalékos mérleget tud felmutatni (4 győzelem, 2 döntetlen, 4 vereség), de ebben az Újpest FC elleni meccse is benne van, amit azért ítélt neki 3–0-s gólkülönbséggel az MLSZ, mert a lila-fehérek nem álltak ki ellene. 2021-ben otthon még nem vesztett bajnokit (1 győzelem, 1 döntetlen).
♦ A Kövesd házon kívüli teljesítménye a harmadik legrosszabb a mezőnyben (2 diadal, 4 iksz, 5 vereség), a Paksot csak jobb gólkülönbségével előzi meg.
♦ A Mezőkövesd vendégként a legkevesebb gólt szerezte a mezőnyben, csupán 5-öt, az előző 9 idegenbeli fellépéséből 7-en gólképtelen volt. Viszont a második legkevesebbet is kapta, 12-t, csak a Ferencváros védelme zárt jobban (8 gól).
♦ Pintér Attila együttesének legutóbbi három idegenbeli meccse 0–0-ra végződött, előtte 1–0-ra nyert Budafokon, így vendégként egymás után négy találkozót hozott le kapott gól nélkül.
BUDAFOKI MTE–KISVÁRDA
♦ Az újonc Budafoki MTE második élvonalbeli idényét a Kisvárda ellen kezdte, és az özönvízszerű esőben megrendezett mérkőzést Vaszicsku hajrában elért góljával 2–1-re megnyerte. A kisvárdai visszavágón nem esett gól, így a szabolcsiak az NB I-ben még nyeretlenek a budai csapattal szemben.
♦ A 2017–2018-as bajnoki szezonban a másodosztályban találkoztak, és mindkét meccs a Kisvárda sikerét hozta: otthon 4–2-re, a fővárosban 3–0-ra nyert a kelet-magyarországi együttes. A hét kisvárdai találatból három a most is kerettag Horváth Zoltán nevéhez fűződik, míg a budafokiak egyik gólját a jelenlegi vezetőedző, Csizmadia Csaba szerezte – büntetőből.
♦ A Budafok legutóbb a 18. fordulóban ikszelt (1–1, Diósgyőrben), azóta felváltva nyert és veszített a bajnokságban. A „sorminta” szerint most győzelemnek kellene következnie…
♦ A Kisvárda sem játszott döntetlent a 18. forduló óta (1–1, a Ferencváros otthonában). Attól kezdve 1–0–3 a mérlege, és csak a Zalaegerszeget tudta legyőzni a Szusza Ferenc Stadionban (2–1). Az említett idei három vesztes meccsén gólt sem szerzett.
♦ Hazai produkciója (3 diadal, 2 döntetlen, 6 vereség) alapján a Budafok 11 ponttal utolsó előtti, csak a Honvéd van mögötte. Négy tavaszi otthon bajnokijából egyedül a ZTE ellenit tudta megnyerni (3–1), viszont a Ferencvárostól és a Puskás Akadémiától is sima hármast kapott (0–3).
♦ A Várda idegenben majdnem annyi pontot (15) gyűjtött, mint pályaválasztóként (16). A vendég tabellán a 4–3–4-es mutatójával az előkelő negyedik helyet foglalja el a mezőnyben, igaz, ezt még a bajnokság első körében alapozta meg. Legutóbb november 8-án, a 10. fordulóban, Zalaegerszegen tudott győzni, (2–1), azóta ötmeccses idegenbeli nyeretlenségi sorozatban van (2 döntetlen, 3 vereség), miközben csupán egy gólt szerzett.
♦ A BMTE a legutóbbi három meccsén mindig legalább két gólt kapott.
♦ Ráfér a javulás a Kisvárda támadójátékára, hiszen a legkevesebb gólt szerezte a bajnokságban, éppen 22-szer talált be az ellenfeleknek, ami kereken meccsenkénti 1-es átlagot jelent.
PUSKÁS AKADÉMIA–BUDAPEST HONVÉD
♦ Eddig 18 alkalommal csapott össze az élvonalban a két együttes, a mérleg 5 felcsúti és 8 kispesti siker, 5 döntetlen. A Honvéd a legutóbbi három bajnokiját kivétel nélkül elvesztette a PAFC ellen, ráadásul úgy, hogy a félidőben még mindig döntetlenre állt és a mindent eldöntő gólt a 80. perc után kapta.
♦ A Puskás Akadémia pályaválasztása mellett teljesen kiegyenlített a párharc: 4–3–4. A kispesti csapat legutóbbi diadalát 2019 novemberében, Felcsúton aratta a Puskás Akadémia ellen (2–1), ez volt az a meccsük, amelyen a győztes gól Gazdag Dániel emlékezetes remek egyéni teljesítményéből született.
♦ A PAFC a legutóbbi öt bajnokiját megnyerte az NB I-ben, ez klubrekord és egyben – a Ferencváros korábbi hétmeccses diadalsorozata mögött – a második leghosszabb győzelmi széria ebben a bajnokságban.
♦ A Honvéd az előző három bajnokiját elvesztette – mindegyiket egy góllal –, négy forduló óta nyeretlen, legutóbbi bajnoki győzelmét Fehérváron érte el (2–1) a 18. fordulóban.
♦ A Puskás Akadémia a mostani bajnokságban otthon 6-szor győzött, 2-szer ikszelt, és 2-szer kapott ki, az előző hat hazai meccsén veretlen maradt (4 győzelem, 2 döntetlen). Legutóbb október 31-én, a 9. fordulóban a ZTE távozott győztesen a Pancho Arénából.
♦ Bár a kispesti csapat a legutóbbi két vendégjátékát elveszítette, 4–2–5-ös mutatójával a forduló előtt még így is az ötödik legjobb idegenbeli teljesítményt könyvelhette el az NB I-ben.
♦ A Puskás Akadémia az előző négy bajnokiján egyszer sem szerzett 2 gólnál kevesebbet.
♦ A felcsúti csapat előző három bajnokiján mindig három vagy annál több gól született.
♦ A Honvéd 10-szer jutott vezetéshez a 2020–2021-es idényben, ezekből a meccsekből csak 5-öt tudott megnyerni, 3-szor be kellett érnie a döntetlennel, 2-szer kikapott. Az előnyös szituációkból átlagban 1.8 pontot szerzett, ezzel a mutatóval utolsó a mezőnyben.
♦ A PAFC – a Ferencváros (5) mögött – a második legkevesebb alkalommal, összesen 7-szer került hátrányba a bajnokságban, viszont ha így történt, azt a meccset mindig el is vesztette.
MTK BUDAPEST–FERENCVÁROS
♦ A szombati „örökrangadó” az MTK és az FTC 218. bajnoki összecsapása (így tartják nyilván a klubok, egyébként a különböző adatbázisokban különböző adatok szerepelnek). Az eltérés oka két 1925-ös mérkőzés (országos bajnoki döntő, 0:0 és 4:1-es MTK-siker, de ezt a bajnokságon kívül bonyolították le a vidék legjobbjainak részvételével).
♦ A két csapat először 1903. március 1-jén, a Millenárison mérte össze tudását (3:1-re nyert az FTC). Az eddigi 217 bajnoki örökrangadó mérlege: 90 ferencvárosi siker, 49 döntetlen, 78 MTK-diadal, a gólkülönbség 349–330 az FTC-nek. A Hungária körúton az MTK felé billen a mérleg (28–19–23).
♦ A legutóbbi hét örökrangadón veretlen a Ferencváros, két 1–1-es döntetlen mellett ötször győzött, mindig legalább kétgólos különbséggel (3–1, 4–1, 2–0, 3–1, 2–0). Az MTK négy és fél éve, 2016. szeptember 10. (2–1 Dunaújvárosban) óta nem tudta felülmúlni a legnagyobb riválisát. A kék-fehérek első gólját akkor Gera Dániel szerezte, aki a télen éppen a Ferencvároshoz igazolt. Ugyancsak az ő nevéhez fűződik az a gól is, amellyel az MTK vezetéshez jutott az FTC elleni, augusztusi, Hungária körúti összecsapáson. Ez volt a 2020–2021-es bajnokság első találata.
♦ A Ferencváros a legutóbbi hét bajnokiján nem szenvedett vereséget – négyszer nyert, háromszor ikszelt –, a Mezőkövesd sorozata (9) után jelenleg ez a második leghosszabb aktív veretlenségi széria az NB I-ben.
♦ Az előző hat fordulóban 50 százalékos volt az MTK teljesítménye (2 győzelem, 2 döntetlen, 2 vereség), ezalatt még a gólkülönbsége is kiegyenlített (7–7).
♦ Az MTK pályaválasztóként eddig közepesen szerepelt, 4 győzelem, 3 döntetlen és 4 vereség áll a neve mellett, ugyanannyi gólt szerzett, mint amennyit kapott (14–14).
♦ Az FTC vendégként még veretlen a bajnokságban: 7 győzelem mellett 4-szer ikszelt (1–1 az MTK, a Fehérvár és a PAFC, legutóbb 2–2 a Mezőkövesd ellen). Ez a 25 pont kimagaslóan a legjobb teljesítmény jelenleg az élvonalban. A vendég tabellán második Puskás Akadémia hat ponttal van lemaradva tőle, ráadásul eggyel több meccsből.
♦ A zöld-fehérek a legutóbbi 17 idegenbeli bajnokijukból csak egyet veszítettek el, tavaly június 23-án, Székesfehérváron 1–0-ra, még az előző bajnokságban.
♦ Érdekes színfoltja lehet a mérkőzésnek Varga Roland bemutatkozása volt csapatával szemben. A támadó még a zöld-fehérek játékosaként négyszer talált be bajnokin az MTK hálójába.
PAKSI FC–ÚJPEST FC
♦ Az örökmérleg 11 paksi siker, 15 döntetlen és 9 újpesti győzelem ebben a párharcban.
♦ A Paks sokáig az Újpest mumusa volt, ám 2015. október 17. óta nem tudta legyőzni a lilákat. Az Újpest immár 15 bajnoki óta veretlen a Paks ellen (4 győzelem és 11 döntetlen).
♦ Pakson a mérleg 6–7–4 a hazaiak szemszögéből, a legutóbbi három találkozót az Újpest nyerte meg (0–2, 2–4, 1–2).
♦ A találkozó különlegességét az adja, hogy a(z egyik) leggólképesebb csatársor csap össze a legtöbb gólt kapó védelemmel. A Paks ugyanis a Kisvárdának vágott hármassal megelőzte a Fehérvárt és beérte a Ferencvárost, így most már mindketten 45 találatnál járnak, ami a legtöbb jelenleg az NB I-ben. A másik oldalon az Újpest tartja a negatív csúcsot, ráadásul a beszedett 45 góljába a DVTK elleni vereséget nem számoltuk bele. (Erre a meccsre az Újpest nem állt ki, ezért az MLSZ 3–0-s gólkülönbséggel a Diósgyőrnek ítélte a három pontot.)
♦ A tolnai csapat még egy másik rekordot is tart, ugyanis Böde Dánielék mérkőzésein esett a legtöbb gól: 22 találkozón 85, ami meccsenkénti 3.86-os átlag.
♦ A Paks a legutóbbi hat bajnokijából csak egyet veszített el (2–3 a Puskás Akadémia otthonában), ezen kívül 3 győzelmet és 2 döntetlent ért el 2021-ben.
♦ Az Újpest december 15. óta nem végzett döntetlenre (akkor Kisvárdán ért el 1–1-et). A mérlege azóta 4 diadal és 3 vereség.
♦ Az újpestiek az előző öt tétmeccsükből négyet megnyertek: a bajnokságban legyőzték az MTK-t és a DVTK-t, a Magyar Kupában megverték a Szolnokot és a Puskás Akadémiát. Csak a ZTE elleni bajnokit veszítették el.
♦ A Paks hazai egyenlege 7–1–3, 22 pontjánál többet csak a Ferencváros söpört be (28). A legutóbbi három otthoni bajnokiját úgy nyerte meg, hogy már a félidőben is vezetett.
♦ Vendégként a lila-fehérek mutatója 3 győzelem, 2 döntetlen és 6 vereség. Előző öt idegenbeli bajnokijukból csak az MTK ellenit tudták megnyerni.
♦ Az Újpest látogatóként egyetlen meccsét sem úszta meg kapott gól nélkül a bajnokságban.
ZALAEGERSZEGI TE FC–MOL FEHÉRVÁR FC
♦ Eddig 83-szor mérkőzött meg egymással a magyar élvonalban a két csapat. A mérleg 22 ZTE-győzelem, 23 döntetlen, 38 Vidi-siker.
♦ A ZTE 2009. augusztus 28. óta, több mint 11 éve nem tudott nyerni a Fehérvár ellen, mérlege azóta 4 döntetlen, 6 vereség. A zalaiak hazai pályán legutóbb 2008. október 18-án bírták legyőzni székesfehérvári riválisukat (2–0), a Vidi hat találkozó óta veretlen Egerszegen.
♦ A két csapat Zalaegerszegen lejátszott élvonalbeli mérkőzésein még sosem volt kiütés, háromgólosnál nagyobb különbséggel egyik fél sem tudott meccset nyerni. A rekordot a 2000-es 4–1-es és a 2003-as 3–0-s Vidi-siker jelenti.
♦ A ZTE legutóbb 3–0-ra verte meg otthon az Újpestet, ezzel véget vetett a hatmeccses bajnoki nyeretlenségi sorozatának (2 döntetlen, 4 vereség).
♦ A Fehérvár az NB I legrosszabb formában lévő csapata: Fioláék az előző hat fordulóban ötször hagyták el vesztesen a pályát, és mindössze 1 (!) pontot kapartak össze (0–0 otthon a Mezőkövesd ellen).
♦ A ZTE pályaválasztása mellett esett eddig a legtöbb gól ebben a bajnokságban, a 11 találkozón összesen 45, ami 4.09-es átlagnak felel meg.
♦ A Zete hazai pályán 4–2–5-ös mérleggel rendelkezik, amivel 22 forduló után csak négy csapatot tudott megelőzni, közülük az Újpestet és a DVTK-t csak jobb gólkülönbségével. Összesen 21 gólt kapott, ami csak eggyel kevesebb, mint amennyit a negatív rekorder Budafok.
♦ A pályaválasztói jogok felcserélése miatt eddig a Fehérvár játszotta a legkevesebb meccset látogatóként, a teljesítménye 3 győzelem, 2 döntetlen, 4 vereség. A legutóbbi öt fellépéséből négyet elbukott és csak Újpesten tudott győzni.
♦ A ZTE előző nyolc bajnokiján mindig legalább három gól született.
| HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
FEBRUÁR 26., PÉNTEK | ||
20.00: DVTK–Mezőkövesd (Tv: M4 Sport) | Miskolc, DVTK Stadion | Pintér Csaba |
FEBRUÁR 27., SZOMBAT | ||
14.45: Budafoki MTE–Kisvárda (Tv: M4 Sport) | Budapest, Budafoki MTE Sporttelep | |
17.00: Puskás Akadémia–Budapest Honvéd (Tv: M4 Sport) | Felcsút, Pancho Aréna | |
19.30: MTK Budapest–Ferencvárosi TC (Tv: M4 Sport) | Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion | |
FEBRUÁR 28., VASÁRNAP | ||
14.30: Paksi FC–Újpest FC (Tv: M4 Sport) | Paks, Paksi FC Stadion | |
17.30: ZTE–Mol Fehérvár FC (Tv: M4 Sport) | Zalaegerszeg, ZTE Aréna | |
Az összes mérkőzés zárt kapus. Az NB I góllövőlistája itt! |
1. Ferencvárosi TC | 22 | 16 | 5 | 1 | 45–12 | +33 | 53 |
2. Puskás Akadémia | 22 | 12 | 3 | 7 | 32–28 | +4 | 39 |
3. Mol Fehérvár | 22 | 9 | 6 | 7 | 44–28 | +16 | 33 |
4. MTK Budapest | 22 | 9 | 6 | 7 | 31–28 | +3 | 33 |
5. Paksi FC | 22 | 9 | 5 | 8 | 45–40 | +5 | 32 |
6. Kisvárda | 22 | 8 | 7 | 7 | 22–28 | –6 | 31 |
7. Mezőkövesd | 22 | 8 | 6 | 8 | 23–27 | –4 | 30 |
8. Zalaegerszegi TE | 22 | 7 | 4 | 11 | 40–41 | –1 | 25 |
9. Újpest FC | 22 | 7 | 4 | 11 | 26–48 | –22 | 25 |
10. Budafoki MTE | 22 | 6 | 5 | 11 | 27–42 | –15 | 23 |
11. Budapest Honvéd | 22 | 5 | 7 | 10 | 32–33 | –1 | 22 |
12. Diósgyőri VTK | 22 | 6 | 2 | 14 | 26–38 | –12 | 20 |