LABDARÚGÓ NB I
6. FORDULÓ
KEDD
PUSKÁS AKADÉMIA FC–MEZŐKÖVESD-ZSÓRY FC
♦ 2013 óta 17-szer találkoztak az NB I-ben, az örökmérleg a felcsútiak fölényét mutatja, 9 Puskás Akadémia-siker, 3 döntetlen, 5 mezőkövesdi diadal. Az egymás elleni mérkőzéseik gólátlaga még a 2.0-t sem éri el (1.9).
♦ Az előző négy összecsapásukat kivétel nélkül a Puskás Akadémia nyerte meg, ráadásul ezeken rendre már a félidőben is vezetett. Ezeken a meccseken mindig legalább két góllal terhelte meg a borsodi csapat hálóját, amelynek a játékosai eközben kétszer gólképtelenek voltak, a további két alkalommal pedig csak egyszer találtak be.
♦ A legutóbbi egymás elleni csatájuk főszereplője a felcsútiak iráni támadója, Sahab Zahedi volt, aki duplázott a 3–1-re végződött találkozón. A csatár azóta csak egyszer volt eredményes, hatmeccses gólszünetet követően épp az előző fordulóban, Debrecenben talált be újra.
AZ NB I TELJES MENETRENDJE |
NB I, NYÁRI ÁTIGAZOLÁSOK, 2022–2023 |
AZ NB I-ES CSAPATOK NYÁRI FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEI |
♦ A Puskás Akadémia pályaválasztása mellett kereken 10 mérkőzést játszottak és hatalmas a vendéglátók fölénye: 8 alkalommal nyertek a felcsútiak, a mezőkövesdiek csupán egy döntetlent (2019 novemberében 1–1) és egy győzelmet (2018 májusában 1–2) tudnak felmutatni. A gólkülönbség 18–4 a Fejér megyeiek javára.
♦ A felcsútiak négy forduló óta veretlenek, az előző három bajnokijuk kivétel nélkül 1–1-re végződött. Kisvárdán még ők vezettek, a legutóbbi kettőn – otthon a KTE, majd Debrecenben a Loki ellen – azonban csak az utolsó tíz percben tudtak egyenlíteni.
♦ A Mezőkövesd az egyetlen csapat a mezőnyben, amelyik mind az öt eddigi mérkőzésén hátrányba került, ráadásul már az első félidőben. Ezekből a szituációkból egyedül a Debrecennel szemben tudott fordítani, az Újpest és a Vasas ellen döntetlenre mentette a meccset, kétszer azonban vereséggel zárt.
♦ Hornyák Zsolt, a hazaiak és Supka Attila a vendég matyóföldiek mestere eddig ötször meccselt egymással és utóbbi még nyeretlen a felvidéki szakemberrel szemben (1 iksz, 4 vereség).
♦ A legutóbbi hét hazai bajnokijából – 3 győzelem és 3 döntetlen mellett – csupán egyet veszített el a Puskás Akadémia, még a Honvéd (1–2) ellen a 2021–2022-es idény záró fordulójában.
♦ Az előző öt idegenbeli NB I-es meccsén nem tudott nyerni Supka Attila együttese (2 iksz, 3 fiaskó). Legutóbb április 22-én az MTK otthonában (4–0) szerezte meg mind a három pontot.
ZALAEGERSZEGI TE FC–DEBRECENI VSC
♦ Ez lesz a 62. összecsapásuk az élvonalban, jelentős a Loki fölénye, a ZTE 17-szer nyert, 13-szor ikszeltek, a meccseik több mint a fele, 31 pedig a debreceniek győzelmével ért véget.
♦ A DVSC négyes nyeretlenségi sorozatban van a zalaiakkal szemben. Igaz, legutóbb közel állt a győzelemhez, de Demjén Patrik kivédte a büntetőt ritkán hibázó Dzsudzsák Balázs tizenegyesét. Előtte sorozatban háromszor a Zalaegerszeg nyert, a máig utolsó debreceni diadal 2019 novemberében jött össze, amikor a piros-fehérek Haruna Garba duplájával 2–0-ra nyertek idegenben.
♦ Miközben az első 30 találkozójukból 10 is döntetlenre végződött, addig a következő 31-ből viszont már csak három: 2001 augusztusában a Loki otthonában és 2011 májusában Egerszegen is 1–1 volt az eredmény, legutóbb pedig a Nagyerdőben 0–0.
♦ Zalaegerszegen a 30. NB I-es találkozójuk következik, 14-szer született hazai siker, 9-szer nyert a Debrecen, 6 találkozó pedig döntetlennel zárult. A gólkülönbség 49–38 az egerszegiek javára, így ha most betalálnak, az lesz az 50. góljuk hazai pályán a DVSC ellen. A legutóbbi alkalommal, tavaly december elején Meshack Ubochioma góljával 2–1-re győzött a ZTE, megszakítva a vendégek hármas zalai veretlenségi sorozatát (1 győzelem, 2 döntetlen).
♦ A ZTE a legutóbbi két bajnokiját elvesztette, mégpedig úgy, hogy mindkétszer vezetett. A legutóbbi 10 NB I-es találkozójából így már összesen nyolcat bukott el, Újpesten ikszelt, és egyedül a nyitányon, a Honvéd otthonában tudott nyerni.
♦ A Debrecen öt forduló után is nyeretlen (4 iksz, 1 vereség), hasonló kezdésre legutóbb a 2017–2018-as idényben, még Herczeg Andrással volt példa, akkor azonban öt mérkőzés után csak két pont állt a neve mellett, és az első győzelem épp a 6. fordulóban a Vasas ellen jött el (4–1).
♦ Olyan, hogy az idény első hat bajnokiján sem tudott nyerni a debreceni csapat, legutóbb 1964-ben fordult elő, akkor ezalatt mindössze egy pontot kapart össze a hajdúsági együttes, majd 12 forduló után is ugyanennyivel állt. A 13-ikban nyert először, az idény végén pedig kiesett.
♦ A Zalaegerszeg az egyetlen csapat a mezőnyben, amely ebben a bajnokságban hazai pályán még nem szerzett pontot – igaz, csak a Kisvárda ellen lépett pályára (1–3), mert az FTC elleni találkozóját elhalasztották.
♦ A Loki az előző három idegenbeli találkozóján mindig minimum két gólt kapott – átlagban hármat –, és ezeken a meccseken rendre legalább három gól esett.
SZERDA
PAKSI FC–KISVÁRDA MASTER GOOD
♦ Ez a forduló egyetlen olyan párosítása, amelyikben két veretlen csapat méri össze az erejét, másrészt azért is különleges, mert miközben a paksiak ebben az idényben még csak kizárólag magyar játékosokat szerepeltettek, addig a várdaiak legutóbb is olyan kezdővel álltak ki, amelyben minden játékos Magyarországon kívül született. Mindössze a kolozsvári születésű kapusnak, Hindrich Ottónak és a munkácsi származású védőnek Hej Viktornak van a román, illetve az ukrán mellett magyar állampolgársága is.
♦ 2018 óta 12 mérkőzést játszottak egymással eddig az NB I-ben, az örökmérleg szerint a vendégegyüttes van fölényben: 3 Paks-győzelem, 4 döntetlen, 5 Kisvárda-siker.
♦ Az első három találkozójukból kettőt a paksiak nyertek meg, az azóta rendezett kilencből viszont már csak egyet. A Kisvárda a legutóbbi négy találkozón veretlen maradt a tolnaiakkal szemben (2 diadal, 2 iksz).
♦ Pakson hatszor meccseltek, és a hazai zöld-fehérek állnak jobban, a mérleg az ő szemszögükből 3 siker, 2 döntetlen, 1 vereség. A Várda egyetlen győzelme a legutóbbi találkozójukon, idén májusban, Driton Camaj góljával jött össze (0–1), bár Bognár György akkor, pár nappal a Ferencváros elleni kupadöntő előtt nem a legerősebb csapatát küldte pályára.
♦ A Paks ebben a bajnokságban mind a négy mérkőzésén – az FTC elleni találkozóját elhalasztották – legalább két gólt szerzett, az előző hármon viszont minimum kettőt kapott is.
♦ A Kisvárda a Fehérvár elleni vasárnap diadallal az előző bajnokságot is beszámítva immár 11 bajnoki óta őrzi a veretlenségét (7 győzelem, 4 döntetlen), és ilyen hosszú sorozata még nem volt azóta, hogy 2018-ban felkerült az NB I-be. A piros-fehér együttes előzőleg április 9-én a Várkerti Stadionban a Mezőkövesdtől kapott ki (1–2).
♦ A legutóbbi 12 hazai bajnokiján egyszer sem ikszelt a tolnai együttes. Tavaly október 22-én épp a Kisvárda ellen végzett 2–2-re, azóta saját közönsége előtt hatszor nyert és hatszor vesztett. Ebben a pontvadászatban csupán egyszer szerepelt otthon, akkor 2–0-ra verte meg a Fehérvárt.
♦ Az előző négy idegenbeli fellépését vereség nélkül hozta le a Várda (2, diadal, 2 iksz), még április elején a Viditől kapott ki emlékezetes mérkőzésen 5–3-ra.
MOL FEHÉRVÁR FC–KECSKEMÉTI TE
♦ Ez lesz a 15. élvonalbeli találkozásuk, az örökmérleg alapján a fehérváriak lényegesen jobban állnak, 8-szor nyert a Vidi, 2-szer ikszeltek, a kecskeméti diadalok száma 4.
♦ Legutóbb a 2014–2015-ös idényben csaptak össze a legfelső osztályban, akkor a a KTE mind a két meccsen gólképtelen maradt (a Széktói Stadionban nem esett gól, majd Fehérváron 1–0 lett a Vidinek). A lila-fehérek a legutóbbi hét alkalomból csak egyszer tudták legyűrni a Fejér megyeieket, 2014 áprilisában Kecskeméten 3–1-re.
♦ A székesfehérvári Sóstói Stadionban hétszer meccseltek, a mérleg 4 Vidi-siker, 1 döntetlen, 2 kecskeméti diadal (2018 augusztusában 1–2, 2011 októberében 0–2). A KTE a legutóbbi három alkalommal úgy kapott ki Fehérváron, hogy még gólt sem szerzett.
♦ A Fehérvár 3 ponttal (1 diadal, 3 vereség) a kiesést jelentő utolsó előtti helyen áll – igaz, a Köln elleni Ekl-mérkőzései miatt az Újpest elleni hazai találkozója elmaradt. Hasonló rajtja legutóbb 2016 őszén, még a francia Bernard Casoni irányítása alatt volt a piros-kékeknek. Akkor a 4. forduló után újabb két vereség jött, és a másodikat már Pető Tamással szenvedte el a fehérvári alakulat, amely végül Horváth Ferenccel a második helyre futott be a bajnokságban.
♦ A KTE eddig a bajnokság meglepetéscsapata, hiszen újonc létére öt forduló után is veretlen (2 győzelem, 3 döntetlen) – korábban legfeljebb az idény első két mérkőzését tudta lehozni anélkül, hogy kikapott volna. A mostani sikereit úgy érte el, hogy a legkevesebb játékost szerepeltette a mezőnyben, a Pakshoz hasonlóan csak 18-at. Egyedül a két meccsel kevesebbet játszó bajnok FTC kapott kevesebb gólt nála.
♦ A Fehérvár az eddigi egyetlen hazai találkozóján gólparádét rendezett, 4–0-ra verte meg a Honvédot. A Mol Aréna Sóstóban bajnokin március közepe óta veretlen, akkor a bajnok Ferencvárostól kapott ki 2–0-ra. Onnantól fogva háromszor nyert, kétszer döntetlent játszott, de ezalatt rendre legalább kétszer betalált.
♦ A KTE két 1–1-es döntetlent ért el eddig idegenben, de eltérő forgatókönyvek szerint: Debrecenben a hajrában egy tizenegyessel egyenlített, Felcsúton pedig szinte végig vezetve nagyon közel állt a győzelemhez, amikor a vége előtt nem sokkal Szabó Alex öngólja fosztotta meg két ponttól. Házon kívül bajnokin több mint fél éve nem kapott ki, legutóbb február közepén még az NB II-ben, Csákváron maradt alul 2–1-re.
VASAS FC–FERENCVÁROSI TC
♦ A Vasas 1916 óta vívja bajnoki mérkőzéseit az FTC-vel, az eddigi 170 találkozó pontosan felét a zöld-fehérek nyerték meg, az örökmérleg 44 angyalföldi siker, 41 döntetlen 85 ferencvárosi diadal.
♦ A piros-kék együttes 2017-es áprilisában meglepetésre 2–1-re nyerni tudott a Groupama Arénában, de mostanáig ez az utolsó diadala a IX. kerületiek ellen. Azóta ugyanis bajnokikon két ferencvárosi siker – 5–2 a Groupama Arénában, majd 2–0 a Szusza Ferenc Stadionban – következett, míg a legutóbbi NB I-es összecsapásukon, 2018 májusában hiába ért el a Vasas bravúros 1–1-et az Üllői úton, így sem tudta elkerülni a kiesést.
♦ Az utóbbi években különböző osztályokban szerepeltek, ám a sors idén februárban a Magyar Kupa nyolcaddöntőjében összehozta őket. Először meccseltek az új Illovszky Rudolf Stadionban, ahol Botka Endre és Ryan Mmaee góljával 2–0-ra a ferencvárosiak győztek és továbbjutottak.
♦ Amikor a Vasas volt a pályaválasztó, bajnokikon 23-szor született hazai diadal, 21 döntetlen és 41 FTC-győzelem mellett. Vendéglátóként a máig utolsó FTC elleni sikert 11 éve, 2011. augusztus 28-án aratták a piros-kékek (2–0), azt a meccset azonban a régi Puskás-stadionban rendezték. Akkor még úgy volt, hogy az lesz az utolsó NB I-es találkozó a létesítményben, de később kiderült, hogy mégsem. A gólok Kovács Gábor, illetve Bárányos Zsolt nevéhez fűződtek. Érdekesség, hogy a ferencvárosiak kapujában azon a meccsen a most a Vasas alkalmazásában álló Jova Levente állt.
♦ A Fáy utcában ez lesz a 25. NB I-es összecsapásuk, a mérleg a hazaiak szemszögéből 6–3–15, az előző angyalföldi találkozójukat 2016 márciusában 4–1-re nyerték meg a zöld-fehérek. A Vasas legutóbb 2009 augusztusába nyert a régi Illovszky-stadionban a Ferencváros ellen (3–2), az NB I-be frissen visszajutott zöld-fehéreket akkor Robert Davison irányította.
♦ Bár az újonc piros-kékek ebben a bajnokságban csak egyszer veszítettek, öt forduló után négy döntetlennel még mindig nyeretlenül állnak. Tétmeccsen legutóbb május 15-én, az NB II utolsó előtti fordulójában, Budaörsön diadalmaskodtak (5–0), hazai pályán egy héttel korábban a Szentlőrincet győzték le 4–1-re.
♦ Az Európa-liga csoportkörébe bekerült Ferencváros az előző tíz bajnokijából csak az MTK ellenit (0–3) bukta el, a többi kilenc alkalommal győztesen vonult le a pályáról. Ezalatt nyolc alkalommal minimum két gólt szerzett. Döntetlent legutóbb közel öt hónapja, április 3-án a Puskás Akadémia vendégeként játszott (2–2).
♦ A Fradi az egyetlen csapat a mezőnyben, amely még egyetlen percig sem volt hátrányban ebben a bajnokságban.
♦ Kuttor Attila, a Vasas vezetőedzője 10 mérkőzésből csak egyszer tudta aktuális csapatával legyőzni a Ferencvárost, 2020 februárjában hazai pályán 3–0-ra nyert a Mezőkövesddel. 2019 novemberében szintén a borsodiakkal 1–1-et ért el a Groupama Arénában, a többi nyolc meccset vereséggel zárta a zöld-fehérek ellen.
CSÜTÖRTÖK
BP. HONVÉD–ÚJPEST FC
♦ Bár most mindkét csapat neve a tabella alsó felében lelhető fel, mégis ez a forduló legnagyobb múltú párharca. 1916 óta – a két félbeszakadt évadban lejátszott három találkozót nem számítva – már 216. alkalommal mérkőzik meg egymással a két fővárosi gárda. Az örökmérleg 56 kispesti siker, 54 döntetlen, 105 újpesti győzelem. A gólkülönbség 299–466, tehát ha a Honvéd most betalál, a következő lesz a jubileumi, 300. gólja ebben a párosításban.
♦ A lila-fehéreknek 1926-tól 1935-ig volt egy 18 mérkőzésből álló diadalsorozata és egy 1942-ig tartó 33 meccses veretlenségi szériája a kispesti gárdával szemben, ennek a következménye az örökmérlegben az újpestiek máig megmaradt tetemes fölénye.
♦ Két és fél éves, hét meccsen át tartó nyeretlenségének (3 iksz, 4 fiaskó) vetett véget márciusban a Honvéd azzal, hogy a korábban hosszú éveken át Újpesten át dolgozó Nebojsa Vignjevics irányításával 2–0-ra nyerni tudott a Szusza Ferenc Stadionban.
♦ Közös a két csapatban, hogy egyetlen mérkőzést sem tudtak még lehozni kapott gólt nélkül. Az újpestieknél ez csak négy találkozót jelent, mert a Fehérvár elleni összecsapásukat elhalasztották. Ráadásul a kispestiek hálójába került a legtöbbször a labda, összesen 12-szer, ami 2.4-es mérkőzésenkénti átlagot jelent.
♦ A Paks elleni meccse kivételével a Honvéd eddig rendre hátrányba került, de négyből csak egy találkozót – a Vasas ellenit – sikerült megfordítania, a többi hármat elvesztette.
♦ A még nyeretlen Újpest (2 döntetlen, 2 vereség) a sereghajtó pozícióból vág neki a kispestiek elleni rangadónak, amelyen most mindkét nagymúltú csapat számára az alsóházból való felzárkózás a tét. A lila-fehérek még csak egyszer léptek pályára idegenben ebben a kiírásban, akkor 2–0-ra kikaptak Felcsúton, nyerni legutóbb az előző bajnokság záró körében, Mezőkövesden tudtak vendégként (3–2).
♦ Az előző hat bajnokiján egyszer sem volt képes győzni a Honvéd a Bozsik Arénában (4 iksz, 2 fiaskó). Saját közönsége előtt legutóbb március elején a Debrecent fektette két vállra a piros-fekete együttes (4–2).
♦ Az Újpest csupán egyszer volt előnyben eddig, a Mezőkövesd elleni nyitó meccsén, de Supka Attila gárdájának sikerült döntetlenre mentenie a találkozót (1–1). Hátrányba háromszor kerültek a lila-fehérek, a ZTE ellen az utolsó pillanatokban egyenlítettek, kétszer, a Puskás Akadémia és legutóbb a Paks ellen azonban vereség lett a nóta vége.
HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | NÉZŐSZÁM | |
Augusztus 30., kedd | |||
17.45: Puskás Akadémia–Mezőkövesd (Tv:M4 Sport) | Felcsút, Pancho Aréna | Derdák Marcell | |
20.00: Zalaegerszeg–Debreceni VSC (Tv:M4 Sport) | Zalaegerszeg, ZTE Aréna | Vad II István | |
Augusztus 31., szerda | |||
17.00:Paks–Kisvárda (Tv:M4 Sport) | Paks,Fehérvári úti Stadion | ||
19.30:Mol Fehérvár FC–Kecskeméti TE (Tv:M4 Sport) | Székesfehérvár, Mol Aréna Sóstó | ||
20.30:Vasas FC–Ferencvárosi TC (Tv:M4 Sport) | Budapest, Illovszky Rudolf Stadion | ||
Szeptember 1., csütörtök | |||
19.00:Budapest Honvéd–Újpest (Tv:M4 Sport) | Budapest, Bozsik Aréna |
1. Kisvárda | 5 | 3 | 2 | – | 13–7 | +6 | 11 |
2. Ferencvárosi TC | 3 | 3 | – | – | 8–1 | +7 | 9 |
3. Kecskeméti TE | 5 | 2 | 3 | – | 6–3 | +3 | 9 |
4. Paksi FC | 4 | 2 | 2 | – | 10–7 | +3 | 8 |
5. Puskás Akadémia | 5 | 1 | 3 | 1 | 5–4 | +1 | 6 |
6. Mezőkövesd | 5 | 1 | 2 | 2 | 8–9 | –1 | 5 |
7. Zalaegerszegi TE | 4 | 1 | 1 | 2 | 4–7 | –3 | 4 |
8. Budapest Honvéd | 5 | 1 | 1 | 3 | 6–12 | –6 | 4 |
9. Vasas FC | 5 | – | 4 | 1 | 5–6 | –1 | 4 |
10. Debreceni VSC | 5 | – | 4 | 1 | 7–9 | –2 | 4 |
11. Mol Fehérvár | 4 | 1 | – | 3 | 5–9 | –4 | 3 |
12. Újpest FC | 4 | – | 2 | 2 | 4–7 | –3 | 2 |