– Játékosként mi a posztja a Wimpassing csapatában?
– Középső védőt játszom.
– Gondolom, válogatottként nem volt nehéz középpályásból középhátvéddé átvedlenie. S alsóbb osztályú együtteseknél általában kulcsfontosságú ez a poszt.
– Igen. Sokat számít a rutinom, emiatt jobban tudom olvasni a játékot, ami hátul különösen fontos.
– Ön a legidősebb a csapatban?
– Nem, Tiber Krisztián nálam is öregebb, negyvenéves.
– A „kis” Tiber itthon gólkirályi címet is nyert, de ön nem láthatta az édesapját, Tieber Lászlót futballozni a Videotonban. Ő még jobb volt.
– Tudom, mert Krisztián sokszor mondta, bemutatkozik valahol, ismerős a neve, aztán mondják neki, hogy apád milyen jó futballista volt…
KORSÓS GYÖRGY |
Született: 1976. augusztus 22., Győr |
Egyesületei: |
Győr (1993–1999) |
Sturm Graz (1999–2004) |
Rapid Wien (2004–2006) |
Škoda Xanthi (2006–2007) |
Austria Wien és Amateure Wien (2008–2010) |
SV Stegersbach (2010) |
Sv Wimpassing (2011–) |
Válogatottság: 1998–2005 (33/ 1 gól) |
Eredményei: osztrák bajnok (2005), bajnoki 2. (2000, 2002), kupadöntős (2002), szuperkupadöntős (2002) |
– A csapatnak mi a célja?
– Egyértelműen a feljutás.
– Honnan hová?
– A hatodosztályból az ötödosztályba.
– Hányszor kell Ausztriába utaznia egy héten?
– Hetente három edzés van, plusz a meccsek.
– Miért éppen a Wimpassingnál játékos-edző?
– Egykori menedzserem, Richard Locher szólt, hogy van ez a lehetőség, s én belevágtam.
– Általában így január végén rendezik az esküvői vásárt és kiállítást. Érdekelt még az alkalmi ruhákat készítő üzleti vállalkozásában? A varrodája megvan még?
– Ezek közös vállalkozások voltak a feleségemmel, de már külön utakon járunk, ezért kiszálltam az üzletből.
– Amikor valaki légiósnak áll, azt tervezi, visszatérve a magyar futballban tölt majd be pozíciót. Ön is ezzel a szándékkal igazolt külföldre?
– Nem mondanám. Szerettem játszani, de akkor azt mondtam magamnak, ha befejezem a futballt, el is szakadok a sportágtól, mert arra vágytam, hogy legyenek szabad hétvégéim. Szerintem ezt és a sok utazgatást sínylette meg a házasságom is.
– Ehhez képest most is hetente négyszer szomszédol.
– Igen. Közben rájöttem, hogy nem tudok elszakadni a futballtól, de más az, amikor az embernek profiként minden perce be van osztva, s más az amatőrök között.
Győri ETO (1993–1999) „Itt nőttem fel, a csapat elképesztően jó társaság volt.” |
Sturm Graz (1999–2004) „Kilencvenkilenc májusában még a tévében néztem a Manchester United BL-győzelmét, ősszel pedig a pályán voltam a címvédő ellen!” |
Rapid Wien (2004–2006) „A legnagyobb klub, amelyben játszottam, másfél év alatt mindent elértem.” |
Skoda Xanthi (2006–2007) „Egy rossz döntés belefér.” |
Austria Wien (2008–2010) „Volt egy kitérőm az amatőröknél is, ezek után nagyszerű érzés volt ismét profiként futballozni.” |
SV Stegersbach (2010) „Megismerkedtem az alsóbb osztályok légkörével.” |
SV Wimpassing (2011–) „Feltörekvő egyesület.” |
– Meddig akar játszani?
– Amíg bírom, mindenképpen. Egyelőre nincsen semmi problémám.
– S edzősködni?
– B-licences végzettségem van. Ahhoz, hogy pro licencem legyen, Budapestre kellene járnom, én pedig főleg a másik irányba utazgatok.
– Gondolom, Ausztriában is van képzés.
– Biztosan, de egyelőre nem tervezem, hogy elvégzem.
– Pedig olvasva egy korábban önnel készült interjút, azt gondoltam volna, a lehető legmagasabb képesítést szerzi meg. Ugyanis nem volt jó véleménnyel azokról, akik önt tanították futballozni. Az oldalvonal másik oldaláról is így látja?
– Nem éppen arra gondoltam, ami abban a cikkben megjelent, vagy félreérthetően fogalmaztam. Azt látom, hogy az edzői munka összetett. Persze kell hozzá végzettség, ám a speciális tényezőkről sem szabad megfeledkezni, mint például nálunk a magyar virtusról. De nagyon nagy szerepe van a pedagógiai érzéknek is.
– Elnézve az óvodásokkal végzett foglalkozást, ez önnél nem hibádzik. Terelgeti a srácokat, inkább a labda szerepel, mint ön.
– Örülök, hogy így látja, de ez nekem szórakozás, s remélem a kicsiknek is az. Az óvoda részéről kerestek meg, mi lenne, ha hetente egyszer foglalkoznék a gyerekekkel.
– Csányi Sándor a magyar labdarúgás fórumán azt mondta, a legkisebbek képzése terén vagyunk a legjobban lemaradva, innen hiányoznak a szakemberek.
– Lehet, hogy igaza van, de én ezt nem munkának fogom fel, hanem edzővé válásom részének, mint ahogyan az amatőröknél végzett munkát is.
A csapat Korsós György vezetésével elkezdte a felkészülést január 28-án. „Az együttes tavaszi első meccsét március 24-én játssza idegenben a Podersdorf ellen" – nyilatkozza a burgenlandi, konkrétan vimpáci csapat takaros honlapján Stefan Handl szakosztályvezető. – A megszokott felkészülésnek vágunk neki, nem lesz edzőtáborozás, hét edzőmérkőzés vár az együttesre, az elsőt a Trausdorf ellen játssza február 9-én. Kilencpontos előnyünk ellenére nem akarunk korán örülni, mindenesetre ez a különbség megnyugtató a második helyezettel szemben. Az impozáns győzelmi széria folytatására készülünk, tulajdonképpen az első három forduló mindent tisztázhat. A második körben már a közvetlen rivális, a Frauenkirchen látogat hozzánk.” |
– Zárt körként jellemezte korábban az edzői kart. Lát némi változást?
– A fiatalabb generációból néhányan lehetőséget kaptak. Ebből a szempontból kimondottan örülök Horváth Ferenc kecskeméti kinevezésének.
– Az első és másodosztályban csak pro licences szakemberek dolgozhatnak. Több ilyen képesítésű edzőnk van, mint ahány csapat, ráadásul az ismertebb nevek forognak rendre. Ez jó?
– Mindenhol így van külföldön is, ezzel meg kell küzdeni. Ebből a szempontból sok a túlkvalifikált szakember.
– Mi a véleménye a Magyarországon dolgozó külföldi edzőkről?
– Túl sok van belőlük. Nem minden esetben indokolt az alkalmazásuk.
– Van példaképe a trénerek között?
– Példaképnek nem mondanám, de grazi edzőm, Ivica Osim nagy hatással volt rám.
– Gondolom, nem csak azzal, hogy a kispadot az esőtől védő műanyag tető fogantyújába kapaszkodott…
– Zseniális edző volt. Amikor a Sturmhoz kerültem, csak tátottam a számat. Amellett, hogy volt fegyelem, teret engedett más véleményeknek is, mi több, egyes szituációkat megvitatott a játékosokkal. Nem volt ritka a hangos szóváltás közte és futballistái között, ám ezt nem fegyelmezetlenségnek fogta fel, része volt a felkészülésnek. Utána minden visszatért a rendes kerékvágásba. Nagyon megfogott, amit tőle láttam. Megelőzte a korát.
– Magyar légiósok szájából gyakran elhangzik: új edző jött, aki hozta a játékosait, s ő kimaradt a csapatból. Önnel is volt ez így a Rapidnál. Most Juhász Roland jár hasonló cipőben.
– Sajnos ez nem ritka dolog, mi több, elfogadott, sőt bevett szokás. Általában a lejáró szerződésű futballisták esnek ennek áldozatául, mint ahogyan az én esetemben is. Sajnáltam, mert akkor a Rapid a BL-ben szerepelt.
– Válogatottbeli szerepléseivel elégedett?
– Lehettem volna többször is válogatott!
– Ahány szövetségi kapitány, annyi szakasz az életében. Kik számítottak önre elsősorban?
– Bicskei Bertalan, vele Győrben is jól kijöttem, aztán Lothar Matthäusnál – őt tartottam a legjobb szövetségi kapitánynak – is élveztem a bizalmat.
– Gellei Imrénél miért nem?
– Ezt tőle kellene megkérdezni; a mellőzés kisebb törést okozott, megviselte a formámat.
Korsós gólja a válogatottban
– Hány év kell, hogy a magyar NB I az osztrák első osztály színvonalára jusson?
– Nem járnak előttünk. Nekünk kifejezetten jobb játékosaink vannak. A különbség az, hogy ott több pénz forog a futballban, bár e tekintetben már nálunk is tapasztalhatók változások.
– Hetente négyszer Ausztriába utazik, egyszer az óvodásokkal foglalkozik. Emellett jár meccsekre?
– Nem. Néhány éve úgy volt, hogy Győrbe igazolok, de nem lett semmi a dologból. A győri stadionba azóta nem járok, magyar csapatok találkozóit se nézem, kivéve, ha nemzetközi kupamérkőzésről van szó.
– Egykori osztrák klubjai összecsapásaira sem jár ki?
– Két évvel ezelőtt a Rapid a Celticet fogadta az Európa-ligában, legutóbb azt láttam élőben. A tévében viszont a Barcelona meccseit, ha tehetem, megnézem.
Gólja a Haladás ellen az 1997–1998-as bajnokságban (3:22-től)
Gólja a DVTK ellen az 1998–1999-es bajnokságban (4:15-től)
TV-N NÉZTE A MU-T, NÉGY HÓNAP MÚLVA ELLENÜK FOCIZOTT
KORSÓS GYÖRGY ÉLETE VÉGÉIG ÜLNE A WIMPASSING KISPADJÁN