Rossi októberben megelőzheti Sebes Gusztávot; mélyponton a góljaink száma

PÓR KÁROLYPÓR KÁROLY
2024.09.11. 14:15
A Nemzetek Ligájában két forduló után először állunk győzelem és szerzett gól nélkül (Fotó: Mravik Gusztáv)
A Magyarország–Bosznia-Hercegovina Nemzetek Ligája-meccs (0–0) után, az NL első két fordulójához kapcsolódva összegyűjtöttünk néhány történeti statisztikát, érdekességet.

A bosnyákok ellen a 68. mérkőzését is lejátszotta a magyar válogatott Marco Rossi hat éve, 2018 szeptembere óta tartó kapitányi időszakában. A mérleg 33 győzelem, 15 döntetlen, 20 vereség. Az októberi két mérkőzéssel Rossi a meccsek számában megelőzheti az örökrangsorban 69 találkozóval a 2. helyen álló, 1954-ben a magyar válogatottat vb-döntőbe vezető Sebes Gusztávot. Az örökrangsort Baróti Lajos vezeti 117 meccsel. A győzelmek számában Rossi a harmadik, és itt nagy a lemaradása, hiszen Sebessel 50-szer, Barótival 62-szer nyert a nemzeti együttesünk.

Ami a válogatottságok számát illeti, a jelenlegi csapatból a németek ellen 85. alkalommal szerepelt Nagy Ádám áll a legelőkelőbb, 9. helyen az örökrangsorban (Puskás Ferenccel holtversenyben). Ha még két meccsen pályára lép idén, akkor megelőzheti az egyaránt 86 mérkőzésen szerepelt Grosics Gyulát és Szalai Ádámot.

A bosnyákok elleni döntetlennel tovább őrzi nemzeti csaptunk a lassan két éve, 2022 ősze óta tartó hazai veretlenségét. Legutóbb 2022. szeptember 26-án kaptunk ki itthon az olaszoktól 2–0-ra. Azóta itthon kilencszer nyertünk, két iksz mellett, és a 11 meccsből hétszer nem kaptunk gólt.

Más kérdés, hogy idén eddig öt tétmeccsen csak kétszer szereztünk gólt (az Eb-n a svájciak és a skótok ellen), és ilyen sorozata még nem volt Marco Rossival a magyar válogatottnak, hogy öt tétmérkőzésen ennyire kevés gólt ér volna el. Ha a következő meccsen, a hollandok ellen sem szerzünk gólt, akkor ez lesz a Rossi-éra legtöbb, három mérkőzést számláló góltalan szériája.

A Rossi-érában a bosnyákok elleni volt a negyedik 0–0-s meccsünk (2020-ban az oroszok, 2021-ben az írek, 2023-ban a montenegróiak ellen végeztünk gól nélküli döntetlenre).

♦ A mostani a Nemzetek Ligája negyedik kiírása és ezt kezdtük eddig a leggyengébben: két meccsen egy ponttal. Eddig két forduló után mindig három ponttal álltunk. Az elsőt, már Rossival a kispadon a finnek elleni 1–0-s vereséggel kezdtük, majd 2–1-es győzelemmel folytattuk itthon a görögök ellen. A második kiírás rajtján 1–0-ra győztünk Törökországban, majd 3–2-re kikaptunk az oroszoktól, a harmadikban pedig az angolok elleni hazai 1–0-t követte egy olaszországi 2–1-es vereség.

A németek ellen csereként debütáló és a bosnyákok ellen már kezdő Nikitscher Tamás a 39. újonc a válogatottban Marco Rossi időszakában. A 39-ből 16-an ott voltak a jelenlegi keretben is, és további hatan voltak még keretben idén, tehát mondhatjuk, hogy a Marco Rossi által jelenleg szemmel tartott bő keret kicsivel több mint fele már nála lett válogatott és többségükkel folyamatosan számol a kapitány.

NEMZETEK LIGÁJA
2. FORDULÓ
A-LIGA
3. CSOPORT
Magyarország–Bosznia-Hercegovina 0–0
Budapest, Puskás Aréna, 46 443 néző. Vezette: Guida (olasz)
Magyarország: Dibusz – Botka (Balogh B., 82.), W. Orbán, Dárdai M. – Bolla (Csoboth K., 75.), Nikitscher, Schäfer, Nagy Zs. (Kerkez, 82.) – Szoboszlai D. – Sallai R., Varga B. (Ádám M., 82.). Szövetségi kapitány: Marco Rossi
Bosznia-Hercegovina: Vasilj – Gazibegovic, Bicakcic, Katic, A. L. Barisic, Dedic – Saric (Gigovic, 61.), I. Basic (Huseinbasic, 61.), Burnic (B. Tahirovic, a szünetben) – Dzeko, Demirovic (Bajraktarevic, 77.). Szövetségi kapitány: Sergej Barbarez

Németország–Magyarország 5–0 (1–0)
Düsseldorf, Merkur Spiel-Arena, 49 235 néző. Vezette: Turpin (francia)
Németország: Ter Stegen – Kimmich, Tah, N. Schlotterbeck (R. Koch, 70.), Raum (Henrichs, 70.) – Andrich (Stiller, 82.), Gross (Pavlovic, 60.) – Wirtz, Havertz, Musiala – Füllkrug (Beier, 60.). Szövetségi kapitány: Julian Nagelsmann
Magyarország: Gulácsi – Balogh B., W. Orbán, Dárdai M. – Nego (Bolla, a szünetben), Nagy Á. (Nikitscher, 82.), Schäfer, Kerkez (Nagy Zs., 66.) – Szoboszlai D., Sallai R. (Csoboth K., 75.) – Varga B. (Ádám M., 66.). Szövetségi kapitány: Marco Rossi
Gólszerző: Füllkrug (27.), Musiala (58.), Wirtz (66.), Pavlovic (77.), Havertz (82. – 11-esből)