Elfogytak a németek

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2003.11.27. 23:28
Esztendeje azt gondolták a német szurkolók, alulmúlhatatlan csapataik gyenge szereplése az UEFA-kupában. Akkor a nyolcaddöntőben búcsúztak az utolsó képviselői (a Hertha a Boavista, a VfB Stuttgart pedig a Celtic előtt hajtott fejet), most azonban még a jövő februármárciusi 3. fordulót sem sikerült megérnie egyetlen gárdájuknak sem. (Legalábbis alanyi jogon, ha a Bayern München a BL-ben csoportja harmadik helyén végez  erre van a legkevesebb esélye , akkor vigaszként a második számú európai kupában folytathatja.)
Kattintson a képre, tekintse meg galériánkat!
A még állva maradt két német alakulatból előbb a Schalke köszönt el. A "királykékek” egygólos előnnyel érkeztek Koppenhágába, ahol alig negyedóra elteltével a Bröndby Jakobsson tizenegyesével máris továbbjutásra állt. A mostani szezonban minden fronton a vártnál visszafogottabban teljesítő gelsenkircheniek a második félidő elején a távozás gondolatával foglalkozó Agali fejesével egyenlítettek, és úgy tűnt, révbe érnek. A védelmük szilárdan állt, a dánok támadójátékában átütőerő is alig volt, mígnem jött a 71. perc. Johansen ünneplését Rost és a léc közös erővel még meggátolta, csakhogy a lepattanó labdát Foldgast középre, Jonson pedig a hálóba kanalazta, és máris jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban nem született gól, a büntetőpárbajban nyolc kísérletből négy, és mivel a Bröndby kettővel többször járt szerencsével, várhatja a tavaszi folytatást.
Sokkal kedvezőtlenebb helyzetből, 2–2-es hazai döntetlennel a "zsákjában” vágott neki a sochaux-i kalandnak a Borussia Dortmund, és hat perc leforgása alatt nagyon messzire került a 3. fordulótól. Az említett időpontban a 20. születésnapját ünneplő Gambino a tizenhatoson belül faultolta Santost, az ő jutalma piros lap, a Sochaux-é pedig tizenegyes lett. Frau nem sokat vacakolt, könyörtelenül a hálóba helyezett, és ettől kezdve már két gólt kellett szereznie az életben maradáshoz az emberhátrányban lévő BVB-nek. A 67. percben pedig jött a mindent eldöntő csapás: Frau passzát követően Santos a talán túl bátran kimozduló Weidenfeller felett a hálóba emelt, és végleg eldöntötte a továbbjutás sorsát. Ettől kezdve már gálaelőadás volt a gallok számára az ütközet, a hátralévő időszak fénypontját Oruma 20 méterről, egyből lőtt, valamint Mathieu utolsó pillanatokban szerzett gólja jelentette.
A Manchester City sem érte meg a tavaszt, a Groclin elleni visszavágón ugyanis képtelen volt gólt szerezni. Pedig megvoltak a helyzetei a Fowler, Anelka csatárkettősnek, amely a korai hazai rohamok után, először a 23. percben veszélyeztetett. Az angol csatár távolról próbálkozott, de a kapu mellé lőtte. Két perccel később a hazaiak végezhettek el szögletet, Sedlacek erőtlen fejesét Fowlernek a saját gólvonaláról kellett mentenie. Még ugyanezen akció során a Budapesten a magyar válogatott kapujába kétszer betaláló Niedzielan megkerülte Seamant, de lőni már nem tudott, mert Dunne az utolsó pillanatban becsúszva szerelt.
A második félidő legmozgalmasabb időszaka a 67. és a 68. perc volt, ekkor a City sorra puskázta el a hatalmas lehetőségeket. Előbb Fowler fejelt mellé Wright-Phillips beadását követően, majd Anelka tétovázott addig ziccerben, amíg Liberda kapus el nem vette tőle a labdát. Kevin Keegan menedzser számára ez volt az utolsó csepp a pohárban, mindkét kezdő csatárát lehozta, és a Macken, Wanchope duót állította be. Ôk sem tudtak gólt lőni, a Groclin a Hertha után a Manchester Cityt is kiejtette az UEFA-kupából.
A 2002-es kiírás győztese, a Feyenoord sem folytathatja a tavasszal, a Teplice ugyanis megállította. A Rotterdamban tíz ember ellen 2–0-ra nyerő csehek számára meleg lett a helyzet a 38. percben: Snoyl Kuyttal kényszerítőzött, mielőtt megszerezte első gólját a Feyenoord felnőttcsapatában. Két percig futott az eredmény után a Teplice, Rezeket ugyanis lerántotta Szong Csong Guk, a megítélt büntetőt pedig Horváth értékesítette. A második félidőben a vendégek két kapufát lőttek két percen belül, de Buffel és Lurling apró hibája után a maradék holland remény is szertefoszlott.
A Feyenoordnál is nagyobb pofont kapott a Lens, amely Törökország után hazai pályán is kapott egy hármast a Gaziantepsportól. Bár került a neve mellé egy gól, még ezt is a törökök jegyezték, 2–0-s állásnál ugyanis Mehmet Polat a saját kapujába talált.

tj: a Groclin, 1–1-gyel, idegenben lőtt több góllal;

Dnipro (ukrán)–Dinamo Zagreb (horvát) 1–1 (Venglinszkij 65., ill. Mijatovic 62.),
tj: a Dnipro, 3–1-gyel;

Torpedo Moszkva (orosz)–Villarreal (spanyol) 1–0 (Szemsov 71.),
tj: a Villarreal, 2–1-gyel;

Parma (olasz)–Salzburg (osztrák) 5–0 (Carbone 1., 7., Filippini 42., Sorrentino 47., 81.),
tj: a Parma, 9–0-val;

Teplice (cseh)–Feyenoord (holland) 1–1 (P. Horváth 40. – 11-esből, ill. Snoyl 38.),
tj: a Teplice, 3–1-gyel;

Bröndby (dán)– Schalke (német) 2–1 (Jakobsson 16. – 11-esből, Jonson 71., ill. Agali 55.),
tj: a Bröndby, 3–3-mal, 11-esekkel (3–1);

Lens (francia)–Gaziantepspor (török) 1–3 (Polat 61. – öngól, ill. Bülent B. 40., Namli 55., Lazarov 85. – 11-esből),
tj: a Gaziantepspor, 6–1-gyel;

Dinamo Bucuresti (román)–Szpartak Moszkva (orosz) 3–1 (Danciulescu 39., 74. – a másodikat 11-esből, Iordache 59., ill. Parfjonov 85. – 11-esből),
tj: a Szpartak Moszkva, 5–3-mal;

Crvena zvezda (szerb-montenegrói)–Rosenborg (norvég) 0–1 (Brattbakk 51.),
tj: a Rosenborg, 1–0-val;

Arisz Szaloniki (görög)–Perugia (olasz) 1–1 (Franceszkosz 90., ill. Margiotta 90.),
tj: a Perugia, 3–1-gyel;

Molde (norvég)–Benfica (portugál) 0–2 (Tiago 30., 44.),
tj: a Benfica, 5–1-gyel;

Wisla Kraków (lengyel)–Valerenga (norvég) 0–0,
tj: a Valerenga, 0–0-val, 11-esekkel (4–3);

Auxerre (francia)–Utrecht (holland) 4–0 (D. Cissé 21., 48., Kapo 29., Kalou 58.),
tj: az Auxerre, 4–0-val;

Newcastle United (angol)–FC Basel (svájci) 1–0 (Szmiljanics 14. – öngól),
tj: a Newcastle United, 4–2-vel;

Sochaux (francia)– Borussia Dortmund (német) 4–0 (Frau 6. – 11-esből, Santos 67., Oruma 76., J. Mathieu 90.),

tj: a Barcelona, 5–0-val;

Sporting (portugál)–Genclerbirligi (török) 0-3 (Tandogan 44., Özkan 45., Cihan 49.)
tj: a Genclerbirligi, 4-1-gyel.

A Maccabi Haifa (izraeli)–Valencia (spanyol) találkozót december 11-én játsszák.

A 3. forduló (2004. február 26., március 3.) sorsolását december 12-én tartják Nyonban.