Szabics hamar betalált

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2004.02.14. 23:47
Kikapott a második, ikszelt a harmadik és a negyedik. Ismerős a képlet? Nem véletlenül, hiszen az előző idényben, főképp tavasszal többször előfordult, hogy az éllovas Bayern Münchennek a kedvében jártak az üldözők. A helyzet most sem változott nagyon, csak éppen ketten szerepet cseréltek.
Robert Kovac (hátul) rossz passza indította el azt az akciót, amelynek végén Peter Madsen megszerezte a gyôztes gólt az otthon lassan egy éve veretlen VfL Bochumnak
Most már Werder Bremennek hívják a kedvezményezettet, miközben a tavaly hatalmas előnnyel célba érő bajorok – a VfB Stuttgarttal és a Bayer Leverkusennel együtt – szinte azon fáradoznak, miként tudják szem elől téveszteni Lisztes Krisztián együttesét.
A 20. fordulóban a Werder például még nem is lépett pályára (vasárnap fogadja a Kaiserslauternt), de már most biztos, hogy minimum megőrzi a második helyezettel szembeni hatpontos előnyét. Szombaton a címvédésre hajtó Bayern kikapott Bochumban, a harmadik Stuttgart nem élt a felkínált előzési lehetőséggel, csak 1–1-et játszott a Mönchengladbachhal, és a Bayer is csak egy ponttal gazdagodott Hannoverben. Ha a zöld-fehérek vasárnap megverik a ’Lauternt, 9, azaz kilenc ponttal lépnek meg a mezőnytől. És már csak 14 forduló van hátra a befejezésig…
Pedig az üldözők közül a VfB Stuttgart talán álmodni sem mert jobb kezdésről a Mönchengladbach ellen. Heldt beadását követően Szabics Imre fejjel már a hatodik percben megszerezte a vezetést a "sváboknak", és akkor úgy tűnt, sikerül revánsot venni a kupában elszenvedett 4–2-es vereségért. Az optimizmusra volt ok, hiszen Timo Hildebrand mindössze öt gólt kapott a Gottlieb-Daimler-stadionban ebben az idényben, a ’Gladbach pedig tízre volt képes idegenben.
A 84. percig igazolták is a közben 10-10 emberre fogyatkozó (itt Zivkovic, ott Gaede kapott piros lapot) felek a statisztikát, akkor azonban jött a stuttgartiak rémálma, az említett kupameccsen triplázó Sverkos, és Broich passzából kiegyenlített. "Fogalmam sincs, mi térített le bennünket a megszokott útról. Talán a korai gól, de az is lehet, hogy a bírói döntések" – mondta a találkozó után Felix Magath, a Stuttgart kispadján századszor ülő vezetőedző, aki a félidőben Marco Strellerrel váltotta fel Szabicsot.
Az egy pont legfeljebb arra volt jó, hogy a VfB befogja a második Bayern Münchent, amely kénytelen volt búcsút mondani az 1985 óta tartó bochumi veretlenségének. A már bevallottan a Real Madrid elleni két Bajnokok Ligája-ütközetre készülő címvédő az eredmény, de még inkább a mutatott játék miatt minimum idegesen kénytelen várni a hatalmas érdeklődéssel várt párharcot. Az odahaza lassan egy éve veretlen VfL 1–0-ra megverte a különösen az első félidőben elrettentően rosszul játszó rekordbajnokot, és hat pontra megközelítette a dobogós csapatokat.
A bochumiak gólját a szarvashibára bármikor képes Robert Kovac hozta öszsze: a Bayern horvát védője a 8. percben a saját tizenhatosa előterében a bochumi Freiert hozta játékba, aki egy kényszerítőt követően négy (!) müncheni védő között kiugratta Madsent. A dán csatárnak még arra is maradt ereje és ideje, hogy kicselezze a kapujából kirontó Kahnt, és csak ezt követően gurította a hálóba a labdát. A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy röviddel a lefújás előtt Szalihamidzsics szabályos gólt fejelt, ám Wagner bíró les miatt szabadrúgást ítélt kifelé. Csakhogy Kalla, a Bochum középső védője picit beragadt…
Ez aligha vigasztalja a münchenieket, és aligha hallgattatja el azokat, akik egyre hangosabban követelik Ottmar Hitzfeld mester menesztését. A vezérkar – Kalle Rummenigge, Franz Beckenbauer és Uli Hoeness – a hét közepén még teljes támogatásáról biztosította Hitzfeldet, az újabb vereség hatása egyelőre még nem ismert.
Hajszál híján a Bayer Leverkusen is osztozott a Bayern sorsában, de a "gyógyszergyáriak" kétgólos hátrányban valahogyan összekapták magukat Hannoverben, és legalább egy pontot megmentettek. A hazaiak első gólját itt is vendégjátékos, Placente készítette elő (ő Mathist hozta helyzetbe…), majd Konsztantinidisz is beköszönt, és úgy tűnt, a Bayer a harmadik tavaszi összecsapását is elbukja. Az utolsó 25 percben azonban a feje tetejére állt a meccs, Lúcio lefejelt labdáját Berbatov vágta a hálóba, majd Franca használt ki egy védelmi hibát, és máris kialakult a 2–2-es végeredmény. Sőt, ha a végén Babic labdája a lécről a gólvonal mögé vágódott volna, még nagyobb lett volna a hannoveri közönség döbbenete. "Hatvanöt percig úgy futballoztunk, mint hannoveri karrierem alatt hazai pályán még sohasem. Hogy utána mi történt, nem tudom" – fejtegette a lefújás után Ralf Rangnick mester, míg leverkuseni kollégája, Klaus Augenthaler röviden így összegzett: "A futball már csak ilyen őrült sportág. Normális esetben kétgólos hátránynál véget ér egy mérkőzés."
A Freiburg még a Leverkusennél is mélyebbről, 0–3-ról veselkedett neki a felzárkózásnak a Hertha BSC ellen, és majdnem összejött neki a pontmentés. A kezdőcsapatában Dárdai Pált felvonultató berliniek alig egy óra alatt megnyugtató előnyre tettek szert, majd az utolsó negyedórában megpróbálták tönkretenni az addigi munkájukat. Hartmann öngólt szerzett, Rafael összehozott egy tizenegyest, így az utolsó három percre már csak egy maradt a háromgólos fórból. Még szerencse, hogy a hátralévő időszak már kevés volt az újabb összeomláshoz.
Sérülését követően Király Gábor már a kispadról figyelte, társai miként gyűjtik be a három pontot, és kerülnek el ezzel a kiesést jelentő helyekről. "Picit furcsa volt a padon ülni, de nagyon jól éreztem magam, főleg azért, mert nyert a csapat – idézte vissza lapunknak Király. – A végére feltámadt az ellenfél, vérszemet kapott a két góltól, de hősies küzdelemben valahogyan sikerült kihúznunk az utolsó sípszóig. Úgy érzem, most a két győzelem volt a legfontosabb, az pedig teljesen mindegy, milyen összetételben gyűjtöttük be őket. A meccs előtti napon is edzettem, de még éreztem, hogy bizonyos helyzetekben lassabban reagálok, mint ahogyan szeretnék. Hiába, még bele kell rázódnom a mindennapokba."
Igaz, a Hertha sem panaszkodhat arra, hogy nem segítettek neki a vetélytársak, sőt! Az 1. FC Köln például otthon vesztett nagyon simán a tavasszal még gólt sem kapó Schalke ellen, és visszacsúszott az utolsó helyre. Pedig a "kecskések" olyan helyzetekből kapták a gólokat, amelyekre fel lehet készülni, hiszen a szabadrúgásokat követő beívelések elhárítását még az edzéseken is lehet gyakorolni. Ezért is érthetetlen, hogy Vermant beadását követően Van Kerckhoven, majd Delura miképp tudott őrizetlenül maradni. A Köln mellett az Eintracht Frankfurt is pontokat vesztett, és ha vasárnap a Kaiserslautern is kikap, a Werderhez hasonlóan tökéletes fordulót zár a Hertha BSC.

Tv: a Sport1 17.30-tól élőben közvetíti az 1860 München– Borussia Dortmund mérkőzést

Bundesliga 1.
20. forduló:
VfL Bochum–Bayern München 1–0 (Madsen 8.), VfB Stuttgart–Mönchengladbach 1–1 (Szabics 6., ill. Sverkos 84.), Hamburg– Wolfsburg 2–0 (Barbarez 18., Rahn 88.), Freiburg–Hertha BSC 2–3 (M. Hartmann 76. – öngól, Ckitisvili 87., ill. A. Friedrich 24., Neuendorf 44., Reina 63.), 1. FC Köln–Schalke 0–2 (Van Kerckhoven 26., Delura 81.), Eintracht Frankfurt–Hansa Rostock 1–1 (Chris 40., ill. Arvidsson 82.), Hannover–Bayer Leverkusen 2–2 (Mathis 40., Konsztantinidisz 48., ill. Berbatov 65., Franca 71.). A Werder Bremen–Kaiserslautern és az 1860 München–Borussia Dortmund mérkőzést vasárnap játsszák.
18. 1. FC Köln20 441216–2916
A Kaiserslauterntől három büntetőpontot levontak.

Bundesliga 2.
Trier–Greuther Fürth 2–0 (M. Keller 54., Racanel 75.), Oberhausen–Karlsruhe 1–0 (Montero 69.), Osnabrück–Burghausen 3–0 (Gledson 42., Enochs 48., Schied 65.). A Regensburg–Duisburg, az Union Berlin–Aue, az Alemennia Aachen–Energie Cottbus, az Ahlen–Arminia Bielefeld és az Unterhaching–Lübeck mérkőzést vasárnap, a Nürnberg–Mainz összecsapást pedig hétfőn (tv: DSF, 19.45) játsszák.
Az élcsoport: 1. Oberhausen 38 pont, 2. Nürnberg 32 (33–23, 19 mérk.), 3. Energie Cottbus 32 (31–26, 19)