A leigázott németek világhírű edzője, az idény végén távozó Ottmar Hitzfeld a csütörtöki mérkőzés után tulajdonképpen kimondta, hogy a kupa ezúttal Oroszországba vándorol.
„A Zenit teljesen megérdemelten jutott el a döntőig. S hogy ott ki nyer majd? Nos, az a csapat, amelyik négy gólt szerezve végez a Bayernnel, egyértelmű esélyese a finálénak” – hangoztatta Hitzfeld.
Aki látta már futballozni Dick Advocaat együttesét (nem csak csütörtökön), nyilván egyetért Hitzfeld megállapításával és talán azzal is, hogy nem csupán Nyugat-, illetve Dél-Európából érkező csapatok képesek esztétikai élménnyel megajándékozni a futballkedvelőket, sőt! A támadásszövések, az egyelőre nem túl ismert játékosok ragyogó technikája, a csapat együtt mozgása, no meg a főszponzor, a Gazprom jelenléte mindmind azt vetíti előre, hogy a sok nagy csatát megélt, 1998 és 2002 között egyébként a döntő másik résztvevőjét, a Rangerst is gardírozó Advocaat átnyújtja Európának a legújabb „ajándékot”.
„Egyelőre nem vagyunk azon a szinten, mint a Chelsea vagy a többi világhírű gárda, de azért dolgozunk, hogy mi is elérjünk azokba a magasságokba. S hogy mire lehet képes a Zenit? Röviden: bármire. Azt hittem, a srácok már nem tudnak újat mutatni nekem, de be kell látnom, hogy tévedtem – és ez csodálatos érzés! – örvendezett a szentpéterváriakat 2006 óta irányító, tavaly orosz bajnoki címet nyerő 60 esztendős szakember. – A vezérkar ígéretet tett arra, hogy jelentős összeget áldozhatunk a csapat megerősítésére, arra ugyanis nagy szükségünk van célunk elérése érdekében, hiszen hosszú távon nem lehet tíz-tizenkét futballistával jó eredményeket elérni.”
Pedig valami ilyesmit csinál a Zenit. A Bayern elleni visszavágón például meg sem kottyant a gárdának a játékmester, a sárga lapjai miatt távolmaradó Andrej Arsavin hiánya, helyette Pavel Pogrebnjak vette kézbe az irányítást, aki két góllal járult hozzá a győzelemhez, és 11 találatával a sorozat legeredményesebb futballistája lett. Személyes tragédiája, hogy egy buta szabálytalanság, illetve az azért járó sárga lap miatt nem léphet pályára a fináléban – s bár egyedül több gólt szerzett az egyenes kieséses szakaszban (7), mint a Rangers (5), ha Arsavint tudta pótolni Advocaat, a gólgyáros helyettesítése is megoldható.
S a Bayern? Hiába tartották az UEFA-kupa-sorozat legnagyobb esélyesének, ismét kiderült: aki próféta a saját hazájában (Ligakupa- és Német Kupa-diadal, bajnoki cím), nem biztos, hogy Európában is megállja a helyét. Az viszont biztos, hogy a Zenit vitathatatlanul a legjobb német csapatot küldte padlóra – és még csak megfeszülnie sem kellett...
A TOVÁBBI PROGRAM
Döntő Május 14., Manchester, City of Manchester Stadion: Zenit–Rangers