Fotó: Reuters
Elszántságban nincsen hiány
Fotó: Reuters
Elszántságban nincsen hiány
A magyar válogatott számára a szövetség a nyolc közé jutást tűzte ki, mint elérendő célt, tehát a csoportból való továbbjutás kötelező Hajdu János együttese számára. A mieink sorrendben Argentína, Románia, Szlovákia, Argentína, majd – előreláthatóan legnehezebb ellenfélként – az olimpiai bajnok Franciaország ellen lépnek pályára. A továbblépés ebből a hatosban valóban nem tűnik elérhetetlennek, sőt elvárhatónak tekintendő, hiszen várhatóan Eszéken is több százan fognak szorítani a mieinknek.
A folytatásban csak nehezebb találkozók ígérkeznek a középdöntőben, de ne is haladjunk ennyire előre. Előbb ismerkedjük meg azokkal a játékosokkal, akiknek az elkövetkezendő két hétben szívből szoríthatunk a minél jobb eredmény elérése érdekében.
Bár legtöbbjüket egyáltalán nem kell bemutatni, hiszen a magyar keret egyik legnagyobb erőssége, hogy világversenyeken már komoly tapasztalattal rendelkeznek, és az idős és fiatal játékosok egységes csapatot alkotnak. Egyedül Putics Barna nem volt még résztvevője komoly világeseménynek, ám a Barcelona újdonsült átlövőjét sem nevezhetjük rutintalannak, hiszen a Veszprém játékosaként a Bajnokok Ligájában és az elmúlt évben a KEK-ben már komoly nemzetközi tapasztalatra tehetett szert.
Kapusposzton két rutinos hálóőrünk,
Fazekas Nándor és
Puljezevics Nenad remekül kiegészíti egymást. A két eltérő stílusú kapus közül nem is lehet meghatározni, hogy melyikük számít első számúnak, nagyban az ellenfelek határozzák meg majd, hogy melyikük fog kezdeni, de a kispadról beszállva is bármelyikük képes eldönteni a találkozót.
Talán a jobbszélső pozíciójában döntött a legnehezebben a kapitány, hiszen a kimaradó Gulyás Péter is bizonyította már, hogy hasznos és jó tagja tud lenni a nemzeti csapatnak. Ő ezúttal nem került be a szűk keretbe, igaz, ez esetlegesen a vb során még módosítható. Így a jobbszélső pozíciójában
Harsányi Gergelynek és
Iváncsik Tamásnak kell megoldania a feladatokat.
A hatos felállás túloldalán, a balszélső pozícióban is van egy Iváncsik, Tamás bátyja, Gergő, akinek helye megkérdőjelezhetetlen a csapatban. A gyors indítások, a pontos heteslövések és a váratlan megoldások egyáltalán emelik az idősebb Iváncsik testvér játékának értékét. No, és a testvérével való kiemelkedő összhangot is hasznosíthatja a válogatott.
Iváncsik Gergő tehermentesítése ezen a vb-n a Dunaferr nyurga szélsőjére,
Törő Szabolcsra marad, aki technikájával emelkedik ki a csapatból.
Irányító pozícióban
Eklemovics Nikoláé és
Császár Gáboré lesz a karmesteri pálca, előbbi higgadt, kiváló előkészítő, utóbbi váratlan, gólra törő megoldásaival képes kiemelkedni a mezőnyből.
Jobbátlövő pozícióban
Nagy Lászlótól az összes ellenfél tart, és sűrűn fordul elő, hogy rá külön embert állítanak a riválisok, a magyar csapatnak erre is fel kell készülnie, hiszen valószínűleg az összes ellenfél tudja, hogy Nagy Laci milyen kiváló félévet tudhat maga mögött a Barcelonában.
Mocsai Tamásra szintén komoly feladat hárul, hiszen a mai kézilabdában egy játékos már alig képes végigjátszani egy egész mérkőzést azonos hőfokon, főleg nem sorozatterhelés esetén, így akkor is szükség van a gólokra, ha Nagy pihen. Azonban a Lemgóban edződő Mocsai már nem egyszer bizonyította, hogy képes átlendíteni a válogatottat is a holtponton, és akár Naggyal együtt is képesek hatékonyan játszani. Védekezésben is komoly szerep hárul rájuk.
Balátlövőben
Ilyés Ferenc és
Putics Barna korábban a Veszprémben is egymás alternatívái voltak (támadásban), és Hajdu János az utolsó napokban behívta
Katzirz Dávidot is a Szegedből. A magyar együttes hatékonyságának egyik sarokpontja lesz a vb-n, hogy megfelelő lövésszám mellett mennyire lesz hatékony az átlövőjáték, és hogy képesek lesznek-e fiúk a lélektanilag fontos pillanatokban betalálni. Ilyésre és Katzirzra hátul is komoly szerep hárul majd védekezésben, az ellenfelek legjobb lövőit is tartani kell majd.
Beállóban egy rutinosabb és egy fiatal játékostól várhatóak a gólok.
Gál Gyula válogatottsági számait tekintve is vezet a mezőnyjátékosok között (Fazekas Nándor kettővel megelőzi), az ő minden hájjal megkent, csibészes megoldásaira és
Zubai Szabolcs lelkesedésre, harcosságára és precizitására is szüksége van a csapatnak a jó eredmény érdekében. Minta hogy védekezésben szükség lesz
Herbert Gábor blokkjaira, ellentmondást nem tűrő harcmodorára, és a társak lelkesítésére is.
Ha mindez megvalósul, és a magyar csapat játékosai küzdőszellemben és játékban is azt nyújtják, amire képesek, akkor nem okozhatnak csalódást!
„BÁRKIT MEGVERHETÜNK, DE BÁRKITŐL KI IS KAPHATUNK”
HAJDU JÁNOS SZÖVETSÉGI KAPITÁNY VÉLEMÉNYE Szeptemberben vettem át a férfiválogatott szakmai irányítását, és azóta nem kapott ki a csapat. Ezt a remek sorozatot a vébén minél tovább szeretnénk folytatni Eszéken, aztán Zágrábban. De hiú ábrándjaink, illúzióink nem lehetnek. Túl sok erős, roppant erős vetélytársunk lesz Horvátországban mind a csoportunkban, mind az águnkon. A tengerentúli gárdákat nem lebecsülve azt kell mondanom, akkor lennék elégedett, ha az ellenük szerezhető pontokon túl a szlovákokat és a románokat is legyőznénk, majd a csoportmeccsek utolsó körében a franciákkal ki-ki csatát vívhatnánk az első helyért. Nagyon sok függ attól, hány pontot viszünk magunkkal a zágrábi középdöntőbe, ahova a B-csoportból a horvátokat, a spanyolokat és a svédeket várom, s Dél-Korea lehet a meglepetéscsapat. Nekünk a csoportmeccsek utolsó fordulójától minden találkozón bravúr, százszázalékos teljesítmény kell a további győzelmekhez. Az az igazság, hogy csapatunk bárkit megverhet, de bárkitől ki is kaphat. Éremálmokat lehet kergetni, de aztán jön az ébredés. Reálisan a világ legjobb nyolc csapata között a helyünk, igaz, ebben a körben már bármi megtörténhet. Titokban persze valamennyien nagyon szeretnénk kiemelkedően szerepelni, de ehhez például az is kellene, hogy az úgynevezett egygólos meccsek végre a mi javunkra dőljenek el. A következő vébére csak az aranyérmes kvalifikál, s erre legalább hat-hét együttesnek van jó esélye. |
A MAGYAR VÁLOGATOTT VB-KERETE