Miki egerek után óriások jönnek

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
Vágólapra másolva!
2009.06.12. 22:38
Címkék
Befordultunk a világbajnokságot megelőző utolsó 365 napba, és már tudjuk, kik lesznek az első vendégek a 2010-es dél-afrikai tornán. A következő napokban, hetekben, hónapokban azokat a csapatokat igyekszünk közelebb hozni az olvasókhoz, amelyek vélhetően sokak nyarát meghatározzák egy év múlva. Hollandia például egy hónapos tartózkodást tervez egykori gyarmatán, mert két vb-ezüst után az aranyért kel útra.

„Az első vagy a második helyért utazunk Dél-Afrikába” – jegyezte meg Henk Kesler, a Holland Labdarúgó-szövetség hivatásos részlegének igazgatója, miután az oranje Izland legyőzésével az európai csapatok közül elsőként kiharcolta a világbajnoki részvételt. A Voetbal International című szaklap az internetes oldalán megszavaztatta olvasóit, hogy mennyire tartják reálisnak Kesler célmegjelölését. Nos, a több mint 22 ezer válaszadó 62 százaléka szerint teljesen megalapozott (48 százalékuk szerint a nemzeti csapatnak úgy kell nekivágnia a tornának, hogy világbajnok lesz, 14 százalékuk „beérte” a döntőbe jutás alapigényével), 23 százalékuk szerint az elődöntőbe jutást kell kiindulási pontnak tekinteni, miközben a negyed- (10 százalék), illetve nyolcaddöntőbe (5) kerülést nagyon kevesen tekintették alapcélnak.

A honi rekorddöntögetés közepette kivívott továbbjutás alaposan megnövelte a hollandok önbizalmát. Az oranje nyolc vb-selejtező óta nem kapott gólt otthon; idegenben kilenc vb-selejtezőn, összességében 23 mérkőzés óta rendre szerzett legalább egy gólt (utóbbi csak rekordbeállítás, ugyanis 1912 és 1920 között már volt példa hasonlóra); Bert van Marwijk az első szövetségi kapitány, aki az első hét tétmeccsét megnyerte a kispadon; az pedig Európa-rekord, hogy a gárda sorozatban kilenc vb-selejtezőt megnyert látogatóként.

A számok valóban szépek, de a „millió szövetségi kapitány országában” azért nem mindenkit csapnak be. Főleg mert még él az emlékekben a tavalyi Európa-bajnokság, amelyen parádés alapszakasz után jött a negyeddöntőbeli csúfos kudarc és az oroszok elleni 1–3.

Márpedig Marco van Basten és Van Marwijk csapata közé szinte egyenlőségjelet lehet tenni. Utóbbinak tulajdonképpen egy felfedezettje van, a harmincon túl járó veje, Mark van Bommel, a kapusposzton kényszerből kellett Marteen Stekelenburgra váltania, a többiek ugyanazok, akik az előző érában is szerepeltek. Mi több, még a rendszer is ugyanaz: a Hollandiában bevettnek számító 4–3–3 helyett a túlságosan biztonságinak tartott 4–2–3–1.

Az utóbbihoz való ragaszkodás rosszallást szült. Elsőként természetesen az örökös „megmondóembernél”, Johan Cruyffnál. „Néhányszor már elmondtam, nem lelkesedem ezért a felállásért – így a háromszoros aranylabdás. – Félek, hogy a jobb csapatokkal szemben halálos lesz, mert ők könnyebben nyomást gyakorolnak ránk, mint az eddigi ellenfelek. Mostanáig kivárásra játszottak ellenünk, és beérték volna döntetlennel is, de majd jönnek olyanok, akik meg akarnak verni bennünket. Hat védekező és négy támadó felfogású futballistával pedig azt kockáztatjuk, hogy kiengedjük a kezünkből az irányítást, két részre hullik csapatunk, a kombinatív játék pedig eltűnik. Sokkal hatékonyabbak lennénk, ha a védelem és a középpálya helyett a középpálya és a csatársor között szerepelne plusz két ember.”

A szakírók általában a „gyengébb csapatok elleni sikerek kevésbé feltűnőek, mert tényleg nagyon gyengékkel játszottunk” megállapításoktól a „következő fázisban a negyvenöt perces dominanciánkat kilencven percesre kell kiterjesztenünk” megállapításokig jutottak (azért ne feledjük, az oranje ötcsapatos csoportból, Skócia, Macedónia, Izland és Norvégia társaságából ment tovább), míg Qasim Hakim, a www.voetbalzone.nl publicistája ennél sokkal messzebbre ment. „A Miki egér-csoportból továbbjutó Hollandia Henk Kesler szerint a világbajnokság egyik esélyese. Szerintem meg elképesztő ostobaság azt mondani, hogy az első kettőben fogunk végezni” – írta a legutóbbi két selejtező közötti időszakban.

Hakim szerint az óvatosság azért nem árt, mert az alapcsapatból most megjósolva mindössze hárman (Dirk Kuyt, Joris Mathijsen, Robin van Persie) szerepelnek rendszeresen olyan klubcsapatban, ami garancia lehet a 2010-es aranyra. A többiek vagy vetélytársakat kaptak (Van Bommel, Nigel de Jong), vagy a gyengébb hazai bajnokságban jutnak szóhoz (Stekelenburg), vagy orvostól orvosig járnak (Arjen Robben), vagy azt sem tudják, mi lesz velük (Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder, Klaas-Jan Huntelaar, Johnny Heitinga).

Mi meg azt nem tudjuk elképzelni, mit írna a holland sajtó, ha az oranje nem jutott volna ki a világbajnokságra…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik