Hellénektől zengett a Wembley: Görögország történelmi győzelemmel tisztelgett a szerdán elhunyt George Baldock emléke előtt

MIKE BARNABÁSMIKE BARNABÁS
2024.10.10. 23:06
George Baldock emlékének ajánlották győzelmüket a görögök (Fotó: Imago Images)
A görög labdarúgó-válogatott történelmi győzelmet aratott Angliában a labdarúgó Nemzetek Ligája B-divíziójának második csoportjában, míg Írország a finnek otthonában tudott nyerni.

Noha a labdát az angolok birtokolták többet, s az első, kaput eltaláló lövést is ők jegyezték (Bellingham tornáztatta meg Vlahodimoszt), az első ordító lehetőség a görögök előtt adódott, hála Jordan Pickfordnak: az angol kapus a kaputól 23 méterre csúnyán eladta a labdát, Bakaszetasz azonnal a kapura emelt, de a lóhalálában visszarohanó Colwill menteni tudott a gólvonalon. Nem sokkal később már az angol hálóban volt a labda, de Mavropanosz fejes találatát les címén érvénytelenítette a játékvezető. A játékrész második felében Gordon szerezhette volna meg a vezetést, de nyolc méterről a kapu fölé bólintott.

Az első 45 percben volt fantázia az angolok támadásaiban, ám a szervezetten védekező görögök ellentámadásai rendre megzavarták a hazai védelmet. Ennek tükrében nem volt meglepő, hogy a szünet után néhány perccel felrobbant a vendégszektor: Kulierakisz találta meg a tizenhatoson belül Vangelisz Pavlidiszt, aki négy angol védő gyűrűjében laposan a hálóba lőtt. A gólszerző a gyászszalagra mutatott, a társak pedig – akik (Pavlidiszt is beleértve) szerda este értesültek a tragédiáról, s alig tudtak aludni az éjszaka – a szerdán elhunyt 12-szeres görög válogatott George Baldock mezét emelték a magasba. Nagy érzelmeket szabadított fel a találat. A félidő derekán Pavlidisz újfent betalált, de a gólpasszt adó Maszurasz leshelyzete miatt ez a gól sem került fel az eredményjelzőre.

Az angol támadásokból a folytatásban is hiányzott az átütőerő, ellenben a görögök többször is megtalálták a rést a hazai védőfalon, s Pavlidisz újfent betalált – a VAR viszont újfent megmentette az angolokat. A 87. percben Jude Bellingham átlövését Vlahodimosz bevédte – úgy tűnt, meghiúsul a görögök álma. A csattanó azonban még hátravolt: a ráadás negyedik percében – a hibák sorozatát elkövető, felszabadítani képtelen angol védelem asszisztálása mellett – Pavlidisz lapos lövése a lábak és Pickford keze között utat talált a hálóba, a görög válogatott története során először győzte le Angliát, drámai sikerrel tisztelegve elhunyt játékosa előtt. 1–2

A csoport másik mérkőzésén Joel Pohjanpalo korán megszerezte a vezetést a finneknek, de az írek Liam Scales és Robbie Brady révén fordítottak, s elvitték a három pontot Helsinkiből. 1–2