Bőven léteznek még a tudomány számára jelenleg megmagyarázhatatlan, vagy legalábbis nem egyértelmű jelenségek, mint például a gömbvillám, vagy a tény, hogy Hajdú Péternek tévéműsora lehet. Nem lepne meg, ha brit tudósok hada vállalkozna arra, hogy racionalizálja a vasárnap esti győzelmünket. Annyira alárendelt szerepet játszottunk a QPR elleni hazai(!) bajnokink nagy részében mint a tudományos háttér tetszőleges X-akták epizódban anno. Gondolom hozzám hasonlóan sokan reprodukáltuk a baloldali Dempsey-kép által sugallt "most mivan, így is lehet nyerni?"-érzést lefújáskor. Mindenesetre van igazság a mondásban, hogy sokkal jobb bűnszarul játszva nyerni mintsem szambázva szívni, mert nagyon jól esett ez a szánkba repült sültgalamb!Bőven léteznek még a tudomány számára jelenleg megmagyarázhatatlan, vagy legalábbis nem egyértelmű jelenségek, mint például a gömbvillám, vagy a tény, hogy Hajdú Péternek tévéműsora lehet. Nem lepne meg, ha brit tudósok hada vállalkozna arra, hogy racionalizálja a vasárnap esti győzelmünket. Annyira alárendelt szerepet játszottunk a QPR elleni hazai(!) bajnokink nagy részében mint a tudományos háttér tetszőleges X-akták epizódban anno. Gondolom hozzám hasonlóan sokan reprodukáltuk a baloldali Dempsey-kép által sugallt "most mivan, így is lehet nyerni?"-érzést lefújáskor. Mindenesetre van igazság a mondásban, hogy sokkal jobb bűnszarul játszva nyerni mintsem szambázva szívni, mert nagyon jól esett ez a szánkba repült sültgalamb!
KEZDŐ, CSERÉK
Sokan ekézték AVB-t amiatt, hogy Bale-t kezdette balhátvédben - és valóban, sokat javultunk a szünet után (még mindig bőven szarok voltunk), amikor a wales-i előrekerült a középpályára - de nem volt törvényszerű, hogy annyira lefocizzon bennünket a QPR mint tették azt az első félidő nagy részében! Bale sokkal ritkábban próbálkozott a támadások segítésével mint Assou-Ekotto (vagy akár Naughton) szokta tenni. Nem tudom mi volt ennek az oka, kiváltképp, hogy szünet után Vertonghen is bőven aktívabb volt a támadások segítésében mint Bale volt az első félidőben azonos poszton.
Ha mindenképpen okot kellene mondani, akkor a középpályánk egyensúlyhiányos voltát nevezném meg. Jobboldalon Lennon személyében volt igazi szélsőnk, aki mögött Walker is gyakran tudta támogatni a támadásokat. A baloldalon nem tudtam rájönni, hogy most Dempsey vagy Sigurdsson dolga lett volna, hogy fenntartsa a vonalmenti jelenlétünket. Lehet, hogy AVB arra számított, hogy Bale majd hátulról is megoldja a baloldalt. Mindegy, no rájöhettünk, hogy ez a rendszer nem működik. Szerencsére AVB is rendelkezik látószervekkel, így a szünetben az egyetlen eredményre vezethető húzással Bale-t előretolta a középpályára. Balhátvédbe a korábban a belga válogatottban ezen a poszton is sokszor játszó Vertonghen került, középre pedig jött Caulker Gallas mellé. (Itt kicsit meglepődtem, mert Dawson tök egészségesen ült a padon, és nem mondhatjuk, hogy a Caulker-Gallas kettős túlságosan magabiztosan muzsikált volna a második félidőben... sőt.) Az, hogy Gylfi vagy Dempsey ment-e le, majdhogynem mindegy volt. Dempsey javult a második félidőben, de ez annak is betudható, hogy egyértelműbb volt a szerepköre, alighanem az izlandi is jobban festett volna ebben a szituban, mint tette azt szünet előtt.
Nyerő húzásnak bizonyult, akkor is, ha a vendégek előzékenysége is hozzájárult a fordításunkhoz. Faurlín öngólja megadta a kellő lökést, az pedig ahogy a középkezdés után előrezúdult az egész QPR lehetőséget teremtett a második találat bevitelére is, amit egy sima kontra útján (újfent kis szerencsével) meg is tettünk. Az öngólnál egyébként ugyanúgy meg kell dicsérni Defoe-t mint a második gólunknál, ugyanis Faurlín elől ő takarta a kilátást azzal, hogy totál esélytelenül felugrott "fejelni." A második gólunkban is szerepet játszott a szerencse - nem láttam elég visszajátszást, hogy eldöntsem igaza volt-e Hughes-nak abban, hogy a kontránk közben két QPR játékossal szemben is szabálytalankodtak a mieink, de az, ahogy a kapufáról egyenesen Defoe tökére pattant a labda az isteni gondviselés képzetét villanthatta elénk. (Sandro-t és Dembélét most inkább hanyagolom, mert nem volt jó meccsük - bár a második gólhoz vezető kontrából kivették a részüket.)
REALITY CHECK
Az mindenesetre kijelenthető, hogy egyelőre nagyon fölöslegesnek tűnik a BL-helyek miatti aggodalom. Jelenleg nagyon messze vagyunk attól, hogy reális célként tekintsünk erre. Nagyon hirtelen kellene komolyat javulnunk, és aztán konzisztensen fenntartani a jó játékot ahhoz, hogy ez megváltozzon. Jó kis küzdelem mehet majd az Evertonnal meg a Castle-lel az ötödik helyért. Talán a Fulham is beszáll. Sőt, akár a Pool is feltámadhat, ha már valami főnix-szerű madár a címerállatuk.
MAN OF THE MATCH
Sokak szerint Friedelt illeti meg a cím - és jenki portásunk valóban kivette a részét a győzelemből. Két-három bravúrszámba menő védése is volt, ám ezen a meccsen, amelyen egyébként nagy átlagban szarok voltunk, akadt mégis egy olyan játékos, aki Brad-nél is komolyabb szerepet játszott a sikerben. Gondolom nem nagy meglepetés, ha kimondom, hogy ez az ember Jan Vertonghen. Sajnos nem találtam képet arról a pillanatról amikor Ledley King sápadtarcú alteregójaként a semmiből feltűnve kristálytisztán szereli a tíz méterről ziccerhez készülő Hoilettet. Elképesztő mentés volt, King vs Robben kategória (remélem WonderWoman_-nek lesz ideje előbb-utóbb egy Jan-videó megvágására, mert gyűlik hozzá az anyag).* Egyébként az idézett ziccer kialakulásához Caulker és főleg Gallas bénázása kellett - francia veteránunk szokatlanul koncentrálatlan volt, rengeteg labdát adott el, és a fenti incidensnél olyan lassan reagált, mint a forint szokott a kedvező nemzetközi piaci helyzetre.
Vertonghen azonban nemcsak a védekezésben volt kiváló - előrejátékban is hihetetlenül hasznos volt! Nekem rémlik, hogy leigazolása előtt legitim aggodalomként emlegettük, hogy a belga talán nem elég gyors AVB rendszeréhez - nos, Jan barátunk úgy viharzott el párszor a balszélen, mint egy 90%-os Bale. Szóval a sebességével semmi baj nem lehet. De a beadásai is (ha arra került a sor), rendre veszélyesek voltak. A győzelmen és Friedel 2004 óta tartó jó formáján kívül kevés pozitívuma volt a meccsnek - de Vertonghen kiváló, példamutató játékát nagyon jó volt látni.
AVB
Azt hiszem AVB a gyenge játék, és a szerencse-faktor óriási szerepe ellenére jól vizsgázott. A kezdő nem volt a legmegfelelőbb, de ennek Benny és Naughton együttes sérülése volt az oka - bár az első tíz percben mintha működött volna a dolog. A félidőben viszont kimunkálta, hogy hogyan lehetséges Bale-t visszahelyezni a rendeltetési helyére. Továbbra sem ment olajozottan a játék, de már nem játszottunk egyértelműen alárendelt szerepet. A visszafogott teljesítmény alighanem kötődik a csütörtöki meccshez is, de nem osztanám a portugált amiatt, hogy erős csapatot állított ki a Lazio ellen. Hiszen, ha nem az EL-ben, hanem a BL-ben játszottunk volna a Lazio helyett a Juve ellen, akkor ki játszott volna szerdán? Akkor is a legjobb csapatot küldtük volna ki, és akkor is fáradtak lettünk volna a rákövetkező hétvégén. Meg kell tanulni kezelni a terhelést.
Szerdán Carlisle skót szelektől fázós városába látogatunk a Ligakupa keretében. No, ott már neccesebb lenne, ha a Bale-Lennon szélsőpárossal vágnánk neki a kilencven percnek. Valszeg lesznek bőven suhancok a keretben. Dawson és Huddlestone pedig talán végre kezdhet.
YID ARMEH!
*Update! data4u jóvoltából beszúrhatok egy csodás animgif-et a hamarosan legendássá váló Vertonghen-mentésről: