Fotó: Reuters
Michael Walchhofer (a képen) elsőségét csak honfitársa, Klaus Kröll veszélyeztetheti
Fotó: Reuters
Michael Walchhofer (a képen) elsőségét csak honfitársa, Klaus Kröll veszélyeztetheti
Míg a nők Bajorországban vettek részt egy technikai szakágas hétvégén, addig az erősebbik nem képviselői a norvégiai Kvitfjellbe költöztek, ahol két lesiklásra és egy szuper óriás-műlesiklásra került volna sor – végül ebből csak a két lesiklást sikerült abszolválni. Nem volt a rajtlistán az összetett címvédője, Bode Miller ugyanis inkább nemrég született gyermekével és aktuális párjával Hawaiiban szörfözött, holott a lesikló-vk elhódítására még jó esélyei voltak…
Az 1995 óta vk-helyszínnek számító Olympiabakkenben a jelenleg is aktív versenyzők közül Hermann Maier számít a legeredményesebbnek a maga 5 győzelmével és 8 dobogójával. A hétvége a Garmischban havazás miatt törölt lesiklófutammal, pénteken vette kezdetét. (A csütörtöki edzésen a az összetett esélyesei uralkodtak: Cuche, Svindal, a tavalyi győztes Heel, Maier, Defago sorrend alakult ki.)
Nem akármilyen izgalmakat hozott az első lesiklóverseny, elég csak annyit kiemelni, hogy a legjobb 20 közé nem lehetett megérkezni másfél másodperces hátránnyal. Mindenhol tizedek, századok döntöttek, egyedül az élete első vk-győzelmét arató kanadai Manuel Osborne-Paradis emelkedett ki a mezőnyből a maga 31 százados előnyével, a középső szakaszon senki sem tudta megközelíteni. Korábban volt már négy dobogója a számban, emellett 2004-ben a maribori junior-vb-n szerzett egy ezüstérmet. Meglepetésnek mégsem mondható az eredmény, elvégre afavoritoknak tartott versenyzők mellett rendszeresen volt példa korábban arra, hogy egy-egy gyorssíző remek napot fog ki, s mindenkit maga mögé utasít. A kanadai férfi gyorssícsapat kegyetlenül erősnek ígérkezik a hazai rendezésű vb-re, ugyanis négyen is bekerültek most a legjobb 10 közé, Dixon az 5. (karriercsúcs), a világbajnok Kucera a 7., Guay pedig a 10. helyen végzett.
Michael Walchhofer ért fel a dobogó második fokára, az osztrák ezzel nagy lépést tett a szakági világkupa elnyerése felé, ugyanis legfőbb riválisai közül Kröll a 13., Defago a 16., Innerhofer pedig csak a 21. helyen tudott befutni, ezzel előnye 77 pontra hízott. Ez volt a korábbi világbajnok 39. dobogója (30. lesiklásban).
A harmadik helyen Aksel Lund Svindal végzett, begyűjtve 21. vk- pódiumát (4. lesiklásban). Ezzel sokat javított összetett esélyein a norvég, hiszen közvetlen riválisai közül Cuche-nek csak a 15. hellyel járó 16 pontot sikerült összeszednie, Raich 29. helyezése csak 2 pontot ért, míg Kostelic 36. lett, Grange pedig a hétvége egyik futamán sem indult, így mindketten pont nélkül zártak. Az összetettben így holtversenyben állt az élen az osztrák és a horvát, mögöttük 26 pontra Svindal.
Szombaton újabb lesiklással folytatódott a program, és ismét csak igen szorosnak tűnt a verseny. Ám csak Kröll érkezéséig, a 16.-ként lesikló osztrák imponáló fölénnyel vette át a verseny vezetését, és a későbbi sízők közül is csak honfitársa, Michael Walchhofer lesiklásakor volt némi aggódnivalója. Megelőzni azonban Walchhofer sem tudta, 0.2 mp hátránnyal csak a 2. helyre érkezett be. A 3. helyre majdnem fél másodperces hátránnyal a hétvége kellemes meglepetését szerző Osborne-Paradis érkezett be, a mezőny további részében pedig valóban századmásodpercek döntöttek a helyezésekről. Kellemes meglepetést szerzett 4. helyezésével a svéd Hans Olsson és a 7. kanadai Robbie Dixon. Svindal dühös lehetett magára, hisz ez a futam nagy lehetőség volt számára, hogy átvegye az összetett vk-ban a vezetést. 14. helyével azonban néhány ponttal továbbra is Raich és Kostelic mögött maradt. Raich kiesett, a horvát pedig nem fért be az első 30-ba, így ők gyengébb számukban hiába próbálták növelni pontjaikat.
Klaus Kröll pályafutása első győzelmének örülhetett a lesikló világkupában, 5 dobogós helyezés után hatodszorra már a dobogó legfelső fokára is sikerült felállnia ebben a szakágban (Szuper-G-ben már volt egy futamgyőzelme). „Hihetetlen, az volt a célom, hogy futamot nyerjek ebben az idényben, és ez végre sikerült. Pénteken kicsit álmosan versenyeztem, most összeszedtem magam!” – lelkendezett Kröll.
Nem biztos, hogy Kröll volt a legboldogabb osztrák: Michael Walchhofer 2. helyével nagy valószínűséggel a szakági világkupát is elhódíthatja. Az osztrák siker már biztos, Walchhofer elsőségét csak Kröll veszélyezteti, ám ő is 75 pontos lemaradással várhatja a záró futamot.
A kanadaiaknak továbbra is ízlett a lejtő, Osborne-Paradis teljessé tette tökéletes hétvégéjét, és Dixon, Kucera és Guay is kitett magáért – ismét 4 kanadai volt az első 10-ben.
KÖZBESZÓLT AZ IDŐJÁRÁS
Vasárnap egy Szuper-G futammal zárult volna a program – ám az időjárás közbeszólt. A szakadó hó és a viharos szél miatt a futam elmaradt, esetleges pótlásáról később döntenek – bár sok idő nincs a pótlásra, hisz jövő héten már a világkupadöntő következik. A verseny elmaradását különösen bánhatják a gyors szakágakban (is) jó sízők, mint Svindal és Cuche – Raich és Kostelic viszont aligha szomorkodnak…
ALPESI SÍFérfi lesiklás, Kvitfjell
7. VERSENY 1. Manuel Osborne-Paradis (kanadai) 1:47.09 |
2. Michael Walchhofer (osztrák) 1:47.40 |
3. Aleksund Svindal (norvég) 1:47.46 |
8. VERSENY 1. Klaus Kröll (osztrák) 1:32.12 |
2. Michael Walchhofer (osztrák) 1:32.39 |
3. Manuel Osborne-Paradis (kanadai) 1:32.58 |
A LESIKLÓ VK ÁLLÁSA (1 FUTAM VAN HÁTRA) |
1. Michael Walchhofer (osztrák) 470 pont |
2. Klaus Kröll (osztrák) 395 pont |
3.Didier Defago (svájci) 337 pont |
AZ ÖSSZETETT VK ÁLLÁSA
1. Ivica Kostelic (horvát) | 837 pont (0) |
1. Benjamin Raich (osztrák) | 837 pont (+1) |
3. Aksel Lund Svindal (norvég) | 829 pont (+1) |