Már a döntő a tét: van-e okuk félni a franciáknak a címvédőtől?

Vágólapra másolva!
2007.10.12. 15:53
A Franciaországban zajló rögbi-világbajnokság az elődöntőköz érkezett: szombaton rendezik az Anglia-Franciaország mérkőzést, míg vasárnap Dél-Afrika és Argentína ütközik meg egymással. A két európai együttes a negyeddöntőben két olyan déli együttest ejtett ki – a franciák Új-Zélandot, az angolok Ausztráliát -, amelyeket a végső győzelem elsőszámú esélyesei között tartottak nyilván, hogy aztán még a legjobb négy közé sem jussanak be.
Jonny Wilkinson a rúgásokat gyakorolhatta, pedig nem kezdő a szakmában
Reuters
Jonny Wilkinson a rúgásokat gyakorolhatta, pedig nem kezdő a szakmában
Jonny Wilkinson a rúgásokat gyakorolhatta, pedig nem kezdő a szakmában
Reuters
Jonny Wilkinson a rúgásokat gyakorolhatta, pedig nem kezdő a szakmában

Az angolok lényegében nem változtattak a kezdőcsapaton, nem is csoda. Így állnak fel szombat este: 1 Andrew Sheridan, 2 Mark Regan, 3 Phil Vickery (csk.), 4 Simon Shaw, 5 Ben Kay, 6 Martin Corry, 7 Lewis Moody, 8 Nick Easter, 9 Andy Gomarsall, 10 Jonny Wilkinson, 11 Josh Lewsey, 12 Mike Catt, 13 Mathew Tait, 14 Paul Sackey, 15 Jason Robinson. Cserék: 16 George Chuter, 17 Matt Stevens, 18 Lawrence Dallaglio, 19 Joe Worsley, 20 Peter Richards, 21 Toby Flood, 22 Dan Hipkiss
A címben feltett kérdésre az angol rajongók szerint a válasz természetesen: igen. Hiszen akárkit győzött le egy csapat, nem mehet biztosra egy olyan ellen, amelyik meg az ausztrálokat takarította el az útból.

Különösen, hogy Jonny Wilkinson megkapott néhány példányt a meccslabdákból, amikkel gyakorolhatta a rúgásokat.

Eddig ugyanis – hiába vette át a legeredményesebb világbajnoki pontszerző büszke rangját Gavin Hastingstől 234 ponttal - nemigen tűnt ki jó statisztikával. A sok elhibázott rúgás okaként az edzéseken használt és meccslabdák közötti különbséget jelölte meg a klasszisjátékos. Most viszont eleget gyakorolhatott a meccslabdákkal.

Vajon Lionel Beauxis is kapott azokból? A franciák tízese ugyanis nemigen marad el az angolok zsenijétől, ha például dropról van szó. Két éve a harmatgyenge Pau csapatát a rúgásaival vitte a hátán, míg bírta, de csapata végül is kiesett a francia első ligából.

Teljesítménye nem maradt hatástalan, mert rögvest leigazolta a Stade Français. Bajnok is lett velük, pedig Párizsban nem volt könnyű a csapatba kerülés sem, hiszen Skrela és Hernandez is bevethető ezen a poszton. Lionel zseniális dropjait (oldalról, 40-50 méterről) még nem láttuk a világbajnokság fontos meccsein; Új-Zéland ellen is csak Traille próbálkozott eggyel, az is mellé ment. Talán az angolok ellen tartogatja azokat.

Az angolok ellen minden bizonnyal nagy pozíciós küzdelem vár a franciákra
Reuters
Az angolok ellen minden bizonnyal nagy pozíciós küzdelem vár a franciákra

A franciáknál nincsenek változások: 1 Olivier Milloud, 2 Raphaël Ibanez (csk.), 3 Pieter de Villiers, 4 Fabien Pelous, 5 Jérőme Thion,, 6 Serge Betsen, 7 Thierry Dusautoir, 8 Julien Bonnaire, 9 Jean-Baptiste Elissalde, 10 Lionel Beauxis, 11 Cédric Heymans, 12 Yannick Jauzion, 13 David Marty, 14 Vincent Clerc
15 Damien Traille. Cserék: 16 Dimitri Szarzewski, 17 Jean-Baptiste Poux, 18 Sébastien Chabal, 19 Imanol Harinordoquy, 20 Frédéric Michalak, 21 Clément Poitrenaud, 22 Christophe Dominici
Sokan zseniális edzői húzásnak tartották, hogy Dominici és Chabal csak később állt be az All Blacks elleni negyeddöntőben, lendületet hozva a játékba. Ez szerintünk így nem igaz, mert a játék képén nem változtattak alapvetően, de a fontos pillanatokban bizony alaposan felülmúlták az új-zélandi cseréket. Emlékezzünk Michalak akciójára a döntő cél előtt!.

Nos, Michalak, Chabal és Dominici most is a cserepadon kezdi a munkát. Az azért valószínű, hogy nem egy oroszlánként a célterület előtt harcoló gárdába kell majd beállniuk, és a „kis" Dominici megmutathatja nyolc év után is, hogy mekkora játékos. Valószínű (leírhatjuk ezt még ezen a vb-n?), hogy nagy pozíciós küzdelem lesz, és a jó helyen kiharcolt (rossz helyen vétett) büntetők és a dropok döntőek lesznek.

Persze, a szurkolók nem szeretnék a négy évvel ezelőtti elődöntőt viszontlátni. Akkor az egész világsajtó fanyalgott a meccs után (miszerint Anglia megölte a játékot), de ez az angolokat érdekelte a legkevésbé.

És igazuk is volt, mert a döntőben aztán nem játékgyilkos taktikával múlták felül az ausztrálokat. Viszont az még valószínűbb, hogy az angol tolongás, főleg a bivalyerős első sor főszerepet akar vinni majd a mérkőzésen.

Ám lehet, hogy hoppon maradnak, mert a francia kollégáikat csak egyszer tudta ledarálni az új-zélandi toli is, pedig ők nem éppen a kisasszonyrögbiről híresek.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik