A serpákról rengeteg legenda terjed, a laikusok őket tartják az igazi hegymászóknak, mert életük nagy részét magashegyi környezetben töltik, tevékenységük azonban ma már egy szolgáltatás, nem feltétlenül szenvedély, sokkal inkább munka és üzlet. És bár nem úgy viszonyulnak a hegyekhez, mint a nyugati ember, nem törekednek kiemelkedő teljesítmények elérésére, azért közöttük is több olyan magashegyi vezető akad, akit nemcsak saját népén belül övez óriási elismerés, hanem a nyugati hegymászók is felnéznek rá.
Ilyen volt Tenzing Norgay, aki Sir Edmund Hillaryvel elsőként jutott fel a Mount Everestre 1953-ban, és ilyen a januárban már 59 esztendős nepáli Apa serpa is, aki 1990 és 2011 között huszonegy alkalommal járt a Mount Everest 8850 méteres csúcsán.
„Mindenki az mondja, a huszonegy jó kis szám. Gondolnom kell a családomra, akik minden egyes alkalommal aggódnak, amikor az Everestre megyek, mert nagyon kockázatos” – indokolta meg Apa, miért vonul vissza.
Saját becslése szerint több mint ezerszer járta meg oda-vissza a híres Khumbu-jégesést, egy szinte áthatolhatatlan jéglabirintust 5500 méter magasságban, amely az Everestre vezető normál útvonal legveszélyesebb szakasza, és amely átlag egy métert mozog lefelé minden nap. Az ezredfordulóra a himalájai hegymászás egyik legtapasztaltabb serpájává vált, akivel szívesen dolgoztak a kereskedelmi expedíciók.
Bár hívták, az Everest 1996-os tragédiájánál nem volt ott, mert felesége kérésére végül visszamondta a részvételt, és nem tartott Rob Hall csapatával, aki életét vesztette a hegyen. „Néha jobb, ha azt tesszük, amit az asszony mond” – mondta utólag Apa serpa.
Amikor 2008-ban a kínaiak felvitték az olimpiai lángot a Mount Everestre, felállított egy elképesztő egyéni rekordot. A hegy tele volt rendőrökkel és katonákkal, senki sem mehetett fel. Apa azonban nem lakott messze az alaptábortól, és mivel unatkozott, inkább hazament, kivárta, míg mindenkit felengednek, majd kilenc nap alatt megmászta a hegyet és vissza is tért, beleértve minden akklimatizációs kört.
„Túl sokat mászol, Apa” – mondta neki egyszer Sir Edmund Hillary.
Egészen 2018 májusáig rekord volt, hogy huszonegyszer érte el a csúcsot, akkor honfitársa, Kami Rita döntötte meg a rekordját huszonkét sikeres mászással. És ha már a rekordoknál tartunk, meg kell említeni Purba Tashit, aki szintén huszonegy alkalommal jutott fel a Mount Everestre, de egyedülálló módon harmincszor állt már nyolcezres hegy csúcsán, megmászta ugyanis a Lhocét (8516 m), a Cso Ojut (8201 m), a Manaszlut (8163 m) és a Sisapangmát (8027 m) is.
Apa serpa családjával 2006 decemberében az Egyesült Államokba költözött, Utah-ban él.
APA SERPA CSÚCSMÁSZÁSAI A MOUNT EVERESTEN