Télen sok-sok túrahelyszín egészen új, különleges arcát mutatja – össze is gyűjtöttünk néhány látványosságot, amelyet a leghidegebb évszakban is látni kell.
1. Lillafüred
Nem érdemes addig máshova menni, amíg legalább egyszer nem jutottunk el Lillafüredre – télen is. A település és a Hámori-tó évszaktól függetlenül a legnépszerűbb kirándulóhelyek egyike, míg a Szinva-patak télen, befagyott állapotban is szép, ráadásul a vízesés melletti mésztufabarlangban vezetett túrákat tartanak.
A befagyott vízesésnél kevés nagyobb természetes jégoszlop található az országban, ha pedig kellően megfagy, a mászóknak is kihívást nyújthat.
3. Ilona-völgy
A Mátrában, Parádfürdőtől néhány kilométerre található az Ilona-völgy, amelynél csendesebb, nyugodtabb helyet keresve sem lehetne találni. Sokan a többi évszakban látogatják, de télen gyönyörű természeti különlegességeket tár elénk. A víz nagyjából 10 méteres magasságból zúdul alá a függőleges sziklafalról, télen pedig már-már jégszoborszerűen megfagy.
5. Megyer-hegyi tengerszem
Aki a túrázás és a természetjárás iránt kicsit is érdeklődik, biztosan látott már képet a Megyer-hegyi tengerszemről üde színekkel, tavaszi-nyári fényben. És télit? Hazánk egyik legszebb természeti látványossága télen is lenyűgöző, amikor a hó uralja a tájat. A Sárospatak közelében található tengerszem az egykori malomkőbánya területén alakult ki, a hat és fél méter mély tavat helyenként 70 méter magas sziklafal veszi körül.
7. Szilvásvárad
Akár kisvasúttal, akár túrázva, szép útvonalon haladunk, ha Szilvásváradra érkezünk. A Fátyol-vízesés az ország egyik legszebb természeti látványossága, a befagyott Szalajka-vízesés pedig még annál is lenyűgözőbb. Könnyű túraútvonalak is vezetnek ezekhez a helyszínekhez, ám aki télen sem riad vissza a meredekebb tereptől, annak érdemes elgyalogolnia az Ősember-barlangig, majd Istállós-kő felé fordulnia.
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2018 decemberében)