A sportorvos szerint a 496-os kísérlet az önmegvalósítás szélsőséges módja

GYŐRI FERENCGYŐRI FERENC
Vágólapra másolva!
2022.04.12. 11:26
Dr. Kiss Mariannát, az Országos Sportegészségügyi Intézet vezető sportorvosát is megkérdeztük Vincze András kollégánk vállalásáról.

Kollégánk közelít a nehezéhez, már naponta húsz kilométer felett jár. Milyen sérülésekkel nézhet szembe?

Ha valaki azzal fordulna önhöz, hogy hasonló kihívásra vállalkozik, lebeszélné?

Ilyen szélsőséges kihívásokról mindenkit lebeszélnék. A heti négy-öt edzés az ideális ahhoz, hogy a sport mint élmény és egészségvédő tevékenység megvalósuljon, tehát érdemesebb a mozgásnak a 496-os kísérletnél visszafogottabb megoldásait választani.

Ennek ugyanis meglesz a böjtje, de ha valakinek szüksége van hasonlókra, hogy teljesítse a bakancslistáján szereplő erőpróbákat, hát tegye, ám azt mindenképp meg kell jegyeznem, hogy ez szélsőséges módja az önmegvalósításnak.

A futás olykor szenvedéssel jár

Mikor jöhet el a pillanat, hogy abba kell hagyni a kísérletet?

Lehetséges, hogy a korábbi túlterheléses jellegű sérülései kiújulnak, érdemes tehát a megelőzésről konzultálni fizioterapeutával, edzővel. A lábikra és a combizmok görcse például jellemző lehet, oda kell figyelni a pihentetésre, mert ahogy fokozódik a terhelés, nyugalmi állapotban is érezhet fájdalmat. Ha a helyzet hirtelen rosszabbodik, duzzanat alakul ki, és beszűkül a mozgástartomány, érdemes szakemberhez fordulni, mert ezek már súlyosabb eltérések tünetei lehetnek. A legjobb nem megvárni, hogy bekövetkezzenek.

Feltételezhető, hogy van olyan testtudata a kihívás alanyának, hogy eldöntse, az a fájdalom, amit érez, mennyire tér el a megszokottól. Ha kétségei vannak, szintén hasznos orvoshoz, gyógytornászhoz fordulni.

De ne csak mozgásszervi panaszokról essen szó, nagyon súlyos következményei lehetnek, ha ignorálja a fokozódó mellkasi fájdalmat, a pulzusával, légzésével kapcsolatos problémákat. Harmincegy nap alatt fáradásos töréstől nem nagyon tartanék, ez inkább hónapokon át tartó túlterhelés miatt következhet be. Az izomhúzódás leginkább gyors tempónál, dinamikusabb mozgásnál jelent kockázatot, főleg, ha a tartós túlterhelés és a kellő regeneráció hiánya miatt sérülékenyebbé válnak az izmok.

Az életkor és a nagyobb testsúly mekkora kockázatot rejt magában?

Ha saját magához képest is van feleslege, az mindenképpen fokozott kockázatot hordoz magában, hiszen a nagyobb testsúly nagyobb terheléssel is jár. Az életkor növekedésével meghosszabbodik a regenerációs idő, ami így, a kihívás vége felé nem könnyíti meg a teljesítést. Rengeteget számít, hogy korábban mennyire volt sportos az illető, könnyebb dolga van, ha már gyermekkora óta mozog, és tizenéves korában megszerezte az alap-állóképességét, mert később nehezebben adaptálódik a szervezet a hosszan tartó sportoláshoz. Aki egész életében aktívan élt, az még némi túlsúllyal is könnyebb helyzetben van.

Fotók: shutterstock

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik