Kollégánk közelít a nehezéhez, már naponta húsz kilométer felett jár. Milyen sérülésekkel nézhet szembe?
Ha valaki azzal fordulna önhöz, hogy hasonló kihívásra vállalkozik, lebeszélné?
Ilyen szélsőséges kihívásokról mindenkit lebeszélnék. A heti négy-öt edzés az ideális ahhoz, hogy a sport mint élmény és egészségvédő tevékenység megvalósuljon, tehát érdemesebb a mozgásnak a 496-os kísérletnél visszafogottabb megoldásait választani.
Mikor jöhet el a pillanat, hogy abba kell hagyni a kísérletet?
Lehetséges, hogy a korábbi túlterheléses jellegű sérülései kiújulnak, érdemes tehát a megelőzésről konzultálni fizioterapeutával, edzővel. A lábikra és a combizmok görcse például jellemző lehet, oda kell figyelni a pihentetésre, mert ahogy fokozódik a terhelés, nyugalmi állapotban is érezhet fájdalmat. Ha a helyzet hirtelen rosszabbodik, duzzanat alakul ki, és beszűkül a mozgástartomány, érdemes szakemberhez fordulni, mert ezek már súlyosabb eltérések tünetei lehetnek. A legjobb nem megvárni, hogy bekövetkezzenek.
Feltételezhető, hogy van olyan testtudata a kihívás alanyának, hogy eldöntse, az a fájdalom, amit érez, mennyire tér el a megszokottól. Ha kétségei vannak, szintén hasznos orvoshoz, gyógytornászhoz fordulni.
Az életkor és a nagyobb testsúly mekkora kockázatot rejt magában?
Ha saját magához képest is van feleslege, az mindenképpen fokozott kockázatot hordoz magában, hiszen a nagyobb testsúly nagyobb terheléssel is jár. Az életkor növekedésével meghosszabbodik a regenerációs idő, ami így, a kihívás vége felé nem könnyíti meg a teljesítést. Rengeteget számít, hogy korábban mennyire volt sportos az illető, könnyebb dolga van, ha már gyermekkora óta mozog, és tizenéves korában megszerezte az alap-állóképességét, mert később nehezebben adaptálódik a szervezet a hosszan tartó sportoláshoz. Aki egész életében aktívan élt, az még némi túlsúllyal is könnyebb helyzetben van.
Fotók: shutterstock
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!