Tizenegy tagból áll jelenleg a Nemzet Sportolóit tömörítő grémium, a Varga János halála miatt megüresedett 12. hely sem marad sokáig betöltetlen, hamarosan döntenek a korábbi klasszisok: a szavazás napját Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár jelöli ki, s ő hívja össze a tagokat is – ennek március első napjáig meg kell történnie, a vonatkozó rendelkezés ugyanis rögzíti, hogy az elhunyt sportoló halálát követő hatvan napon belül meg kell tenni a javaslatot az új tag személyére.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
„Kedden temettük el Varga Jánost, így értelemszerűen még nemigen került szóba a lehetséges utód – nyilatkozta lapunknak Schmitt Pál, olimpiai bajnok vívó, a Nemzet Sportolója, volt köztársasági elnök, a Magyar Olimpiai Bizottság korábbi elnöke, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tiszteletbeli tagja. – Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár tíz-tizenkét nap múlva hívja össze a tagokat. Udvariatlanság lenne a részemről, ha neveket sorolnék, mert félő, hogy valakit kihagynék a felsorolásból: erős és méltó a lista, amelyből választhatunk. A kritériumok szerint hatvan év feletti, kiemelkedő sporteredményt elérő, és életművében a magyar sportot szolgáló személyt kell választanunk tizenkettedik tagnak. Remélem, ezúttal is jól döntünk, akárcsak eddig, hiszen még senki sem vitatta a döntéseinket. Sem írott, sem íratlan szabály, de még csak szokásjog sincs arra vonatkozóan, hogy az elhunyt tag után ugyanabból a sportágból javasoljunk valakit a címre. Nagy feladat vár ismét ránk, rendkívüli gesztus volt a döntéshozóktól, hogy ezt a feladatot ránk bízták és bízzák. A Nemzet Sportolójának lenni egy életmű elismerését jelenti, s ennek nemcsak erkölcsi, hanem anyagi vonzata is van. Kevés embernek adatik meg, hogy ennek a társaságnak a tagja legyen, tényleg megtiszteltetés ide tartozni.”
A javaslattétel és választás menete a következő: a tagok egyesével tehetnek javaslatot, kit tartanak érdemesnek arra, hogy a Nemzet Sportolója legyen. Egy ember több javaslattal is élhet. Az összesítés után már csak a listán szereplőkre lehet szavazni, és minden egykori kiválóság csak egy személyt jelölhet. A szavazás addig tart, amíg valaki meg nem szerzi a szavazatok több mint ötven százalékát, vagyis hat igent – aki a legkevesebb szavazatot kapja, mindig lekerül a listáról.
Amikor valaki megszerzi a szavazatok több mint ötven százalékát, a sportért felelős államtitkár ellenőrzi, az illető megfelel-e a jogszabályi kritériumoknak – és amikor a kormány elfogadja a javaslatot, hivatalossá válik, ki lesz a Nemzet Sportolója.
A jelenlegi Nemzet Sportolói
Balczó András (öttusa), Faragó Tamás (vízilabda), Hammerl László (sportlövészet), Ivánkay Mária (para-asztalitenisz), Jónyer István (asztalitenisz), Kamuti Jenő (vívás), Keleti Ágnes (torna), Magyar Zoltán (torna), Portisch Lajos (sakk), Rejtő Ildikó (vívás), Schmitt Pál (vívás)
Minden tiszteletem Schmitt Pálé, de ha van igazán rátermett másik jelölt, akkor a szokásjog és logika amellett szól, hogy ugyanabból a sportágból kerüljön ki az új Nemzet Sportolója, mint amelyikből az örökre eltávozó régi. A birkózás a magyar olimpiai ranglista élcsoportjában van, Varga Jánost méltón követheti a tavalyi Prima Primissima-díjas Hegedüs Csaba, elég csak mellékelt kis táblázatunkat megnézni, amely versenyzői, edzői, sportvezetői eredményeit tartalmazza. Talán nem lövünk mellé, ha a 74 éves Tuskirályt véljük a legesélyesebb jelöltnek. |
Fájó és felemelő minden egyes találkozás: a Nemzet Sportolói ritkán vannak mind együtt, illetve mindannyian szinte sohasem. Rendre tizenegyen gyűlnek össze, s a viszontlátás örömteli perceibe szomorú pillanatok is vegyülnek, hiszen ilyenkor mindig búcsúznak is valakitől. Hogy aztán köszöntsenek egy korábbi klasszist a soraikban. A feladat nemes, ám nehéz is, hiszen szerencsére sok-sok kiváló sportolót adott Magyarország a hazai és egyetemes sportéletnek – nem nehéz megjósolni, hogy néhány esztendő múlva a döntés csak még nehezebbé válik, merthogy a 60 éves korhatárt elérik a szöuli és a barcelonai olimpia (arany)érmesei. Persze közülük már jelenleg is vannak olyanok, akik érdemesek lennének a tagságra, elég csak a vívó Szabó Bencét és az öttusázó Mizsér Attilát említeni. Noha nincs szabály arra vonatkozóan, hogy egy sportágból hányan lehetnek a testület tagjai, előbbi esélyeit némiképp talán csökkenti, hogy a vívás a legeredményesebb ötkarikás sportágunk (jelenleg hárman is képviselik a sportágat) – minden bizonnyal ezért is maradt (eddig) „körön kívül” Sákovicsné Dömölky Lídia és Pézsa Tibor is. Határozzanak bárhogy is a Nemzeti Sportolói néhány nap, néhány hét múlva, döntésüket senki sem fogja megkérdőjelezni. És nem csak azért, mert ezt diktálja a tisztelet és az illem. |