Üstökösként robbant a vívóvilágba: az 1955-ös római világbajnokságon 19 évesen egyéniben – veretlenül – és csapatban is világbajnok lett (Elek Ilona, Elek Margit, Morvay Zsuzsa, Kiss Katalin, Nyári Magda). Tartalékként már ott volt az 1953-ban vb-aranyérmes együttessel, ugyanúgy világbajnoknak számít, mint a többiek. Egyéniben a nyolcas döntőben Elek Ilonát és Nyári Magdát is legyőzte, ez még a szakvezetőket is meglepte, akik erre azt mondták, ha már így alakult nyerje meg a vb-t. Ugyanebben az évben a budapesti ifi vb-n harmadik lett, az országos bajnokságot pedig megnyerte. Utóbbival védettséget élvezett, mert a szabály kimondta, hogy a bajnok védettséget élvez, azaz tagja az utazó vb-csapatnak.
Név: Sákovicsné Dömölky Lídia Született: 1936. március 9., Budapest Klubjai: Bp. Haladás (1951–1954), Vasas (1954–1957), Bp. Vörös Meteor (1957–1970) Eredményei: olimpiai bajnok (1964, tőrcsapat), ol.-2. (1960, 1968, mindkettő tőrcsapat), világbajnok (1955, tőr egyéni; 1953, 1955, 1959, 1967, mind csapat), vb-2. (1963, női tőr egyéni; 1961, 1963, 1966, mind csapat), vb-3. (1956, csapat), egyéniben hétszeres magyar bajnok |
Nem esélytelenül utazott a melbourne-i olimpiára, ám az 1956-os forradalom miatt már a kiutazás is hektikus volt, végig az foglalkoztatta, mi lehet az itthoniakkal. Nemigen tudott a versenyre koncentrálni, a későbbi olimpiai bajnok brit Mary Sheentől kapott ki a középdöntőben. A játékokat követően későbbi férjével, Sákovics Józseffel részt vett a Sports Illustrated magazin amerikai túráján, de fel sem vetődött bennük, hogy kint maradnak, 1958-ban hazatértek. Megérte: a csapatverseny után mindketten – Sákovics párbajtőrben – aranyérmesek lettek az 1959-es budapesti vb-n. Átvitt értelemben akkor érkeztek haza. „Nincs annál szebb, mint hazai versenyen a dobogó tetején állva hallgatni a Himnuszt a Nemzeti Sportcsarnokban.”
Sportemberi ars poeticája: „Csak akkor győzhet az ember, ha százszázalékosan bízik magában.” Hogy ez mennyire igaz, azt éppen Dömölky vívása támasztotta alá: az 1960-as római olimpia egyéni küzdelmei során a szabadnapos magyar sportolók kimentek szurkolni Lídiának, de az öttusázó Németh Ferenc éppen akkor szerzett aranyérmet, mire mindenik otthagyta az asszóját. Elterelődött a figyelme, elbizonytalanodott, ki is kapott.
A 104. születésnapja előtt egy héttel elhunyt olimpiai bajnok tornász, Keleti Ágnes helyére új tagot jelöltek maguk közé a Nemzet Sportolói. A tizenegy tag szerdán döntött arról, ki legyen a grémium legújabb kiválasztottja. A tagok ezúttal is egyesével tehettek javaslatot arra, kit tartanak érdemesnek és méltónak, hogy a Nemzet Sportolója legyen (a választás ezen szakaszában egy ember több javaslattal is élhetett). Az összesítés után jött a következő kör, ekkor már a listán szereplőkre lehetett szavazni (összesen kilenc jelölés érkezett), s itt már mindenki csak egy személyre szavazhatott. Abszolút többség, tehát hat szavazat esetén eldől a „verseny”, s mint az Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár Facebook-bejegyzéséből kiderült, ez ezúttal is így történt. Az olimpiai és világbajnok tőrvívó, Sákovicsné Dömölky Lídia hat szavazatot kapott, míg a Magyarország 100. olimpiai bajnoki címét megszerző birkózó, Hegedüs Csaba négyet, így előbbit javasolják a Nemzet Sportolójának. A folytatásban Schmidt Ádám ellenőrzi, hogy a vívólegenda megfelel-e a jogszabályi kritériumoknak, majd a Kormány elé terjeszti a meghozott döntést – amikor a Kormány elfogadja a javaslatot, hivatalossá válik, hogy Sákovicsné Dömölky Lídia lesz a Nemzet Sportolóinak új tagja. A Nemzet Sportolói: Balczó András (öttusa), Faragó Tamás (vízilabda), Ivánkay Mária (para-asztalitenisz), Jónyer István (asztalitenisz), Kamuti Jenő (vívás), Magyar Zoltán (torna), Portisch Lajos (sakk), Rejtő Ildikó (vívás), Schmitt Pál (vívás), Vaskuti István (kajak-kenu), Wladár Sándor (úszás) |
A csapatversenyben az örök rivális szovjetektől szenvedtek 9:3-as vereséget, ugyanolyan arányban, mint az 1968-as mexikóvárosi olimpián. Erről utóbb így emlékezett: „Így volt megírva: hiába nyertünk a játékokat megelőző évben vébét 1959-ben és 1967-ben, a játékokon a szovjeteké lett az arany. Amikor mi nyertünk Tokióban, az előző évben 1963-ban Gdansban a szovjetek győztek.”
Az 1964-es döntőben 9:7-re verték meg a szovjeteket, a magyar vívás nagy alakja, a hatszoros olimpiai bajnok kardozó, Kovács Pál ezt mondta a fináléról: „Ilyen kemény, ilyen férfias. Ilyen nagyszerű női versenyt még nem láttam. Ezek a lányok minden dicséretet megérdemelnek, ennél többet, azt hiszem, nem tehettek.” Amikor Lídia a Sisova ellen döntő tusra menő asszóját megnyerte, valaki megjegyezte: „Ő nyerte meg végeredményben.” Mire Sákovicsné azt mondta: „Nem! Nem én! Hanem mi!” Lídia nem foglalkozott azzal, hogy egy tuson múlik az aranyérem. Elbizonytalanította volna.
A tokiói olimpia kapcsán Lídia sosem mulasztja el megemlíteni, hogy férje, Sákovics József volt a szövetségi kapitány és Magyarország négy aranyérmet nyert vívásban (Rejtő Ildikó, női tőr; női tőrcsapat, Pézsa Tibor, kard egyéni; férfi párbajtőrcsapat).
Nagyon nagy élménye, hogy ott lehetett a japán fővárosban az olimpia 50. évfordulóján. „Ott vonultunk fel újra a stadionban, csodálatos volt, ismét átéltem az ötkarikás játékok szellemiségét – nyilatkozta akkor a Nemzeti Sportnak.
S hogy milyen az élet?
A nemzetközi Vívószövetség centenáriumát 2014-ben Párizsban ünnepelték, a magyar és a szovjet csapat olimpikonjai is a meghívottak között voltak, nagyon jól elbeszélgettek mindenről – csak éppen a tokiói döntőről nem esett szó. A nagy ellenfél nem szívesen emlékezett volna, a mieink meg tapintatból nem hozták fel. Ők sem kezdtek el arról beszélni, bezzeg Rómában 1960-ban…
Edzőként a sportág megszerettetése volt a célja, nem akart okvetlenül versenyzőt faragni a tanítványaiból. Évekig dolgozott a Képes Sportnál, Berczik Sárával három könyvet írtak együtt, amelynek témája a harmonikus életre nevelés a sport segítségével. Nem mellesleg a tőrt sem hagyta rozsdásodni, a szeniorok között is csillogtatta a tudását.
Az újdonsült Nemzet Sportolója így jellemezte olimpiai bajnok csapattársait: „Rejtő Ildikó a világ legtechnikásabb versenyzője, Juhász Katalin a legokosabb, Marosi Paula a legmegbízhatóbb, Ágoston Judit a legmagabiztosabb.”
Engedjenek meg a beiktatás alkalmából egy mondatot: Dömölky Lídia a legaranyosabb.