Egy kis sportágnak különösen fontos, hogy a róla szóló hír, videó, tudósítás vagy bármilyen írás milyen képet fest róla. Éppen ezért a történetét bemutató könyvnek sem szabad szürkének, száraznak és unalmasnak lennie – szerencsére a rögbi évszázados hazai történetét bemutató A tojáslabda bűvöletében című kötet sem ilyen.
Példának az egyik személyes kedvencemet hoznám fel, amikor a kilencvenes évek elején az Érd nagyon készült a környékbeli csapatok hétvégi tornájára, hogy aztán felkészülten, elszántan és talpig harci díszben jelenjen meg a helyszínen – csak éppen egy nappal később. Ám a szervezők megsajnálták a lelkes, de feledékeny gárdát, és díjazták az akaratot, adtak a klubnak egy vigasztrófeát, amely a Cavinton-kupa nevet kapta. Így lett az Érd rögtön az első kupa(nem)szereplése alkalmával kupagyőztes. A könyv tele van ehhez hasonló háttértörténettel, ami egyben azt is mutatja, hogy a szerzők vették a fáradságot, megkerestek és meg is szólaltattak minél több sportághoz köthető személyt, és nem csak azokat, akik vezető tisztséget töltöttek be. Ezek a történetek visszaadják a könyv készülésének körülményeit is, mert az író mögött láthatóan (olvashatóan) az egész magyar rögbitársadalom ott állt.
Kell-e a bírónak videó? – könyv az 1994-es vb-döntőt vezető Puhl Sándorról |
Ízig-vérig hetvenes évek – nemzedéki futballkönyv az angol labdarúgás vad évtizedéről |
Mint ahogy átjön az is, hogy a rögbi azért is számít különleges sportágnak Magyarországon, mert miközben mára elő tudott lépni az árnyékból, és a jelenlegi szövetségnek sikerült visszaadnia igazi rangját és bevezetnie a nemzetközi sportági életbe, alapvetően mégis a régi maradt, meg tudta őrizni hagyományos vonásait, nem akar tolakodó lenni, feleslegesen nagyot vállalni. Közben mégis nagyobb szabadságot kínál, mint bármelyik más sportág, ami alulról szerveződő sporttevékenységként az egyik fő vonása volt mindig is, és talán emiatt volt, hogy a kommunista rendszerben nem támogatták, és csak magának, a szereplőinek köszönhette, hogy nem lehetetlenült el.
A rögbisek hozzáállását példázza az a szolidaritás, amelyet tavaly februárban mutattak. A pályán ugyan kőkemények, az ukrán-orosz háború kitörése után azonban a hazai rögbiklubok azonnal összefogtak a háborús menekültek megsegítéséért, élelmiszercsomagokat gyűjtöttek, amelyeket a szövetség elnöke és a női válogatott játékosai busszal szállítottak el az ukrán határhoz.
Ezek az apró részletek segítenek eligazodni, mert ez a könyv nemcsak a gazdag múlt összegzése, hanem tényleg segít megismerni és megérteni a rögbit.
(Dénes Tamás /szerk./: A tojáslabda bűvöletében. Váltópont Nonprofit Kft., 2023)
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. július elsejei lapszámában jelent meg.)