Mint ismert, a Red Bull mindössze két nagydíj után határozott úgy, hogy lecseréli a várakozásokon alul teljesítő Liam Lawsont, és helyette a korábban többször is mellőzött Cunoda Jukinak ad lehetőséget, miközben az új-zélandi pilótát visszaküldi a testvércsapatához, a Racing Bullshoz. A faenzai csapattal két különböző idényben összesen tizenegy futamhétvégén rajthoz álló Lawson nemegyszer hangsúlyozta, időre lenne szüksége, és noha azt elismerte a Kínai Nagydíj folyamán, hogy egyelőre nem teljesít jól, s hozzátette, ha ez nem változik, akkor nem lesz maradása, mégis sokként érte a Red Bull döntése.
A pilóta korábban az Instagramon megosztott bejegyzésében írt arról, hogy mindig is a Red Bull ülése volt az álma, de nyilvánosan először a Honda tokiói rendezvényén, a Sky Sports mikrofonja előtt beszélt a visszafokozásáról. „Őszintén szólva határozottan sokkolt. Nem láttam, hogy ez fog történni. Úgy gondolom, hogy a megbeszéléseink sem ebbe az irányba tartottak, szóval határozottan nem számítottam rá.”
Lawson különösen készült a most hétvégén rendezendő Japán Nagydíjra, hiszen Szuzuka ismerős terep a számára, nem úgy, mint korábban Melbourne és Sanghaj volt. „Nyilván szerettem volna több időt kapni. És úgy éreztem, ha több időt kapok, és ismerős pályákra megyek, akkor... Nehéz volt a kezdés. Nem volt zökkenőmentes a tesztünk, mint ahogyan az első hétvégénk sem Ausztráliában a szabadedzéssel. Aztán Kínában sprinthétvégét tartottak. Úgy vélem, segített volna a trükkös autóval, ha ismerem a terepet, és szerettem volna megkapni ezt a lehetőséget. De nyilván nem én hoztam meg a döntést, és most itt vagyok. Próbálom ebből a helyzetből kihozni a lehető legtöbbet.”
„Az autót nehéz vezetni, de egy folyamaton mentünk keresztül, hogy minél jobban tudjak alkalmazkodni. Csak idő kellett volna. A teszten lényegében egész nap vezetsz, és sok időd van rá, hogy alkalmazkodj, de ahogyan az F1-es hétvége megy. Szóval a kocsiban eltöltött idő hiánya volt az, ami leginkább megnehezítette az alkalmazkodást. Valahányszor kimentünk, minden az alkalmazkodásról szólt, vagy arról, hogy hozzászokjak valamihez, ami korábban ismeretlen volt. Nem a vezetési stílusomon, vagy ilyesmin múlt, kizárólag az alkalmazkodáson. És egyszerűen nem volt elég időm rá” – jelentette ki.
A Red Bull tavaly csak az egyéni címét tudta megvédeni Max Verstappen révén, míg a konstruktőri tabellán egészen a harmadik helyig csúszott vissza a 26 év szünet után bajnokságot nyerő McLaren, valamint a Ferrari mögé. Ennek hátterében az állt, hogy míg a holland összesen 437 pontot gyűjtött, Sergio Pérez csak 152-t, vagyis 285-tel kevesebbet, mint a csapattársa – a „vörös bikák” 77 ponttal maradtak el a wokigiaknál a végelszámolásnál...
Az osztrákok az idei évre az egyéni cím megvédését, míg a konstruktőri cím visszaszerzését tűzték ki célul maguk elé, de a helyzet egyelőre nem javult, sőt: a Red Bull eddig megszerzett 36 pontja kivétel nélkül Verstappen nevéhez fűződik, és lemaradása már 42 pont a vezető McLaren mögött. A tanácsadó, Helmut Marko Lawson lecserélése kapcsán nemegyszer kifejezte, ez is közrejátszott a döntésben, hiszen a csapat és Verstappen érdekeit is az szolgálja, ha a márkatársa stratégiai szempontból a segítségére lehet.
A csapatfőnök, Christian Horner szerint túl hamar és túl sokat kértek a fiatal új-zélanditól. „Látható volt, hogy mindaz, ami Ausztráliában és Kínában történt, elég rosszul érintette Liamet. Hagyhattuk volna így, tehetséges versenyzőnek tartom Liamet. Talán fél szezon alatt összeszedte volna magát, de egyszerűen nem állt ennyi idő a rendelkezésünkre. A csapaton belül a mérnöki oldalon is világos volt, hogy Liam szenved, és látszott, hogy milyen teher nyomja a vállát. A mérnököket is aggasztotta a helyzet, és úgy gondolom, ez volt a logikus lépés. Természetesen ez borzalmas, hiszen elveszed tőle az álmát és a céljait, de néha kegyetlennek kell lenned ahhoz, hogy kedves legyél, és ez nem a véget jelenti a számára.”
„Nagyon világos voltam vele, hogy ez a két versenyen mutatott mintától függött. Úgy gondolom, túl korán kértünk túl sokat tőle, ezt el kell fogadnunk. Most az ő dolga az, hogy a Racing Bullsnál ápolja a tehetségét, amiről tudjuk, hogy ott van benne, míg Jukinak megadjuk a lehetőséget, és szeretnénk kamatoztatni a tapasztalatát. Dolgoznunk kell a gépen. Fejlesztenünk kell. Támaszkodnunk kell Juki tapasztalatára, miközben Liam újraépítheti magát a Racing Bullsnál, egy olyan környezetben, amit már ismer, és ahol kisebb nyomás nehezedik rá, mint a Red Bullnál.”
Több jel is mutatott arra, hogy Verstappen nem volt elégedett a csapata döntésével, amit később tanácsadó, Marko, és most Horner is megerősített. „Úgy vélem, meglepte a döntés gyorsasága, de ő is látta, mennyire szenved Liam. Tudja, az autó mely területein kell javítanunk, és nagyon keményen dolgozik a mérnöki gárdával. Nagyon jó megbeszélést folytattunk vele múlt héten, és nagyon fókuszált, hogy fejlesszük a gépet, és megtaláljuk az utolsó tizedeket, amivel egy szintre kerülhetünk a McLarennel.”
Ami Cunoda helyzetét illeti, a japánnak elsődlegesen Verstappen és a csapat segítése lesz a feladata, de adott esetben győzelemre is törhet, amit maga a pilóta erősített meg a BBC 5 Live-nak adott nyilatkozatában. „Horner azt mondta, ha közel tudok kerülni Maxhoz, akkor az fantasztikus, de a valóság az, hogy Maxtól várják a győzelmet. A Red Bull végső soron arra összpontosít, hogy Max világbajnokságot nyerjen. Már bizonyította, hogy képes rá, igaz, a Red Bull a jelek szerint most kissé küszködik. Azt mondta, az a feladatom, hogy a lehető legközelebb kerüljek Maxhoz. Egyes versenyeken segíthetek neki a stratégiával, de közben azt is megígérte nekem, hogy bizonyos helyzetekben, ha Max előtt tudok lenni, nem feltétlenül fognak helycserét kérni tőlem, hogy Max nyerjen.”
A japán pilóta elárulta, még nem beszélt a Lawsont leváltását nyilvánosan is kritizáló Verstappennel, de nem tart attól, hogy rossz lenne a kapcsolatuk. „Már a múltban említettem, hogy ő másképp viselkedik az autóban, és azon kívül. Nem igazán aggódom a kapcsolatunk miatt egyik oldalról sem. Tudom, mit akarok tenni, és azt is, hogy ő hogyan vezet és miként gondolkozik.”
Bár Cunoda korábban ambiciózusan kijelentette, hogy a dobogót célozza meg hazai közönség előtt, a Japán Nagydíjhoz közeledve már visszafogottabban fogalmazott. „Nyilván szeretném azt mondani, hogy a pontszerzést, a dobogót célzom meg, de közben tisztában vagyok vele, hogy reálisan nézve elég nehéz lesz hirtelen beugrani egy új autóba, miközben ilyen korlátozott idő áll a rendelkezésedre. Szóval most annyit mondanék, ha sikerül pontot szereznem, vagyis a top tízben zárnom, akkor elégedett leszek.”
39. JAPÁN NAGYDÍJ | |
ÁPRILIS 4., PÉNTEK | |
1. szabadedzés | 4.30–5.30 |
2. szabadedzés | 8.00–9.00 |
ÁPRILIS 5., SZOMBAT | |
3. szabadedzés | 4.30–5.30 |
Időmérő | 8.00–9.00 |
ÁPRILIS 6., VASÁRNAP | |
A verseny (53 kör, 307.471 km) rajtja | 7.00 |
KÖVETKEZŐ VERSENYEK | |
Bahreini Nagydíj, Szahír | április 13., 17.00 |
Szaúdi Nagydíj, Dzsidda | április 20., 19.00 |
Miami Nagydíj, Miami | május 4., 22.00 |