AZ ÉLETBEN NEM SOK MINDENT lehet biztosra venni, de egy valamit százszázalékosan: az idén nyáron ismét magyar szurkolóktól lesz hangos Európa. Emlékezhetünk, a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságon Bordeaux-ban, Lyonban, Marseille-ben és Toulouse-ban is letették névjegyüket a magyar drukkerek, s Marseille-ben alkottak igazán emlékezeteset. Az Izland elleni meccs előtt a kikötőtől egészen a Stade Vélodrome-ig vonult a többezres tömeg, természetesen sokszor felcsendült a Soho Party slágere, Az éjjel soha nem érhet véget, amely mára egybeforrt a válogatottal. Több külföldi sajtóorgánum beszámolt a fanatikusok látványos megmozdulásáról, Franciaországban megismerte Európa a magyar szurkolói virtust. A nemzeti együttes 1972 után szerepelt ismét kontinenstornán, sokat kellett várni az újabb részvételre, a szurkolók valósággal ki voltak éhezve egy világeseményre, így Franciaországba több tízezer drukker utazott el, sokan jegy nélkül, ők a szurkolói zónákban izgultak. A három csoportmeccsen és a belgák elleni nyolcaddöntőben 15-20 ezer drukker biztatta a magyar csapatot a helyszínen.
„Az egész város stadionná változik” – írja Stuttgartról az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) oldala. Az Európa-bajnokság idején mind a tíz német városban szurkolói zónákat alakítanak ki, amelyekben a drukkerek együtt tudják végigizgulni a torna mérkőzéseit. Sőt a városokon belül a szervezők több ponton különböző programokkal várják a fanatikusokat, a gyerekektől egészen a felnőttekig mindenki megtalálja a magának megfelelő szórakozást. A magyar válogatott az első, Svájc elleni csoportmérkőzését Kölnben játssza, majd a németekkel és a skótokkal Stuttgartban csap össze. Utóbbi városban öt Eb-meccset rendeznek, június 14. és július 14. között igazi futball-lázat ígérnek a helyiek, több ponton is színes programokkal várják a világ minden pontjáról érkezőket. Az óriáskivetítős közös meccsnézés a Schlossplatzon lesz, s a drukkereket több helyszínre is várják, így a Schillerplatzon, a Marktplatzon és a Karlsplatzon is érdekes programokra lehet számítani. Lesznek koncertek, különböző futballozási lehetőségek, interaktív élmények, helyi étel- és italspecialitások, s megtekinthető az Európa-bajnoki trófea másolata, valamint lesz lehetőség a torna sztárjainak életnagyságú bábuival fotózkodni. Lényeges információ, hogy valamennyi program és a szurkolói zónába belépés ingyenes, így érvényes meccsjegy nélkül is be lehet jutni. Ami a magyar rajongókat érinti, az UEFA honlapján a pontos stuttgarti programokkal kapcsolatban mindent meg lehet tudni, a kölni információkat később osztja meg a szövetség, így érdemes gyakran látogatni az uefa.com oldalt. |
A 2021-es kontinenstornát rendhagyó módon rendezték meg (nem csupán azért, mert a koronavírus-járvány miatt egy évet csúszott), tizenegy európai városban játszottak mérkőzéseket, köztük a Puskás Arénában. A magyar együttes saját közönsége előtt előbb 3–0-ra kikapott Portugáliától, majd Fiola Attila góljával sokáig vezetve 1–1-es döntetlent játszott az akkor világbajnoki címvédő Franciaországgal. Egyedül Budapesten rendeztek csaknem telt házas mérkőzéseket, elképesztő volt a hangulat a Puskás Arénában játszott mind a négy találkozón, a szurkolók nagy része természetesen Gulácsi Péteréket biztatta, ám jöttek hazánkba szép számmal vendégdrukkerek is. Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a harmadik csoportmérkőzését Németországban játszotta, s hiába vezetett kétszer is a német válogatott ellen, a 2–2-es végeredmény a búcsút jelentette. Az Allianz Arenában kétezer honfitársunk buzdította a mieinket (a covid miatt 12 ezer nézőt engedtek be), ám sok ezren belépő nélkül utaztak ki, ők kivetítőkön követték az eseményeket a szurkolói zónákban – a megszokott vonulás elmaradt, mert a helyi erők nem engedélyezték… Elképesztő volt a Puskás Arénában rendezett Franciaország–Portugália (2–2) csoportmérkőzést a helyszínen átélni, az éppen Münchenben küzdő magyar csapat góljainál „felrobbant” a stadion, a pályán Cristiano Ronaldo vagy éppen Karim Benzema értetlenül forgatta a fejét, s nézett kérdőn: éppen semmi sem történt a pályán, vajon minek örül a sok tízezer magyar fanatikus?
Abban reménykedünk, hogy a magyar szurkolóknak az idén nyáron is lesz okuk örömre, az viszont biztos, hogy rajtuk nem múlik semmi. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) tájékoztatása szerint több mint 30 millió jegyigénylés érkezett, ennek 59 százaléka Németországon kívülről, összesen pedig 1.2 millió jegyet értékesítenek. A teljes világot nézve Magyarországról érkezett az egyik legtöbb igénylés a 2024-es tornára, a Svájc elleni kölni csoportmeccsre több mint 400 ezer, míg a Stuttgartban rendezendő, Skócia és Németország elleni csatára is több mint 500 ezer belépőigénylés történt hazánkból. A kölni stadion 46 ezer, míg a stuttgarti 55 ezer fő befogadására alkalmas, viszont a válogatottak drukkerei „csupán” 10–10 ezer belépőt kaptak, a fennmaradó jegyekre bárki – így Magyarországról is – pályázhatott.
És hogy miként lehetett pályázni?
A legfontosabb, hogy a jegyértékesítés teljes mértékben az UEFA hatásköréhez tartozik, ehhez semmi köze a Magyar Labdarúgó-szövetségnek (MLSZ). Négy szakaszból állt a folyamat, kezdődött a vakszakasszal (sorsolás előtt), majd jött a „lottó”, amikor már konkrét meccsekre lehetett pályázni, és a jelentkezők között sorsolás döntött. Akik sikerrel jártak az első két körben, január 31-ig volt lehetőségük kifizetni a belépőket, akik nem utaltak, azok elveszítették a jegyet és a márciusi, harmadik szakaszban piacra dobták azokat. A negyedik, áprilisi szakaszban csak a pótselejtezőn érdekelt csapatok szurkolói vásárolhattak jegyet. Az adott meccsre a belépők húsz százaléka az egyéb résztvevőknek jut, így a két szövetségnek (szövetségi dolgozók, családtagok, szponzorok), az UEFA partnereinek, VIP-vendégeknek és médiamunkásoknak. Fontos hangsúlyozni, hogy utazási irodáknak nem értékesít jegyet az UEFA, ami azért érdekes, mert találkozni lehet olyan hirdetésekkel, amelyek meccsjeggyel együtt árulnak utazási csomagot az Eb-re… Természetesen a feketepiacon borsos áron is lehet majd jegyhez jutni (ami nem túl biztonságos), de aki valami oknál fogva eladná a birtokában lévő belépőjét, az hivatalos módon, az úgynevezett Resale Platformon teheti meg. Ezt több etapban is megnyitja az UEFA (márciusban tette először), tehát akinek nincs még jegye, ne búsuljon, van még esélye! Pontosabban jegye még senkinek sincs, mert az Európai Labdarúgó-szövetség a belépőket az UEFA Mobile Ticket telefonos applikációjában kézbesíti, a drukkerek pedig mobilkészülékeiken tölthetik majd le a belépőjüket május végén. A Resale Platformot legközelebb május elején nyitja meg az UEFA, itt mindenki listázhatja az eladni kívánt belépőjét, s miután a szerencsés vásárló lecsapott rá, az összeget visszautalják arra a bankszámlaszámra, amelyről a vásárlás történt. A Resale Platformon május elején minden bizonnyal lesznek elérhető jegyek, érdemes tehát résen lenni és időben tájékozódni az Európai Labdarúgó-szövetség honlapján.
„Egyelőre nem tudom, ott leszek-e az Európa-bajnokságon – mondta lapunk kérdésére Nagy Antal, az 1986-os világbajnokságon szereplő magyar válogatott csapatkapitánya. Az egykori védő elmondta, a hazai mérkőzéseken mindig a helyszínen szurkol a nemzeti csapatnak, a 2021-es Európa-bajnokság budapesti mérkőzésein ott volt a nézőtéren. – Szeretek a válogatott mérkőzésein szurkolni, de számomra a biztonság a legfontosabb, és én Budapesten érzem magam a legjobban. Szó volt arról, hogy kétezertizenhatban kimegyünk, de végül akkor is maradtam, persze amikor Esterházy Márton és Sallai Sándor, korábbi klubtársaim Marseille-ből, a tengerpartról küldték a sörözős fotókat, kicsit fájt a szívem, ám mert közben az Erzsébet téren felállított kivetőnél szakértőnek kértek fel, volt itthon feladatom. Eszembe jutott, hogy amikor hetvennyolcban a délfrancia városban játszottunk, és este sétáltunk egyet, a hotel portása elsápadt: sétáltunk? Az egyáltalán nem biztonságos arrafelé, sötétedés után… És szerintem azóta csak romlott a helyzet. Még nem tudom, ott leszek-e Németországban, ha nem, az Erzsébet téren az idén is nézem a mérkőzéseket.” Fülöp Ferenc korábbi futballista, sportvezető manapság menedzserként tűnik fel a lelátón, ő ott lesz a németországi rendezvényen. „Magánemberként vettem részt az UEFA sorsolásán – mondta az MTK egykori labdarúgója, klubigazgatója. – A németek és a skótok elleni összecsapásra nyertünk jegyet, így a helyszínen szurkolhatunk a csapatnak, és persze az általunk képviselt Balogh Botondnak. Nyolc évvel ezelőtt a labdarúgó-szövetségen keresztül szereztünk jegyet, és kint maradtunk végig. Repülővel utaztunk, s autót bérelve barangoltunk az országban, sokat kirándultunk, ismerősökkel találkoztunk.” Az FTC korábbi védője, Szűcs Mihály barátjától, Dzsudzsák Balázstól kapott belépőt 2016-ban a Belgium–Magyarország nyolcaddöntőre. Mint elmondta, a szurkolókat szállító járattal utaztak Toulouse-ba, és a mérkőzést követően azonnal charterjárattal jöttek is vissza Budapestre, hozzátartozók, szülők, családtagok, közeli ismerősök társaságában. |
A hírek szerint a több tízezer jeggyel rendelkező magyar szurkoló mellett több ezer drukker is útra kel majd Németországba, hogy ha nem is a stadionban, a szurkolói zónákban drukkoljanak a magyar válogatottnak és részt vegyenek a vonuláson, a hírek szerint ugyanis Kölnben és Stuttgartban is lesz szurkolói menet, sok tízezer magyar fanatikus lepi el a német utcákat. Az utazást mindenki magának szervezi, Budapestről Kölnbe és Stuttgartba is van közvetlen repülő-, busz- és vonatjárat, így lehet válogatni, kinek melyik opció a legjobb.
A-CSOPORT JÚNIUS 14., PÉNTEK 21.00, München: Németország–Skócia JÚNIUS 15., SZOMBAT 15.00, Köln: MAGYARORSZÁG–Svájc JÚNIUS 19., SZERDA 18.00, Stuttgart: Németország–MAGYARORSZÁG 21.00, Köln: Skócia–Svájc JÚNIUS 23., VASÁRNAP 21.00, Stuttgart: Skócia–MAGYARORSZÁG 21.00, Frankfurt: Svájc–Németország |
Egyvalamiről még nem esett szó: a jegyárakról. Akinek szerencséje lesz és a Resale Platformon keresztül jut jegyhez, számolhat a következő árakkal, az eladó köteles ugyanis az általa kifizetett áron továbbadni. (Az UEFA felhívja a figyelmet, hogy mindenki hivatalos úton vegyen jegyet a potenciális csalások elkerülése végett.) A legolcsóbb belépő harminc euróba (kb. 11 ezer forint) kerül, majd kategóriák szerint hatvanat (kb. 23 ezer forint), százötvenet (kb. 59 ezer forint), kétszázat (kb. 79 ezer forint) és négyszázat (kb. 157 ezer forint) is elkérnek/elkértek érte. Habár korai még erről beszélni, továbbjutás esetén természetesen nőnek az árak, így 50 (kb. 19 ezer forint) és 500 (kb. 197 ezer forint) euró közötti összegért lehet bejutni a nyolcaddöntőre.
Fontos információ, hogy a jegytulajdonosoknak olcsóbb tömegközlekedési lehetőségek is járnak, például a DB és az Interrail vonatjegyek és bérletek kedvezményes áron lesznek elérhetők az Európa-bajnokság idején Németországban. A szervezők pedig arra kérik a drukkereket, ne autóval érkezzenek a helyszínre, mert a parkolást nem tudják biztosítani, és korlátozott számban lesznek szabad helyek.
Hogy hogyan, azt mindenki saját maga dönti el, de az biztos, hogy több tízezer magyar szurkoló utazik Németországba, és a magyar válogatott mögött lesz majd az egyik legnagyobb tábor az Európa-bajnokságon.