Lényegében nincs az oroszországi világbajnokságon szereplő válogatottakban olyan futballista és szövetségi kapitány, aki ne kapta volna már meg a magáét az újságíróktól, a lelátó népétől és az internet névtelen megmondóembereitől. Ki jobban viseli a kritikákat/mocskolódásokat, ki rosszabbul; habitus és lelkierő kérdése az egész.
Azért akadnak, akik érzékelhetően roppant elégedettek önmagukkal. Ők a játékvezetők, akiknek a főnöke ódákat zengett a csoportkört követően a bíráskodásról. Pierluigi Collina állította, az ítéletek 95 százaléka eleve helyes volt; fájdalom, azt nem árulta el, milyen felmérésre alapozza magabiztosságát. A kopasz olasz csavart is egyet a történeten, a videobíró bevetésének köszönhetően a jó ítéletek aránya – szerinte – 99.3 százalékra emelkedett.
Lássuk be: ez bizony már-már maga a tökéletesség. Nem is tudja az ember, a saját szemének vagy a hivatalos statisztikának higgyen-e.
Az idillbe belerondít, hogy egyes vélemények szerint „a videobíráskodás kizárólag a nagycsapatokat segíti”; kell-e mondani, a pufogók javarészt kiesett csapatokból kerülnek ki. Ettől persze lehet jogos a frusztráltságuk, s kétségkívül akadnak megmagyarázhatatlan döntések. Ám ahogy a két vb-n tíz gólig jutó Gary Lineker mondta, amíg tere van a szubjektív értelmezésnek, mindig becsúszhat hiba. A VAR-szisztéma alkalmazása ráadásul felerősítette a hisztihajlamot; most már a higgadtnak hitt futballisták is hajlamosak primadonnaként toporzékolva videózást követelni egy-egy sérelmes esetet követően. Márpedig minden meccset vitatható szituációk sokasága fűszerez, napjaink játékvezetői pedig semmivel sem felkészültebbek, mint voltak elődeik (lásd még: „Három hülye!”). Sőt, a tempó felpörgése miatt nehezebb a dolguk; tragikomikus, amikor egy kontra végén már a túlsó tizenhatosnál zajlanak a történések, miközben a vezetőbíró még a félpályánál fújtat.
A jóval kisebb méretű és áttekinthetőbb kosárlabda- és hokipályán három, illetve négy játékvezető dolgozik, s még nekik is videobíró segít. Bár a technika sem mindenható; az NFL-ben akár fél tucat különböző kameraállásból is megmutatják ugyanazt a jelenetet, még sincs mindig perdöntő bizonyíték. Márpedig ahogy a Premier League-ben 260 gólt szerző Alan Shearer mondta, „mégsem lehet egy világversenyen fellebbviteli tárgyalásokat tartani”, azaz marad a bíróbaki.
Csak Collina 99.3 százaléka, csak azt tudnánk feledni…