FÉRFI KOSÁRLABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
DÖNTŐ
EGYESÜLT ÁLLAMOK–SZERBIA 129–92 (35–21, 32–20, 38–26, 24–25)
Egyesült Államok: S. Curry 10/6, Irving 26/18, Harden 23/9, Faried 12, A. Davis 7. Csere: K. Thompson 12/6, Rose, Gay 11/3, Derozan 10/3, Plumlee 1, Cousins 11, Drummond 6
Szerbia: Teodoszics 10/3, Markovics 3, Kalinics 18/3, Bjelica 18/6, Raduljica 9. Csere: Szimonovics, Jovics 6, Bogdanovics 15/3, Bircsevics, Krsztics 4, Katics 2, Stimac 7
Legtöbb lepattanó: Cousins 9, ill. Markovics 6
Legtöbb assziszt: Rose 6, ill. Teodoszics 7
1. NEGYED
A világbajnoki döntő első kosarát Kenneth Faried révén az amerikaiak szerezték, az alapvonalon belépő Nikola Kalinics zsákolással felelt, majd Teodoszics betörése után átvette a vezetést Szerbia. James Harden 2+1-gyel felelt, majd az amerikaiak csak nézték, ahogy Sztefan Markovics parádés passza centerben megtalálja Miroszlav Raduljicát, aki óriásit zsákolt.
A szerbek finoman fogalmazva sem mozogtak ijedten a pályán, Bjelica eljátszotta megint az alapvonali betörés-zsákolás trükköt az amerikai védelemmel, majd betalált még egyszer, öt ponttal vezetett Szerbia, ráadásul a Team USA sorra gyűjtötte a személyi hibákat – 5–10-nél Mike Krzyzewski időt is kért.
Az időkérést követően, Raduljica kosarával már nyolc volt a szerb előny (7–15), ekkor jött Harden, aki gyorsan szórt hat pontot, DeMarcus Cousins két büntetőjét követően pedig már 15–15 állt az eredményjelzőn. Nem volt vége, újabb amerikai kosarak jöttek, Irving dupla után kintről is betalált, majd egy leindításból is duplát jegyzett – a nagy széria végén 22–15 volt az Egyesült Államoknak, azonnal jöhetett is a szerb időkérés.
A szerb időkérés sem változtatott különösebben a játék képén, Irving tovább szórt, Klay Thompson pedig a sarokból süllyesztett el egy triplát, tizenegy ponttal meglépett az Egyesült Államok másfél perccel az első negyed vége előtt. A széria tovább folytatódott, a szenzációsan kosarazó Irving újabb hárompontost dobott be (15 pontnál tartott, az amerikai csapat 5/5-ös triplamutatóval kezdett!) – a negyedet Jovics kosara zárta, az Egyesült Államok 35–21-re vezetett.
2. NEGYED
A második negyedben folytatódott a hibátlan amerikai triplasorozat, Thompson hárompontosa után a szerb kispad eléggé elfehéredve nézte a pályán zajló eseményeket. Teodoszics hármasa sem változtatott nagyban az események folyásán, az amerikaiak simán tartották az előnyüket – legfeljebb azon bosszankodhattak, hogy a hetedik triplájukat már elrontották... Egy teljesen kaotikus akció végén Faried zsákolt óriásit, majd befeszítve „balotellizett” egyet, a különbség pedig biztosan haladt húsz pont felé (45–26).
A húszpontos határt 50–29-nél hagyták el az amerikaiak, a szerbek azon kívül, hogy figyelték, miként távolodik tőlük a világbajnoki arany álma, mást nem nagyon tehettek. Irving továbbra is megállíthatatlanul kosárlabdázott, Harden nem különben, 56–30-nál a szerb szakmai stáb újra időt kért – a délszlávok védekezését nagyon össze kellett volna szedni.
A nagyszünetig nagyjából annyi eldöntendő kérdés maradt, hogy az Egyesült Államok vajon harmincpontos előnybe kerül-e: 65–35-nél ez meg is történt, de a szerbek zárták kosárral a félidőt, Kalinics buzzer-beater triplája akadt be. Ettől függetlenül a kitűnő támadójátékkal előrukkoló amerikai válogatott 67–41-re vezetett a mérkőzés felénél.
3. NEGYED
A szerb válogatott összeszedetten indította a harmadik negyedet, majd a két csapat egy kisebb balhéval vezette le a döntő feszültségét, igaz, a szóbeli agressziót nem követték tettek. Raduljica, a szakállas óriás begyűjtött egy technikai hibát, Curry büntetői után pedig ismét közte harminc, majd Faried zsákolását követően közte harminckettő volt (77–45).
Harden csak nem állt le a pontok termelésével, a szerbek pedig Bjelica és Teodoszics villanásai ellenére is maradtak a messzi távolban. A kintről félelmetes precizitással dobó Irving pontversenyre kelt Hardennel, négy perccel a negyed vége előtt hatból hat triplát és 26 pontot tudhatott már a statisztikai lapján (91–59).
Az amerikai csapat viharosan haladt a száz pont felé, ezt végül Anthony Davis kosarával, 1:43-mal a harmadik negyed vége előtt el is érték. A negyed végén 105–67 állt az eredményjelzőn.
4. NEGYED
Teljesen tét nélküli záró negyed következett, az amerikaiak negyven ponttal elmentek, a két csapat pedig védekezés nélküli gálakosárlabdába kezdett. Kevesebb mint hat perccel a vége előtt 117–77 volt az eredmény, az amerikaiak célba vehették 1994-ben felállított vb-döntőbeli pontrekordjukat (137).
A hajrában felírhattunk egy-két remek zsákolást, Szerbia pedig szép lassan közeledett a száz ponthoz – olyan vb-döntő még nem volt, amelyen mindkét válogatott elérte volna a százat. Ez végül most sem történt meg, az Egyesült Államok 129–92-re győzött és megvédte világbajnoki címét.
A döntőben esett 221 pont a legtöbb az 1994-es pontzuhatag (Egyesült Államok–Oroszország 137–91) óta, a szerbeknél csak az amerikai válogatott szerzett vesztes csapatként több pontot vb-döntőben, még 1982-ben (Szovjetunió–Egyesült Államok 95–94). Az Egyesült Államok 1954, 1986, 1994 és 2010 után ötödször szerezte meg a világbajnoki címet, teljesen megérdemelten, egy izgalommentes döntőben. A szerbek pedig alighanem aláírták volna ezt az ezüstérmet a torna elején – ők sem lehetnek igazán elégedetlenek.
ELŐZMÉNYEK
A szerbek útja rögösebb volt, a csoportjukban a negyedik helyen végeztek, utána nagy különbséggel verték a görögöket és a brazilokat. Az elődöntőben aztán jött a spanyolokat búcsúztató Franciaország, ahol a Djordjevics-csapat már 18 ponttal is vezetett már, végül szoros hajrában vívta ki a döntőbe jutást.
Az Egyesült Államok viszonylag könnyedén jutott el a döntőig, ami nem is meglepő, hiszen elkerülték a spanyolokat és a franciákat is, Mexikó, Szlovénia és Litvánia pedig nem okozott gondot Mike Krzyzewski együttesének.
A VB VÉGEREDMÉNYE
1. Egyesült Államok
2. Szerbia
3. Franciaország
4. Litvánia
5. Spanyolország
6. Brazília
7. Szlovénia
8. Törökország
9. Görögország
10. Horvátország
11. Argentína
12. Ausztrália
13. Dominikai Köztársaság
14. Mexikó
15. Új-Zéland
16. Szenegál
17. Angola
18. Ukrajna
19. Puerto Rico
20. Irán
21. Fülöp-szigetek
22. Finnország
23. Dél-Korea
24. Egyiptom