Hogy kinek az emlékezetében melyik gól, jelenet vagy futballista rögzül egy-egy Európa-bajnokságról, nagyban függ a személyes körülményektől is. Nem mindegy, hogy lázasan lelkesedő gyerekként „szeretünk bele” egy-egy karakterbe, vagy a ráérős nyugdíjasok hűvös távolságtartásával követjük a tévé előtt a futballesemények folyását. Mást jelent egy Eb-csata parázs kocsmai hangulatban, és mást lehalkított tévé előtt a családi nappaliban, a szomszéd szobában alvást színlelő gyerekek neszezése mellett. És persze nem mindegy, hogy az ember mondjuk a Marseille utcáján hömpölygő „ria-ria-hungáriázók” tömegében hangol-e az aznapi csúcseseményre, esetleg agygőzölő irodai aktamunka közben csábítja elérhetetlen messzeségből az esti meccs felszabadító gondolata.
„Különösen az angoloknak lőtt gólja volt szemet gyönyörködtető, kétszer is kényszerítőzött társaival, mielőtt bevette Chris Woods kapuját” – írja a svéd példakép 1992-es Svédország–Anglia (2–1) Eb-csoportmérkőzésen nyújtott teljesítményéről Hegyi Tamás és Kormanik Zsolt kiváló tematikus kiadványa, Az Európa-bajnokságok legjobb 50 futballistája című kötet. A hazai rendezésű Eb-n bronzérmet szerző svéd válogatott kulcsembere a könyvbe rendezett toplista alapján nemcsak a régi kölyök benyomásaiban, de az általános sporttörténeti emlékezetben is fontos szerepet kapott, ahogyan – az említett gyűjteményt böngészve – az alacsony termetű futballisták „minitársadalmának” másik jellegzetes alakja, Thomas Hässler is. A három Eb-n szereplő, összesen 13 mérkőzésen pályára lépő német középpályás szintén az 1992-es tornán villogott leginkább (bár ott csak ezüstérmes lett csapatával, négy évvel később már az aranyérmet is megnyerte), a FÁK-nak és a svédeknek lőtt szabadrúgásgólja az Eb szép pillanata maradt. A gólszerzőt az év végén Németország legjobb labdarúgójának választották, az Eb álomcsapatában pedig a mezőnyjátékosok „vezére” volt, egyedül Peter Schmeichel, a dán kapus állt előtte a rangsorban.
Ami pedig a képzeletbeli tornasort illeti,mindenkori Eb-főszereplők mezőnyében a 176 centiméteres Brolin és a 166 centiméteres Hässler között kellene helyet szorítani a kétezres évek spanyol kishercegeinek, az egyaránt 170 centiméteres Xavinak és középpályás társának, Andrés Iniestának. A Barcelona két korszakos egyénisége testvériesen osztozott a két megnyert Eb legjobb játékosa címén. Xavit 2008-ban, Iniestát 2012-ben koronázták meg, amit persze az akkori spanyol korszak közösségi hagyományainak és idilli futballdemokráciájának megfelelően az érintettek a csapat dicséretének vettek (nem mellesleg Xavi, a kiszolgálás mestere lett az első futballista, aki két Eb-döntőben is gólpasszt jegyzett).
Maradva a 170 centiméteresek klubjánál: ha termetével nem is, játékával és eredményeivel kiemelkedett a magyarok közül Bene Ferenc, aki az 1964-es bronzérmes és az 1972-es negyedik helyezett csapatnak is tagja volt (hasonlóan Albert Flóriánhoz). Érdekesség, hogy az újpesti csatár az egyetlen a magyar válogatott labdarúgói közül, aki mindhárom nagy tornán szerzett gólt: világbajnokságon négyet, Európa-bajnokságon kettőt, olimpián pedig tizenkettőt.
De hogy ne érje hátrányos megkülönböztetés a nagyokat, az Eb-történelem mezőnyére tekintve vessük pillantásunkat 180 centiméter fölé. Ott van például az 1972-es aranyérmes és 1976-os ezüstérmes nyugatnémet válogatott csapatkapitánya, a pályán 181 centiméternyi eleganciát, intelligenciát, higgadtságot képviselő Franz Beckenbauer. Egyedül talán a brüsszeli döntő lefújásakor hagyta cserben híres józansága, amikor a szovjetek 3–0-s legyőzése után a gyepre özönlő szurkolók szerető karjai közül kellett őt a rendőröknek kimenekíteniük, hogy végre megkezdődhessen az eredményhirdetés.
A német védelem oszlopához hasonlóan a nyugodt erő megjelenítője volt az Európa-bajnokságokon az olaszok Eb-szereplési csúcstartója, Paolo Maldini, aki 1988-ban, 1996-ban és 2000-ben összesen 13 mérkőzésen volt – a millenniumi évben ezüstérmes – csapatának vezére. Ahogyan Beckenbauer és Maldini biztonságot adott az NSZK-nak és Olaszországnak, a 2000-ben győztes franciák karmestere a portugálok elleni elődöntő hosszabbításában győztes büntetőgólt szerző, utóbb az Eb legjobbjának választott Zinédine Zidane volt. És ha már portugálok: az 1996-tól kezdve négyévenként egyre előbbre (5. hely, 3. hely, 2. hely) jutó válogatott kulcsembereként Luís Figót tartja számon az utókor, az akkori nyolcéves gyerekek fejlődésére bizonyára hatással volt a 2000-es Eb-n lőtt 25 méteres sistergős bombagólja – az Eb-történelem egyik legdrámaibb mérkőzésén a portugálok 0–2-ről felállva győztek 3–2-re David Beckhamék ellen. A játék igazságtalansága, hogy a portugál aranygenerációnak nevezett csapatmag felnőtt-tornán sohasem érte el a várt aranyérmet, a Cristiano Ronaldo vezette utódok viszont némi meglepetésre odaértek a csúcsra 2016-ban.
A cikk elején említett szubjektív tényező miatt szinte lehetetlen maradéktalanul számba venni, kit tart a kissé csalóka, egyes mozzanatokat felnagyító, másokat indokolatlanul árnyékban felejtő emlékezet az Eb-k kiemelkedő játékosának. Ám például 1984-ben a francia Michel Platini, 1988-ban a holland Marco van Basten, 1996-ban a német Matthias Sammer, az angol Paul Gascoigne vagy a (nyolc évvel később, 2004-ben is erős nyomot hagyó) cseh Pavel Nedved alighanem sok gyereknek kínált játékával méltó bevezetést a labdarúgás világába.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. május 22-i lapszámában jelent meg.)