Lavillenie 598 centimétert ugrott, amit az utolsó sorozatban a brazil Thiago Braz da Silva 603 centiméterrel túlszárnyalt, és ezzel feljött az élre.
A brazil közönség természetesen egyből reagált a szenzációra, miszerint saját sportolójuk aranyat nyerhet, és nem sokkal később, utolsó sorra kerülő Renaud Lavillenie utolsó kísérletét hangos füttyszó előzte meg. A francia rúdugró nem viselte túl jól a szurkolók pfujolását, hüvelykujját lefelé fordította, ezzel jelezve a nézők hozzáállását.
„Először fordult elő, hogy ilyen sok ellenszurkolóm volt. Ez nem ellenem irányult, hanem mindenki ellen, aki a brazil sráccal versenyzett. Semmi tisztelet – háborgott a világcsúcstartó. – Ez az olimpia. Ha itt nem tisztelnek, akkor hol? Nagyon szomorú és csalódott vagyok. Csak brazil nézők voltak a lelátón, de akkor is elképesztő, hogy ellened fordulnak, mert nem vagy brazil. Ez a tiszteletlenség nagy szégyen rájuk nézve.”
Lavillenie így nyilatkozott a Canal+ francia televíziónak a verseny után: „Szerintem utoljára akkor láttunk ilyesmit atlétikaverseny, amikor Jesse Owens az 1936-os olimpián futott. Rettenetes, hogy ilyen a publikum egy olimpián.”
A 29 éves fedettpályás világcsúcstartó nyilatkozata nagy vihart kavart az internetezők körében, sokan kritizálták a párhuzamért, így Twitteren kért bocsánatot kedd délelőtt.
„Elnézést kérek ezért a rossz összehasonlításért. Hirtelen felindulásból szaladt ki a számon, nem volt helyénvaló. Mindenkitől bocsánatot kérek” – írta Lavillenie.
Silva igyekezett csitítgatni a közönséget, de szerinte nem annyira drámai a helyzet.
„A közönség mögém állt, rengeteget segített a buzdításával. E nélkül nem szerezhettem volna meg az érmet. A brazil közönség brazil sikert akar látni, és nem tudja féken tartani az érzéseit” – mondta az aranyérmes.
A brazil közönség nem először mutatott ilyen viselkedést, ökölvívókat, úszókat, strandröplabdázókat és teniszezőket is kifütyültek. A brazil szervezők próbálták magyarázni, mi ennek az oka.
„A brazil közönség a futballon szocializálódott, és a futballban nagyon egyoldalú a szurkolás, a saját csapatomat buzdítom, az ellenfelet kifütyülöm – mondta Mario Andrada, az olimpiai szervezőbizottság szóvivője. – Az olimpia egyfajta kulturális fejlődésnek is teret ad. Inkább legyenek szenvedélyesek a nézők, mint teljes csendben üljenek. Meg kell tanulnunk, mikor mit illik és mit nem. Azt hiszem, napról napra jobb a helyzet.”