A Real Madrid 2012 nyarán 35 millió eurót fizetett Luka Modricért a Tottenhamnek, és utólag kijelenthető, hogy a horvát középpályás a klub utóbbi évtizedének egyik legjobb igazolása volt. A Barcelona ellen 2–1-re megnyert el Clásicón szerepelt 400. alkalommal a királyi gárdában, ezzel 20. a madridiak örökranglistáján. Egyike a Real Madrid tíz aranylabdás klasszisának, a Zadarban született labdarúgót sokan minden idők egyik legjobb középpályásának és legjobb horvát futballistájának tartják. A pályafutása azért is példaértékű, mert egy évtized elteltével is a világ egyik legjobbja tudott maradni a posztján.
Október 19-én, a Sahtar Doneck ellen 5–0-ra megnyert BL-mérkőzésen 36 évesen és 40 naposan lépett pályára, s megelőzte Manolo Sanchíst, aki az utolsó madridi mérkőzésén 36 éves és 25 napos volt. Luka Modricnál csak tíz idősebb futballista szerepelt tétmérkőzésen a Real Madrid színeiben, és nemsokára közülük is többeket megelőzhet majd. (Az As összeállítását alapul véve ők a „tízek”).
CHENDO
MIGUEL MUNOZ
AMANCIO
JOSÉ SANTAMARÍA
Az Uruguayban született védő 1957-ben a Nacionaltól ötszörös bajnokként szerződött a Real Madridhoz és pályafutása végéig, 1966-ig ott futballozott. A védelem vezére volt abban a korszakban, amelyben elsősorban a támadók, Francisco Gento, Alfredo Di Stéfano, Héctor Rial és persze Puskás Ferenc tündökölt. Öt bajnoki címet és négy BEK-et nyert a csapattal. Az utolsó mérkőzését 1966 májusában játszotta a Betis elleni kupanegyeddöntő első, 3:2-re elveszített mérkőzésén 36 évesen és 281 naposan.
MIGUEL ÁNGEL
FRANCISCO GENTO
Fernando Hierróhoz hasonlóan 601 mérkőzésen viselte a Real Madrid mezét, ezzel holtversenyben 6. a klub örökranglistáján. A 23 megnyert trófeájával pedig az első! A spanyol bajnoki címet 12-szer hódította el, ami ugyanúgy rekord, mint a hat BEK-sikere. Nem valószínű, hogy a közeljövőben bárki képes lesz megismételni a sikereit, sőt, a világfutballt tekintve az is elképzelhető, hogy soha senki sem dönti meg ezt a két csúcsát. Tizennyolc idény után vonult vissza, az utolsó mérkőzését 1971 májusában játszotta a Chelsea ellen 2–1-re elveszített, újrajátszott KEK-döntőben. 37 éves és 212 napos volt akkor, és ő is azok közé a klasszisok közé tartozott, akik túl a harmincon is hosszú évekig a világfutball elitjéhez tartoztak.
ALFREDO DI STÉFANO
JERZY DUDEK
FRANCISCO BUYO
A Sevillától érkezett 1986-ban, és 11 idény alatt 454 mérkőzésen védett a Real Madridban. Érdekesség, hogy a listán szintén szereplő Miguel Ángelt váltotta a kapuban. Nála több mérkőzésen (725) csak egy kapus, Iker Casillas szerepelt a csapatban. Az utolsó találkozóját 1996 márciusában játszotta 38 évesen és 63 naposan az Albacete ellen 2–0-ra megnyert találkozón. Írhatnánk, hogy szépen búcsúzott, de nem lenne igaz, mivel a 64. percben sérülés miatt le kellett őt cserélni. Santiago Canizares váltotta, és az idényben már nem is játszhatott több mérkőzésen.
PUSKÁS FERENC
Az Aranycsapat legendája az első a listán. Eleve ritkaság, hogy valakit 30 éves kora után szerződtessen a Real Madrid, az meg végképp, hogy valaki ebben az életkorában váljon a klub legendájává. Puskás már 31 éves volt, amikor Östreicher Emil segítségével szerződtette a királyi gárda. Tizennyolc hónapos eltiltás után, túlsúlyosan. Kevesen hittek abban, hogy Spanyolországban is igazolja a klasszisát, a többi azonban már történelem. Az 1960-as, Eintracht Frankfurt ellen 7:3-ra megnyert BEK-döntőben máig megismételhetetlen módon négy gólt szerzett, a bajnokságot ötször, a BEK-et háromszor nyerte meg, és négyszer lett spanyol gólkirály. Az utolsó tétmérkőzését 39 évesen és 36 naposan játszotta 1966. május 8-án a Betis elleni kupanegyeddöntő első mérkőzésén. Ahogy az a fenti adatokból is kiderül: rajta kívül nem volt olyan mezőnyjátékos, aki 38 éves kora után lehetőséget kapott a Real Madridban.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. október 30-i lapszámában jelent meg.)