70 éve nyerte az első Grand Slamet minden idők egyik legnagyobbja

Vágólapra másolva!
2008.09.24. 16:42
Hetven éve egy kaliforniai fiatalember 6:3, 6:8, 6:2, 6:1-re megverte a New York-i Forest Hillsben megrendezett amerikai teniszbajnokság döntőjében párospartnerét, (az amúgy magyar származású) Gene Makót: ezáltal 1938. szeptember 24-én Don Budge az első teniszező lett, aki a négy nagy torna egyazon éven belül történő megnyerésével végrehajtotta a Grand Slamet. A minden idők egyik legjobb játékosának tartott, legendás fonákú Budge 2000-ben elhunyt, ám diadalával örökre beírta magát a fehér sport történelmébe.
Egyik legnagyobb ellenfeke, von Cramm ellen: Don Budge-ot a német klasszis sem tudta megállítani a Grand Slam felé vezető úton
Egyik legnagyobb ellenfeke, von Cramm ellen: Don Budge-ot a német klasszis sem tudta megállítani a Grand Slam felé vezető úton
Egyik legnagyobb ellenfeke, von Cramm ellen: Don Budge-ot a német klasszis sem tudta megállítani a Grand Slam felé vezető úton
Egyik legnagyobb ellenfeke, von Cramm ellen: Don Budge-ot a német klasszis sem tudta megállítani a Grand Slam felé vezető úton

MIÉRT GRAND SLAM?

A kifejezést a New York Times újságírója, John Kieran alkotta meg. A bridzsjátékos Kieran az 1933-ban az ausztrál, a francia és a wimbledoni bajnokságot is megnyerő Jack Crawforddal kapcsolatban használta a kártyajátékból vett meghatározást az amerikai bajnokság előtt.
„A tegnapi győzelemmel bezárult minden idők legnagyobb tenisz-diadalmenete: még soha senki nem tudhatott maga mögött ilyen sikeres évet nemzeti és nemzetközi színtéren” – írta Allison Danzig, a New York Times újságírója 1938. szeptember 25-én, egy nappal Don Budge US Championship-elsősége után.

A kaliforniai klasszishoz hasonló teljesítményt még tényleg senki nem nyújtott előtte – és azóta is csak nagyon kevesen… Az akkor 23 éves Don Budge megnyerte januárban az ausztrál, júniusban a francia, júliusban pedig az angol bajnokságot, és ezt a számára remek esztendőt az amerikai bajnokságon aratott diadalával koronázta meg: megszületett az első Grand Slam a tenisz történetében.

A félelmetes fonákjáról ismert Budge a kemény borítású kaliforniai pályákhoz szokott, így eleinte nehezen alkalmazkodott a füves pályákhoz – mégpedig a nagy tornák meghódításához ez akkor elengedhetetlen volt, hiszen hármat is ilyen felületeten rendeztek. Budge ezért egy egész télen keresztül rettentő keményen dolgozott stílusának megváltoztatásán.

„Ellsworth Vines nagy erővel játszott, Fred Perry pedig felszálló ágban ütötte meg a labdákat – én a kettőt akartam kombinálni. Elkezdtem gyakorolni, és rájöttem: hatalmas fegyver van a kezemben. Éreztem, hogy valami újat találok ki, és az ellenfeleimnek nagyon nehéz dolguk lesz” – nyilatkozta egy interjújában Budge.

Az eredmények látványosak voltak: 1937-ben a hórihorgas Budge már élen állt a világranglistán, és 11 év után Davis-kupa-győzelemre vezette az amerikai csapatot Nagy-Britannia ellen. Egy esztendővel később is maradt az amatőrök között, holott profi szerződést ajánlottak neki. Jól tette, ahogy azt az 1938-as diadalmenet is bebizonyította.

Januárban elsöpörte a mezőnyt Ausztráliában, mindössze egy szettet veszítve a tornán. A döntőben John Bromwichnak esélye sem volt (6:4, 6:2, 6:1). Párizsban a csehszlovák Roderich Menzelt verte meg a fináléban (6:3, 6:2, 6:4), Wimbledonban pedig játszmaveszteség nélkül gázolt át a riválisokon. A füves pályás tenisz szentélyében a döntőben megalázó vereséget mért a hazai pályán játszó Benny Austinra (6:1, 6:0, 6:3).

A Grand Slam teljesítéséhez már csak Forest Hills volt hátra: az egész tornán egyetlen szettet (a döntőben, Mako ellen) elveszítő Budge-ot a New York-i Queenshez tartozó városrész versenyén sem lehetett megállítani. A nyolc az évi tornáján 43:2-es mérleget produkáló klasszisnak nem volt ellenfele, így a Grand Slam begyűjtése után profinak állt.

A hivatásosok között is a legjobbak közé tartozott, a második világháborúban, az amerikai légierő tagjaként azonban kiképzés közben súlyos vállsérülést szenvedett. Ezután már sosem volt újra az igazi, és 1954-ben visszavonult. Tíz év múlva a Tenisz Hírességek Csarnokába is beválasztották. Szívrohamban halt meg, 84 éves korában.

„Budge volt a legnagyobb. Remek adottságokkal rendelkezett, és nagyon megbízható is volt. Harmincnyolc évesen is gondot okozott a legnagyobbaknak, szervájával és fonákjával mindenkit az alapvonalhoz szögezett” – méltatta az első Grand Slam-győztest a korabeli tenisz egy másik nagy alakja, a szintén világelső Jack Kramer.

Budge legendája máig él: 1999-ben egy szavazáson minden idők ötödik legjobb teniszezőjének hozták ki, két éve pedig a játékosok voksolták a legjobb nyolc valaha élt teniszező közé.

BUDGE GYŐZELMEI A NÉGY NAGY TENISZTORNÁN

1937 Wimbledon –von Cramm (német) 6:3, 6:4, 6:2
1937 Forest Hills –von Cramm 6:1, 7:9, 6:1, 3:6, 6:1
1938 Ausztrália –Bromwich (ausztrál) 6:4, 6:2, 6:1
1938 Roland Garros –Menzel (csehszlovák) 6:3, 6:2, 6:4
1938 Wimbledon –Austin (brit) 6:1, 6:0, 6:3
1938 Forest Hills –Mako (amerikai) 6:3, 6:8, 6:2, 6:1

AKIKNEK SZINTÉN SIKERÜLT

KLASSZIKUS GRAND SLAM-GYŐZTESEK EGYESBEN
FÉRFIAK:
Rod Laver (ausztrál) 1962, 1969
NŐK:
Maureen Connolly (amerikai) 1953
Margaret Smith Court (ausztrál) 1970
Steffi Graf (német) 1988
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik