Hogy a görög férfitenisz felkerült a világtérképre, javarészt a Cicipasz család érdeme.
Az édesapa, Aposztolosz Cicipasz már felnőttként került kapcsolatba a sportággal, első tornáján 23 esztendősen vett részt. Játékosként nem is vitte sokra, viszont hamar edzőnek állt, s hogy ezt azóta sem csinálja rosszul, jól mutatja legidősebb fia, Sztefanosz teljesítménye, aki 22 évesen világbajnoknak és Roland Garros-döntősnek mondhatja magát. Amúgy Sztefanosz mindhárom fiatalabb testvére teniszezik, közülük eddig Petroszról hallhattunk a legtöbbet, főként azért, mert sokan a fejéhez vágják, csak a bátyja miatt jut szabadkártyához a rangos versenyeken. Ezek a hangok főleg azért erősödhettek fel, mert a márciusi marseille-i tornán a világranglistán akkor a 970. helyet elfoglaló Petrosz Cicipasz 45 perc alatt 6:0, 6:2-re kapott ki az 52. pozíciót elfoglaló spanyol Alejandro Davidovich Fokinától, aki amúgy kifejezetten gyenge adogatónak számít a mezőnyben, mégis, görög riválisa csupán három pontot tudott szerezni a szerváiból...
Született: 1998. augusztus 12., Athén |
Nemzetisége: görög |
Sportága: tenisz |
Világranglista-helyezése: 4. (karriercsúcs) |
Legjobb eredményei: Roland Garros-döntős (2021, Párizs), 2x Australian Open-elődöntős (2019 és 2021, Melbourne), Roland Garros-elődöntős (2020, Párizs), ATP-világbajnok (2019, London), mestertornagyőztes (2021, Monte-Carlo), ATP NextGen-győztes (2018, Milánó) |
Cicipasz édesanya, Julia Aposztoli profi teniszező volt, egyesben a 194. helyig jutott a világranglistán. Mivel moszkvai születésű, eleinte szovjet színekben szerepelt, majd, miután tanulmányai miatt évekig szüneteltette a játékot, karrierje befejezéséig, az 1990-es évek első feléig a görög zászló alatt versenyzett. Volt tehát kitől örökölnie tehetségét korunk egyik legjobbjának, aki már hároméves korában megismerkedett a sportág alapjaival. Édesapja a technikájával foglalkozott (különös tekintettel az egykezes fonákjára), anyukája a nevelésével. Aposztolosz fia 12 éves korában vett át véglegesen az edzések irányítását, együtt utazták körbe a világot a juniortornák miatt, és azóta is ott van Sztefanosz mellett. Igaz, 2015-ben belépett a képbe Patrick Mouratoglou és az ő neves akadémiája, miután az intézmény névadója 2014-ben egy Youtube-felvétel alapján kiszúrta az akkor 16 éves gyermekben rejlő talentumot, és meghívta a francia Riviérán található főhadiszállásra – Mouratoglou egyfajta mentorként áll Cicipasz mellett. Érdekes, hogy Sztefanosz édesanyja, Julia teniszről alkotott nézetei alkalmanként ellentmondanak annak, amit apja és Mouratoglou képvisel, viszont sok energiát ad és jó hangulatot kölcsönöz a csapatnak.
Sztefanosz Cicipasz intelligens, érzelmes fiatalember, akit inspirálnak a görög filozófusok, miközben dühkitöréseit is egyre jobban kezeli az éles helyzetekben, így mentális és tudásbeli fejlődése fokozatosan egyre magasabbra repíti. Remekül szervál és sok kockázatot vállal, ember legyen a talpán, aki el tudja venni az adogatójátékát.
2018 jelentette számára az áttörés évét: Wimbledonban a negyedik körig menetelt, döntőt játszott a torontói 1000-es tornán, majd megnyerte a 21 éves és annál fiatalabb játékosok részére kiírt NextGen-versenyt. Két esztendeje Australian Open-elődöntővel jelentkezett, a negyedik fordulóban a svájci legendát, Roger Federert búcsúztatva. Szenvedős hónapokat követően jó formába lendülve megnyerte a londoni ATP-világbajnokságot, amelyen életében először vett rész. Az elődöntőben ismét Federer volt az áldozata, a döntőben pedig az osztrák Dominic Thiemet győzte le, így az ausztrál Lleyton Hewitt 2001-es sikere óta a legfiatalabb világbajnok lett.
Tavaly, az októberre halasztott Roland Garroson elődöntőt játszott a szerb Novak Djokovics ellen, felállt 0–2-ről, ám a döntő játszmára semmi ereje sem maradt. Korábban, a negyeddöntő megnyerése után magabiztosan, ugyanakkor a bölcs előrelátás hangján szólalt meg.
Djokovics viszont a tenisztörténelem legjobb mentális képességekkel megáldott játékosa, aki fantasztikus harcos, és kétszettes előnyből is meg kell ellene szakadni az ütközet lezárásáért. Cicipasz Nadal 2008-as diadala óta a legfiatalabb döntős volt a Roland Garroson.
„A vereségem ellenére is hiszek a játékomban – hangsúlyozta a 2021-es finálé után. – Bízom benne, hogy nagyon hamar elérhetem a csúcspontot, és nem látom okát, miért ne tehetném meg. Ezen a napon közel álltam hozzá.”
Ha az aktuális világranglistát nézzük, rajta kívül egy 1998-as születésű játékos, a norvég Casper Ruud, és egy '99-es, a kanadai Denis Shapovalov található a top 15-ben. A top 10-es Zverev és az orosz Andrej Rubljov 1997-es születésűek, míg a világranglistán jelenleg második orosz Danyiil Medvegyev 1996-os. Nos, közülük görög hősünk tűnik a legstabilabbnak, ez arra is vonatkozik, hogy hasonlóan kiugró teljesítményre rajta kívül az összes borításon talán csak Zverev képes. Akit nem lehet kihagyni a számításból, a csupán 19 esztendős olasz Jannik Sinner, ő nagyon rövid időn belül a ranglista közvetlen élmezőnyének ajtaján kopogtathat.
Aztán lehet, egyszer kollégánkként köszönthetjük majd Sztefanosz Cicipaszt, ugyanis miközben például a japán Oszaka Naomi összeomlik, ha az újságírók kérdéseire kell válaszolnia, Cicipasz maga is szívesen foglalkozna a tollforgatással. 11-12 éves korában volt egy Facebook-oldala, amelyen meccsekről írt és eredményeket közölt – ezt is édesanyjától örökölhette az ütőérzék mellett, mert ő sportújságíróként is ténykedett egy ideig.
Egyelőre azonban még legalább egy évtized vár Sztefanoszra a teniszpályán, aki hamarosan begyűjtheti első Grand Slam-trófeáját (vallomása szerint ennek nem önmaga, hanem a hazája miatt örülne leginkább), és nem lepődnénk meg, ha nem is akarna leállni a zsákmányszerzéssel.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. június 19-i lapszámában jelent meg.)