Indulhat-e újra férfi a sportolónők között az idei nyári olimpián? A felvetés egyáltalán nem olyan abszurd, mint amilyennek elsőre látszik, hiszen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Tokióban nagyon is nyitva hagyta a nemváltáson áteső transzgender férfiak számára a női sportolók közötti kiteljesedés lehetőségét. A biológiailag férfinak születő és azok között versenyző új-zélandi Laurel Hubbard élt is a lehetőséggel, és elindult a női +87 kilós súlyemelők versenyében. Párizsban már, ha akarná, sem tehetné.
Egyesek úgy vélték sporttörténelemi pillanat, mások szerint az olimpiai mozgalom nők sportjáért folytatott esélyegyenlőségi küzdelmében fekete nap volt, amikor a később Új-Zélandon az év női sportolójának is megválasztott, férfiként születő Laurel Hubbard zöld lámpát kapott arra, hogy a női súlyemelők között bemutathassa gyakorlatát a tokiói olimpián. A korábban a férfiak között hazájában talán, de nemzetközi szinten nem különösebben kiemelkedő eredményekkel büszkélkedő Hubbard 2012-ben esett át nemátalakító műtéten és kezdett bele a hormonterápiába.
Azért vetődhetett fel egyáltalán a lehetősége, hogy a nők között olimpiai részvételt nyerhessen, mert a NOB a befogadás elvének felkarolása nyomán olyan irányelveket adott ki korábban, amelyek lehetővé tették, hogy bármely transznemű férfi sportoló nőként szerepeljen, amennyiben tesztoszteronszintje az első versenyét megelőzően legalább 12 hónapig tíz nanomol/liter alatt maradt.
Más kérdés, hogy Hubbard a női +87 kg-os kategóriában sem hozta le a csillagokat az égről, mondjuk úgy, nem élt a nagy lehetőséggel Tokióban. Akkor, 43 évesen ő volt a XXXII. olimpiai játékok legidősebb sportolója, aki három sikertelen emelési kísérlete után még a híres mondást is átírta kissé, eképpen: „Tíz perc hírnév mindenkinek jár”.
Versenyzése ugyanakkor egy tekintetben mégis markáns jegyeket hagyott a teljesítménysportok megítélésén: egyre többen kezdtek aggódni a biológiailag férfinak születő és felnőttként nemet váltó transzgender férfiak részvételének esetleges elszaporodása miatt a női versenyszámokban, és persze nem csak a súlyemelők között.
Az aggodalom abszolút nem volt alaptalan: emlékezzünk a Will Thomasként született amerikai férfi úszó Lia Thomasként történő berobbanására az amerikai egyetemi úszóbajnokság, az NCAA keretei között 2022-ben. Ott a meglehetősen laza szabályozás miatt Liának még nemátalakító műtéten sem kellett átesnie, elég volt neki tesztoszteronszupresszív gyógyszerek szedését igazolnia, hogy később taroljon az amerikai női olimpiai érmeseket is könnyedén lepipáló teljesítményével és 185 centis „férfitermetével”. Persze nem csak a 400 vegyes tokiói olimpiai ezüstérmese, Emma Weyant vagy az 1500 gyors szintén tokiói második helyeztetettje, Erica Sullivan koppant nagyot Lia beszállásával. Talán sokan emlékeznek rá, hogy szinte egyetlen bátor hangként a magyar riói olimpikon, az akkor a Virginia Tech színeiben és így szintén az NCAA egyetemi bajnoki rendszerben sportoló kitűnő úszó, György Réka is felszólalt és nyílt levélben bírálta az egyetemi szabályalkotókat, akik a nők versenyének integritását és a fair versenyhez való jogát messzemenőkig aláásták ezzel, mert előrébb valónak érezték az inkluzivitást és a transzgender lobbinak való megfelelést, mint a női sportolók jogainak védelmét. Mondhatjuk, hogy 2022-ben a Lia Thomas-jelenség azért több nemzetközi fórumon is kiverte a biztosítékot és cselekvésre ösztönözte a női szervezeteket, elsősorban a biológiai nők sportját féltő csoportokat.
A nemzetközi atlétikai élet már korábban ébredt, nem is akármiért. Szerencse-e vagy sem a biológiai nők szempontjából, hogy a konzervatív látásmódjáról híres kétszeres olimpiai bajnok 1500-as Sebastian Coe irányítja éppen a világ atlétikáját összefogó globális szervezetet, a World Athleticset, nem tudhatjuk, de az bizonyos, hogy a brit sportvezető nőket védő intézkedései a sportágban igen határozottak. Vezetésével a szervezet egy teljesen más esetben is hajthatatlannak tűnt, hiszen a dél-afrikai futófenomént, a születetten magasabb tesztoszteronszinttel élő, úgynevezett hiperandrogenizmussal „küzdő”, és úgy két olimpiai bajnoki címet is besöprő nyolcszázas futót, Caster Semenyát már 2019-ben csak úgy engedték volna indulni, ha hajlandó tesztoszteroncsökkentő kezelésnek alávetni magát. Erre az egyébként feleségével 2015 óta boldogan élő futó nem vállalkozott, ugyanakkor pert indított a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS). A szabályt nemcsak Semenyára alkották meg, hanem az úgynevezett összes DSD (disorders of sex development), vagyis szexuális fejlődési rendellenességgel született és versenyző atlétára is.
A vizes világ is érezte a rá és a nők versenyszámaira egyre nehezedő nyomást az elsősorban nyugati világ LMBTQ-ideológiáinak térnyerése nyomán. Úgyhogy éppen a 2022-es budapesti, akkor még FINA vizes világbajnokság idején a nemzetközi szövetség (ma már World Aquatics) fővárosunkban tartott kongresszusán született meg a markáns döntés, mely szerint csak a 12 éves koruk előtt nemet váltó transznemű úszókat engedi versenyezni. Több sem kellett az említett Lia Thomasnak, a határozat nyomán éppen a tízezredik számú ügyként a CAS előtt támadta meg a World Aquatics döntését az Olimpiai Charta és számos nemzetközi egyezmény diszkriminációt tiltó szabályozására alapítva kérelmét. Az ügyet jelenleg is tárgyalják, ítélet még nincs.
A World Athletics elnöke, Sebastian Coe ugyanakkor a „női kategória védelmének elsőrendű szükségességével” indokolta, hogy szigorítottak a verdikteken, míg a World Aquatics közgyűlésésen szavaztatta meg a „nemek közötti integrációs politikáját”, amely alapvetően a fair verseny érdekében a női számokban a biológiai nőket igyekszik védeni. „Ez nem azt jelenti, hogy 12 éves kor előtt bátorítjuk a versenyzőket a nemátalakításra. Csupán azt, amit a tudósok alátámasztottak, hogy ha valaki a pubertáskort követően szeretne nemet váltani, akkor a tesztoszterontöbblethez köthetően már olyan jelentős fizikai előnyre tesz szert, ami nem tisztességes a nőkkel szemben” – magyarázta James Pearce, a World Aquatics-elnök Huszain al-Muszallam szóvivője.
A Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI), szintén a női sportolókat védő intézkedéseket vezetett be, megakadályozva, hogy azok a transznemű sportolók, akik pubertáskort követően szeretnének nemet váltani, részt vehessenek női versenyen. Ugyanakkor egy új, „férfi nyitott” kategóriát vezetett be azok számára, akik nem felelnek meg ezeknek a normáknak.
Mire számíthatunk ezek után Párizsban? Jóval drákóibb szabályozásra, vagyis Laurel Hubbard-szerű jelenséggel vélhetően nem találkozunk, mert a döntést ugyan a NOB visszautalta az egyes nemzetközi sportági szövetségek hatáskörébe, ám ezek vezetői az eddig tapasztaltak szerint szigorúan fel is lépnek annak érdekében, hogy a felnőttkorban nemet váltó férfi sportolók ne tehessék értelmetlenné és akár nevetségessé a női versenyszámok küzdelmeit.
Nem meglepő módon a transznemű sportolók, akik korábban a ciszgender (nőként született és úgy is élő) női sportolókkal szemben versenyezhettek, nem üdvözölték a női sportolók fair versenyének érdekében hozott szabályokat. Az irány tehát jól érzékelhető, vagyis Párizsban, ahol vélhetően minden eddiginél nagyobb létszámban lesznek jelen női versenyzők a NOB esélyegyenlőségi törekvésének köszönhetően, az sem lényegtelen, hogy a női indulók valóban női vetélytársaik ellen mérethessék meg magukat a világ legjelentősebb sportszínpadán.
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!