A dombóvári Kőszegi ikrek szinte mindent egyformán csinálnak. Ugyanabban a nyolcosztályos gimnáziumban tanultak, ugyanúgy fogják a kezükben a pingpongütőt, ugyanaznap fújják el a gyertyákat a születésnapi tortájukon, és ugyanaz a mérkőzés – a 2010-es labdarúgó vb-döntő – volt az első, ám annál meghatározóbb sportélményük.
A sportot is hasonlóképp fogyasztják: válogatás nélkül és ipari mennyiségben, legyen szó dartsról, labdarúgásról vagy alpesi síről. Közös szenvedélyükbe (volt) középiskolájuk, a Dombóvári Illyés Gyula Gimnázium egyébként „fekete öves” sportrajongó igazgatója, dr. Szenyéri Zoltán vitt rendszert azzal, hogy a Dr. Mező Ferenc Szellemi Diákolimpia irányába terelgette őket. Sikerrel, hiszen Kőszegi Gergő és Szabolcs az elmúlt hét évben odaadóan vett részt az országos olimpiatörténeti vetélkedőn, és három ízben is másodikként végzett az iskolai csapat tagjaként. Az első hely viszont sehogy sem akart összejönni...
„Korábban többször is az utolsó banánhéjon csúsztunk el” – meséltek az „ezüstkorszakról” a jogi és közgazdasági tanulmányokra készülő sportrajongók. – Volt, hogy a tízfordulós döntő hetedik körében még az első helyen álltunk, aztán a végjátékban, a képfelismeréses feladatnál megtorpantunk. Tavaly éreztük, hogy eljött a mi időnk, ám hiába nyertük meg utcahosszal a februári elődöntőt, a tavaszi finálét elsöpörte a koronavírus-járvány.”
Tudták, végzősként vagy 2021-ben nyerik meg a versenyt, vagy soha, és ez az egyértelmű forgatókönyv nem megbénította, hanem fellelkesítette a csapatot. A négyfős csapatot, hiszen Gergő és Szabolcs mellett az osztálytárs Bor Bernadett megszakítás nélkül ötödik éve, az évfolyamtárs Schönfelder Kata pedig zsinórban negyedszer erősítette az Illyés gimnázium „olimpiás” együttesét. A júniusi, online döntőben a magyar olimpiai bajnokok átfogó és aprólékos ismeretén felül egy megadott olimpia (az 1972-es müncheni játékok) és egy kijelölt sportág (ezúttal az úszás) magyar vonatkozású eredményeiről kellett számot adniuk a finalistáknak. És a legjobb eredményt a dombóvári gimnázium érte el a korcsoportjában – mind az ötven kérdésre hibátlan választ adva nyerte meg a versenyt.
„Beérett a hosszú évek munkája, rengeteget tettünk ezért a győzelemért” – értékelt Bor Bernadett, aki azt mondja, a fiúkhoz hasonlóan sportági „mindenevő”, épp csak annyi a különbség, hogy amíg a Kőszegi testvérek a következő szezontól már NB III-as asztaliteniszezőknek mondhatják magukat, a jogi egyetemre jelentkező Bernadettnek nincs versenysportolói háttere.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. július 24-i lapszámában jelent meg.)