Remek és kevésbé remek húzások – Őri B. Péter publicisztikája

Vágólapra másolva!
2022.07.28. 23:41

S akkor a fantasztikus Adama Traoré-gól után jött Aissa Laidouni. Mit jött, feltartóztathatatlanul ment a kapu felé, majd 18 méterről lövésre szánta el magát, s bődületesen nagy gólt szerzett. Írhatnám, hogy ez a 95. percben, 3–1-es Fradi-vezetésnél már nem számított, ám ez nem lenne igaz. Nagyon jól jellemezte a zöld-fehér csapat küzdeni akarását, harcosságát a szerdai pozsonyi BL-selejtezőben a Slovan ellen. A szlovák együttes, ugye, a múlt héten az Üllői úton húzott jókat és nyert 2–1-re, így talán nyugodtabban várhatta a visszavágót, de most szerdán esélye sem volt.

Az első találkozó után sokan jogosan bírálták Sztanyiszlav Csercseszov vezetőedzőt a rosszul sikerült cseréi miatt, most azonban remek húzása volt, arra gondolok, hogy a jobbhátvéd, Henry Wingo helyére Botka Endrét tette a kezdőcsapatba. Az amerikai futballista főleg rossz beadásaival vétette észre magát, a magyar labdarúgónak viszont remekül sikerültek e megoldásai. A Ferencváros, ahogy tegnapi címlapunk főcímében is olvasható, nemes bosszút állt az 1992-es 4–1-es vereségért, s ezúttal szerencsére a helyi rendőrök is bírtak magukkal. Az, hogy egy újabb húzás mennyire lesz sikeres, hamarosan kiderül, ugyanis a harmadik körben a Qarabag–Zürich párharc győztesét sorsolták újabb ellenfélként. Az azeri gárda hosszabbítást követően jutott tovább, lehet, hogy a svájciak jobbak lettek volna. Ezen azonban már kár morfondírozni, ha az FTC pozsonyi formában, szívvel, akarattal futballozik jövő szerdán, majd utána itthon kedden, máris készülhet a BL-selejtező playoffkörére. Mindenesetre már az is nagy szó, hogy a pozsonyi sikerrel a zöld-fehérek sorozatban negyedszer kerültek fel valamelyik európai kupasorozat főtáblájára, az Ekl-csoportkör már biztos, de én reménykedem még nagyszerű Fradi-húzásokban, s akkor...

Egy szerdai hír kapcsán „utazzunk” délebbre, nevezetesen Szegedre, ahol a helyi fociszurkolók nagyon szeretnék ismét az első osztályban látni kedvenceiket, akik legutóbb több mint húsz éve szerepeltek az NB I-ben. Emlékszem, a Tisza-parti város futballcsapata a hetvenes-nyolcvanas esztendőkben kedvelte az átszállójegyet, másképpen: szinte sohasem volt képes megkapaszkodni az élvonalban, feljutott, kiesett, feljutott, kiesett. Talány, hogy egy ekkora település régebben és most miért nem tudott-tud összehozni olyan együttest, amely stabilan szerepelt volna, szerepel a honi legjobbak között. Igaz, anno a kiváló szegedi labdarúgókat a fővárosi klubok – főleg a Budapesti Honvéd – elcsábították. Ez a múlt, most az új, gyönyörű stadion is megérdemelné, hogy NB-I-es meccseket „láthasson”.

Ám nem ezt volt a szerdai hír, hanem az, hogy a kézilabdázók szerintem remekül döntöttek: 2024-ig meghosszabbították Juan Carlos Pastor vezetőedző szerződését. A spanyol szakember gyakran volt vita tárgya az elmúlt kilenc évben, amióta a Szegedet irányítja. Többen szerették volna, ha elmegy, hiszen a nagy cél, a Bajnokok Ligája final fourjába jutás egyszer sem sikerült, s emiatt szomorúak a helyi szurkolók, ugyanakkor Pastor vezetésével háromszor lettek bajnokok. Legutóbb az idén a nagy rivális Veszprém bánatára, 2019-ben Magyar Kupát nyertek, s nyolc esztendővel ezelőtt megszerezték az EHF-kupa serlegét. A kézisek is új sportcsarnokot kaptak tavaly, s lehet, hogy Pastor tizedik esztendeje meghozza a hőn áhított kölni szereplést. S megjegyzendő: az is remek húzás lenne, ha a vezetőedző ennyi idő után mondana egy tőmondatot magyarul.

Néhány nappal ezelőtt szintén tapsot érdemlőt húzott Gárdos Gábor, a női kardválogatott vezetőedzője, aki hihetetlenül fiatal csapatot állított össze a kairói világbajnokságra, igaz, tegyük hozzá, a húzóemberre, Márton Annára előbb sérülés, majd kismamaszerep miatt nem számíthatott. A lányok – Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca – nem is hoztak szégyent rá, sőt az „egekbe” emelték, hiszen óriási meglepetésre, a franciák legyőzésével, a szakág történetében először szereztek Magyarországnak aranyérmet. Pusztai néhány napja lapunknak adott interjújában arról beszélt, nagyon örül, mert meg merte lépni, hogy trénert váltson. „Ravasz Etelével az első naptól megvan köztünk az összhang. Bármilyen nehéz helyzetben voltam, igyekeztem megfontolt döntést hozni, szerencsére jól határoztam.”

Remek húzás. E szóösszetétel szinonimái külön-külön: megfelelő, pompás, tökéletes, optimális, eszményi, ideális, kiváló, príma, kitűnő, kifogástalan, kedvező, hibátlan, nagyszerű, példás, szenzációs, jó, nagyszerű, szuper, klassz, tökéletes, elsőrangú, ideális; tevékenység, ténykedés, cselekedet, tett, cselekvés, lépés, akció. A sportban gyakran találunk példát nagyon jó megoldásokra. Persze, sokszor kockázatosnak tetszik egy-egy döntés, de ha a vége siker, lehet babért aratni. Akad ugyan olyan edző, aki biztosra megy, nem szeret változtatni, de az ilyen „langyos” trénerekről kevesebbet beszél az utókor.

Harminc esztendővel ezelőtt „Barcelona-lázban” égett az ország. A cselgáncsozó Kovács Antal nagy meglepetésre húszévesen lett olimpiai bajnok, s néhány esztendeje merészet húzott a Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatójaként: ismét iskolapadba ült, nukleáris szakmérnöknek tanult. Bravó! Egy kommunikátor legyen tisztában a legapróbb részletekkel is.

Vannak, akik készülnek a merész húzásokra. A zalaegerszegi futballcsapat sok magyar fiatallal a soraiban felkészülési mérkőzésen szintén váratlanul legyőzte az aktuális olasz bajnokot, a Milant. A vezetők az NB I-ben is számítanak a hazai ifjakra, s bíznak benne, hogy döntésük jónak bizonyul, s ennek hatására a nézőszám is emelkedik.

Akadnak olyan húzások, amelyek nem mindenkinek szimpatikusak. Például a hírek szerint Tyson Fury, a Bokszvilágtanács (WBC) nehézsúlyú bajnoka, aki az idén tavasszal bejelentette a visszavonulását, gondolom, nem két fillérért újra kesztyűt húzna, ezúttal a Trónok Harcából ismert, a „Hegyet” alakító 33 éves Hafthór Björnsson ellen bunyózna. „Jó lenne mondjuk hetvenezer szurkoló előtt ringbe szállni és megmutatni neki, hogy miről szól a boksz, hibára kényszeríteni, majd kiütni. Ez jó móka lenne” – vélekedett a szintén 33 esztendős ökölvívó a Telegraphnak. Az, hogy ez már mennyire színpadi show s mennyire sport, a kedves olvasó döntésére bízom, bevallom, én ebben a műfajban nem kedvelem a cirkuszt.

Mint ahogy rossz húzás a következő eset is, amely inkább bűnügyi lapba kívánkozva, de mivel kitalálója korábbi futballista, belefér ebbe az összeállításba. Jens Lehmann, a német válogatott és az Arsenal korábbi kapusának kedvelt időtöltése a fűrészelés. Na, nem asztalos vagy favágó lett, a láncfűrészt arra használta, hogy gajra vágja szomszédja garázsát, mert a tárolóhely zavarta a kilátást. Lehmann különben sem egyszerű figura, nemrégiben a Hertha felügyelőbizottságából rasszista kijelentései miatt kellett távoznia.

A példák hosszasan sorolhatók, de hogy pozitív legyen a végkicsengés: nagyon bízom benne, hogy Csercseszovnak az azeriek ellen is lesz legalább egy remek húzása.

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik