Az MU akarata döntött

GYENGE BALÁZSGYENGE BALÁZS
2002.12.07. 21:19
Folytatta menetelését a Manchester United a Premiershipben, miután az Old Traffordon rendezett szuperrangadón imponáló magabiztossággal fektette két vállra az Arsenalt. Sir Alex Ferguson alakulata a Newcastle (53), majd a Liverpool (21) után sorrendben a harmadik "BL-s csapatot verte meg, felzárkózva ezzel a közvetlen élmezőnyhöz. A vetélytársak közül a Liverpool megtette azt a szívességet is, hogy kikapott a Charlton otthonában, míg a szezon eddigi meglepetéscsapatainak párharcát a Chelsea nyerte meg az Everton otthonában.
Giggs (balra) elsôsorban balettben jeleskedett az Old Traffordon lejátszott meccsen (Fotó: Reuters/Ian Hodgson)
A háromnaposra nyújtott fordulót egyből a manchesteri csúcsderbi nyitotta, amelyen a szokásoknak megfelelően telt ház várta a feleket. A több mint 67 ezer nézőnek nem kellett sokat várnia az első szép megmozdulásra, a 10. percben Van Nistelrooy ugyanis a tizenhatos bejáratánál a védők gyűrűjéből, estében tűzte kapura a labdát, amelyet Shaaban bravúrral tolt szögletre. Nem sokkal később érkezett az "ágyúsok” válasza: Luzsnij a félpályáról egy tértölelő átadással indította Henryt, aki lefordult az őt őrző Gary Neville-ről, ám a tizenhatosról egy lapos, erőtlen lökettel az elvetődő Barthez kezébe helyezte a labdát. A 19. percben már a manchesteri kapus is verve volt, amikor egy Henry, Pires összjátékot követően utóbbi dropból emelt 17 méterről, ám a labda egy hangyányival a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret.
Gyakorlatilag a kirúgást követő akcióból szerzett vezetést az MU, igaz, a gólhoz kellett Cygan hibája is, aki a tizenhatos közelében pontosan Solskjaerhez fejelt, a norvégtól pedig egy szempillantás alatt a kapuig jutott a labda a Van Nistelrooy, Scholes, Verón útvonalon – a mérkőzésre váratlanul felépülő argentinnak pedig már csak a hálóba kellett pofoznia a labdát. A fergeteges kezdés után visszavettek a lendületből a felek, újabb komoly helyzetre egészen az 59. percig kellett várni, ekkor Giggs pöckölte az időközben lesérült Shaabant felváltó Stuart Taylorba a labdát a tizenegyespontról. A második félidőre az irányítást teljesen átvevő hazaiak a 72. percben döntötték el végleg a három pont sorsát, ekkor Van Nistelrooy tökéletes ütemű passzával Scholes szlalomozhazott át a védők gyűrűjén, és a tizenhatosra betörve magabiztosan lőtte ki a kapu bal sarkát. "Éreztem, hogy a miénk a jobb csapat. Kiválóan védekeztünk, helyenként parádés futballt mutattunk be, és megvolt a kellő önbizalmunk is” – foglalta össze a látottakat Sir Alex, aki a városi rivális Citytől eleszenvedett vereség (1–3) után nagyon ráncba szedte az övéit, hiszen azóta a United hat győzelmet és egy döntetlent számlál. Az Arsenalt gardírozó Arséne Wenger dohogott egy kicsit, amiért szerinte az első hazai gól előtt Van Nistelrooy kézzel ért a labdához, de az ellenfél győzelmének jogosságát ő is elismerte: "Nem lehet vitás, egyértelműen a holland játékos kezéhez ért a labda, de nem lehet kizárólag erre fogni a vereségünket. A United elszántabb volt, és jobban akarta a sikert.”

A szombati nap legnagyobb meglepetését a táblázat alsó feléhez tartozó Charlton szolgáltatta a Liverpool legyőzésével, bár a mutatottak alapján sokkal inkább a Mersey-partiak gyászos produkciója számít szenzációnak. A vendégek legjobbja a rossz formában lévő Jerzy Dudeket helyettesítő Chris Kirkland volt, ám a fiatal kapus hiába hálálta meg Gérard Houlier mester bizalmát, két esetben ő sem tudott segíteni csapatán. Mindez azt jelentette, hogy a Liverpool sorrendben ötödik bajnokiján maradt nyeretlen, míg a Charlton egymás után a negyedik találkozóját nyerte meg.
Liverpool másik büszkesége, az Everton is kikapott, amely ezúttal a bajnokság egyik titkos favoritja, a Chelsea ellen vérzett el. A fővárosiak repülőrajtot vettek, hiszen félóra sem kellett, hogy kétgólos előnyt kovácsoljanak, és bár a szünet előtt Gary Naysmith szépített, a második félidőben nagyon fegyelmezett védekezéssel megőrizték előnyüket, sőt, a ráadás perceibenJesper Grönkjaer – nem sokkal azután, hogy David Unsworth éppen az ő buktatásáért piros lapot kapott – még egyszer beköszönt. Érdekesség, hogy a Chelsea négy napon belül másodszor kényszerítette térdre az Evertont, szerdán ugyanis a Ligakupában nyert 4–1-re Claudio Ranieri társulata.

A forduló eredményeit és a bajnokság állását "Európai topligák" összeállításunk Anglia rovatában olvashatják.