CHRISTOPHER SULLIVAN
(amerikai, Rába ETO – 1990)
„Nagyszerű emberi tulajdonságainak köszönhetően jól és gyorsan illeszkedett be a győri közösségbe, társai szerették, s ő is szeretett mindenkit” – jellemezte harminckét éve a Képes Sport Christopher Sullivant, aki 1989 őszén az első külföldi fecskékkel röppent be a magyar futball légterébe. Abban az átmeneti időben, amikor az NB I-ben szereplő légiósokat csak vendégmunkásként emlegette a közbeszéd.
Sullivan 24 esztendős volt, amerikai válogatott és potenciális vb-szereplő – utóbbit speciel akkor senki más nem mondhatta el magáról a hazai élvonalban, lévén a magyar válogatott selejtezőcsoportjában Spanyolország és Írország mögött harmadikként végezve lemaradt az 1990-es olaszországi tornáról. A középpályásként és csatárként is bevethető „jenkit” a Rába ETO szerződtette a Győrben az előző szezonban szerencsét próbáló honfitárs védő, Peter Vermes ajánlására. A magyar származású Vermes (jelenleg a Sporting Kansas City vezetőedzője) a nemzeti csapatból ismerte a mindenáron európai karrierre vágyó kollégát, s Sullivan elhivatottságát jól mutatja, hogy kétszezonnyi franciaországi „tanulmányút” után hajlandó volt fejest ugrani a rendszerváltás felé masírozó kelet-közép-európai ország ismeretlenjébe. Szulli, mert mindenki így becézte Győrben, gyorsan felvette a fonalat, noha sérülés után, edzetlenül érkezett meg a Rába-parti városba, már a második meccsén betalált a Ferencváros kapujába. „Kis túlzással azt is lehet mondani: olyan gól volt az, amilyet nálunk csak nem magyar játékosok tudnak rúgni” – méltatta az évad végi, a bajnokság külföldi játékosait értékelő cikkében a Képes Sport.
SULLIVAN GÓLJA A RÁBA ETO–FERENCVÁROS BAJNOKIN (1989. NOVEMBER 4.)
EMEKA „EMMY” EZEUGO
(nigériai, Kispest-Honvéd – 1994)
„December 16-án lesz huszonnyolc éves, s tagja hazája válogatottjának, amely kijutott az amerikai vébére. A játékos most Dániából érkezett, ahol az Aalborg csapatában szerepelt. Védekező középpályás, de több poszton is használható. Az átigazoláshoz szükséges összes okmánnyal rendelkezik, így ha megfelel, a mi játékosunk lesz.” 1993 novemberében így „konferálta fel” a Nemzeti Sportnak adott interjújában Kozma Mihály, a Kispest szakosztályvezetője a nigériai Emeka Ezeugo érkezését. Az Emmynek becézett, a Lyngbyvel korábban dán bajnoki címet nyerő futballista tavasszal valóban megérkezett, ám a nagy várakozás ellenére csupán négy bajnokin és ugyanennyi kupatalálkozón viselte a Honvéd szerelését. A mellőzés oka vélhetően a finn Martti Kuusela 19. fordulót követő menesztésében keresendő, a helyére érkező Dimitrije Davidovics pedig úgy volt vele, köszöni, de Emmy: nem. Ettől függetlenül a bajnoki második és Magyar Kupa-ezüstérmes labdarúgó bekerült a nyári világbajnokságra utazó nigériai válogatott keretébe. Emmynek nem ez volt az első nagy nemzetközi tornája: 1988-ban játszott a szöuli olimpián (igaz, Nigéria csoportutolsóként zárt), 1992-ben pedig hazája mind az öt mérkőzésén szerepelve érezhette teljes egészében magáénak a szenegáli Afrika-kupán megszerzett bronzérmet.
VÁC–HONVÉD NB I-ES MÉRKŐZÉS 1994-BŐL – EMMYVEL
MUHAMED BESIC
(bosnyák, Ferencváros – 2014)
„Besic talán az egyetlen játékos a világon, aki meg tudja állítani Lionel Messit. Szükségünk van rá!” – mondta ellentmondást nem tűrően Safet Susic, a bosnyák labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya 2014-ben, amikor kijelölte hazája első vb-szereplésére készülő keretét. És annak a Brazíliába utazó keretnek az akkor már két szezon óta a Ferencvárost erősítő 21 esztendős védekező középpályás, Muhamed Besic is tagja volt. Az NB I húsz év után delegált újból futballistát a legfontosabb válogatott tornára, Besic pedig valóban meg tudta fogni a Barcelona szupersztárját – még akkor is, ha végül a mérkőzést 2–1-re Argentína nyerte meg Lionel Messi győztes góljával.
ARGENTÍNA–BOSZNIA VB–MECCS 2014-BŐL, BESIC SZEMSZÖGÉBŐL
„Arra kell figyelni, hogy általában akkor vált ritmust és gyorsít fel, amikor elpasszolja a labdát, mert ilyenkor indul be az üres területre” – magyarázta a „semlegesítés” titkát a ferencvárosi légiós a mérkőzés után. Az NB I-ben egyébként kimagasló technikai képzettségű labdarúgónak számító Besic aztán a másik két csoporttalálkozón, Nigéria és Irán ellen is végig a pályán volt, és bár a bosnyákok kiestek, a labdarúgó iránt megnőtt a kereslet. Júliusban aztán az Everton csapott le rá s fizetett ki – a transfermarkt.de adatai szerint – 4.8 millió eurót a játékjogáért. A liverpooli klubnál azonban nem tudott alapemberré válni, 2021-ig mindössze 37 bajnokin és 10 FA-kupa-meccsen játszott a kék mezes együttesben, igaz, a 2016–2017-es évadot térdszalagsérülés miatt teljes egészében kihagyta, a következő két idényben pedig kölcsönszerződéssel a Middlesbrough-hoz, majd a Sheffield Unitedhez került. Tavaly szeptemberben visszatért a Ferencvároshoz, az idényben 15 bajnokin kapott lehetőséget, ám a 2022-es évet beindító Puskás Akadémia elleni kiállítása óta csupán 105 percet töltött a gyepen. Mondhatnánk, hogy a katari vb november 21-i rajtjáig még visszanyerheti a formáját, ám a bosnyák válogatott nem kvalifikált a tornára...
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. április 9-i lapszámában jelent meg.)