Amikor kiderült, hogy gyerekeknek szóló focis könyvről kell kritikát írnom, adta magát, hogy kikérjem elsős kisfiam segítségét és véleményét, ő mégiscsak más szemmel látja az egészet, meg egyébként is villámgyorsan megkedvelte az olvasást, szinte falja a betűket. Mégis hamar elvetettem az ötletet, mivel a hasonló című televíziós sorozat alapján készült Jamie, a focicsoda című kötet hátulján szereplő ismertető is jelzi, hogy kilencévesnél idősebbeknek ajánlott. A néhány oldalas első fejezet után pedig világosan kirajzolódik: a könyv elsősorban a tizenkét-tizenhárom éves focirajongó kiskamaszoknak szól.
Merthogy már az első oldalakon kiderül, a próbajátékon csúnyán leszereplő tizenhárom éves főhős bizony nem szívesen megy be a közös zuhanyzóba, mert a többi fiú „már kezdett férfiasodni, ő viszont még mindig vézna kissrác volt”. Aztán szép lassan találkozunk más jellegzetes tinédzserproblémával is mint a „csak barát” lányismerőssel, a rossz bizonyítvány miatt „túl szigorú” anyukával vagy a csodált nagypapával, akinek egy csúnya sérülés miatt tört derékba a karrierje. Tőle olyan egyszerű, mégis hasznos tanácsokat kap Jamie, mint hogy a „fociban fontos a tökösség”. A könyv nyelvezetére egyébként is jellemző a lazább, kiskamaszos szóhasználat, a középpontban pedig minden egyéb probléma ellenére mégiscsak a foci van. Mert Jamie-nek a legnagyobb vágya, hogy profi futballista legyen. És ezért majdnem feláldozza a barátságát is, amely valójában persze sokkal inkább alakuló szerelem. A futball és a zrikálások mellett ez a történet egyik központi témája, igaz, felnőtt fejjel azért megmosolyogtató olvasni, amikor a tinédzser fiúk felelsz vagy merszet játszanak, amelyben a főhősnek hawaii pizzát kell ennie, és több doboz energiaitalt meginnia. De ennek is van helye a történetben, a fiatal Jamie ugyanis ekkor tanulja meg, hogy egy jól vagy rosszul sikerült buli is mennyire haza tudja vágni a másnapi edzést.
Márpedig neki tényleg a foci az első.
Ugyanez igaz a Jamie, a focicsoda-sorozat folytatására, a Góóólra, amelyben már sokkal nagyobb a tét. Már olyan fontos kérdések is terítékre kerülnek, hogy közeledve a felnőttkorhoz, bizony el kell gondolkodni azon, ki milyen foglalkozást választ, de Jamie és az édesapja kapcsolata is hangsúlyosabb szerepet kap, a szerelmi szál pedig itt is elmaradhatatlan. A fő téma azonban természetesen a futball, a legfontosabb mérkőzés pedig sokkal részletesebben van megírva, mint az első kötetben. Mindkét könyv kimondottan szórakoztató olvasmány, de szigorúan csak tiniknek, felnőttként inkább már mosolyt fakasztó kikapcsolódás.
(Dan Freedman: Jamie, a focicsoda, Móra Kiadó, 2022)
Fütyült rájuk – Toni Schumacher „hangos” könyvében kibeszélte az öltözők világát |
Aranyrög a múltból – az olasz futball éves adatbankja az alaposság és a hitelesség példája |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. április 8-i lapszámában jelent meg.)