A Könyvmolyképző Kiadó az elmúlt években sok értékes futballkönyvet jelentetett meg, köztük a labdarúgó-önéletrajzok egyik legjobbját, Zlatan Ibrahimovic könyvét is. Így aztán nagy bizalommal és érdeklődéssel vettem kézbe a Lionel Messi és az élet művészete című kiadványát, amelyet a brit Andy West írt, s amely azt az ígéretet hordozta magában, hogy teljesen újszerű, egyedi szempontból vizsgálja a hétszeres aranylabdás argentin szupersztár életét és pályafutását. „Egy világhírű sportoló karrierjének merész tanulmányozása, ami szemléletben túlmutat a futballpályán” – biztat minket a könyv elolvasására a borító felirata.
„Ha elmondod, letagadom!” – sportkönyvben konzervált magyar valóság |
Vb-történelem az archívumból – páratlan könyvben elevenedik meg a futballmúlt |
A szerző olyasmit próbál tanítani Messi példáján keresztül, amit mindenkinek magától is illik tudnia: hogy a sikerért sokat kell dolgozni; hogy a kudarcokból tanulni kell; hogy mindennap lehet fejlődni; hogy mindig ott van az újrakezdés lehetősége; hogy a pofonok után fel kell állni a padlóról; hogy a hullámhegyet természetszerűen hullámvölgy követi; hogy mindig csak a következő mérkőzésre szabad gondolni; hogy mindenkinek megvan a maga problémája az életben, a gondok elől senki sem menekülhet el, és így tovább. Az a sajátos nézőpont jelenik meg a könyvben, hogy nem azt kell nézni, hány Bajnokok Ligáját vagy spanyol bajnokságot nyert meg Messi, hanem azt, hogy hányat nem. Vagyis, hogy ő is egy „sikertelen” ember, több kudarc éri, mint sikerélmény, ahogy mindannyiunkat.
„Első ránézésre ez az ötlet igencsak erőltetettnek tűnik, nem?” – írja a bevezetőben a szerző könyve módszertanáról. Szerintem nem csak első ránézésre, a 246 oldal elolvasása után ez az érzés cseppet sem gyengül. Borzalmasan erőltetett párhuzamokkal van tele a szöveg. A legnevetségesebb a „Mandela és Messi: két nagyszerű pragmatista” című fejezet, amely azt taglalja, hogy a korábbi dél-afrikai elnök, Nelson Mandela és az argentin futballsztár között óriási a hasonlóság, ami abból adódik, hogy az apartheid idején Mandelának is milyen sokat kellett szenvednie, de fel tudott állni és megdicsőült, éppúgy, mint Messi, aki például 2014-ben elveszítette a világbajnoki döntőt, de lám, a következő évben BL-t nyert...
Ehhez a könyvhöz tulajdonképpen semmi szükség sem volt Messire. Behelyettesíthető bármelyik sikeres és híres emberrel. Ennek a könyvnek egyvalamire volt szüksége: egy csali névre, amely vonzza az olvasót. Sportlap lévén bóknak tekintjük, hogy a szerző erre a szerepre egy kortárs labdarúgót talált a legalkalmasabbnak.
(Andy West: Lionel Messi és az élet művészete, Könyvmolyképző Kiadó, 2021)
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. november 5-i lapszámában jelent meg.)