Nagy változások zajlanak a veszprémi női labdarúgásban: a Veszprém FC felkarolta a női labdarúgás ügyét. Borbély Csillát, a női csapat technikai vezetőjét kérdeztem a pontos részletekről - és persze magáról is. Meglátjátok, van miről.Nagy változások zajlanak a veszprémi női labdarúgásban: a Veszprém FC felkarolta a női labdarúgás ügyét. Borbély Csillát, a női csapat technikai vezetőjét kérdeztem a pontos részletekről - és persze magáról is. Meglátjátok, van miről.
A 2012/2013-as bajnokságtól a Veszprém FC veszi kézbe a városi felnőtt és utánpótláscsapatokat. Ez milyen gyakorlati változást jelent pontosan az eddigiekhez képest?
Igen, mostantól mi is az NB II férfi bajnokságban szereplő Veszprém FC-hez tartozunk. A női csapat játékosai és vezetői is örömmel vették ezt a lehetőséget.
Az „új” vezetők személye garancia arra, hogy a mostani nehéz helyzetben megfelelő hátteret nyújtsanak a versenyzésünkhöz, és a szakmai munkában is előrelépést remélünk.
Minek köszönhető, hogy a Veszprém FC felkarolja, központosítja a női labdarúgást?
Már régóta tart a jó viszonyunk a Veszprém FC vezetőivel, akiknek végignéztük a megyei másodosztálybóla gyors NB II-be jutását. Kis költségvetésből, szerény körülmények között, de céltudatosan haladnak előre. A Gizella VSE-nél az ősszel már több nehézségünk akadt, a legfontosabb, hogy az utánpótlásunk elvesztette az edzőjét. Ezt az akkori vezetőség nem tudta megoldani, így a meglévő játékosok nagy részét elveszítettük, ez pedig ahhoz vezetett volna, hogy nem tudjuk kiállítani a kötelező utánpótláscsapatot.
Olvastam, hogy az NB I a cél - tehát hosszú távon egy stabil élvonalbeli csapatot szeretnétek a városban? Mi hiányzott eddig ehhez, és mi változik ezután?
Mondjuk úgy, hogy vannak olyan játékosok a csapatunkban, akik szeretnének NB I-es játékosokká válni. Szeretnénk, ha a Veszprém FC első osztályú csapat lenne, de a vezetők fő célja most az, hogy minél szélesebb körben terjedjen el a női labdarúgás Veszprém megyében. Ezért a Veszprém FC széleskörű együttműködési rendszert kíván létrehozni a térség női csapataival, amelynek révén a kölcsönös előnyök kihasználásával fejlődhet a női labdarúgás.
Van a női csapatnak kapcsolata a férficsapattal? Hogyan viszonyulnak hozzátok a Veszprém FC-nél?
A fiúk hazai meccsein mindig szép számmal megjelenünk a csapattagokkal és szurkolunk a sikerükért. Januárban a női és a férficsapat közösen szerepelt egy meghívásos teremtornán, Veszprém testvérvárosában, a németországi Passauban. A háromnapos túra jó alkalom volt a csapatoknak a megismerkedésre.
Szerencsére a Veszprém FC ügyvezetője, Cseresznyés Péter már tavasszal a segítségünkre sietett, amikor az edzőhiányban vállalta, hogy az elfoglaltságai mellett hetente egy edzést vezényel nekünk.
Láttam, hogy várjátok a lányok, kislányok jelentkezését is. Hogyan fogjátok az utánpótlásképzést működtetni?
Most van minden kialakulóban. Sajnos majdnem mindent újra kell szervezni, mert a régen működő csapataink szép lassan megszűntek. Nagy munka lesz „visszacsábítani” a lányokat, de a munkát már megkezdtük.
Hol fogtok edzeni?
Veszprém városa továbbra is biztosítja a női csapatoknak a csodaszép Erdész utcai sportpályákat. Aki ismeri a helyszínt, az tudja, hogy kevés hasonló, „várpanorámás” pályán van lehetőség focizni ma Magyarországon.
Mit gondolsz, hogyan profitálhat hosszú távon a város a női labdarúgás támogatásából?
Ha csak a legalapvetőbb dolgokat nézem: az utánpótlás fejlesztésével remélhetőleg sok veszprémi lánynak lesz lehetősége kipróbálni a labdarúgást, így sportolásra és egészséges életmódra neveljük őket.
Milyen lányok jelentkezését várjátok? Milyen követelményeknek kell megfelelnie annak, aki szeretne nálatok focizni?
Az óvodás kortól a szeniorig várunk lányokat, hölgyeket, asszonyokat. Követelmény nincsen, csak jöjjenek le egy nyílt edzésünkre, és biztos vagyok benne, hogy a társaság, az edzésmunka, a körülmények maradásra bírnak mindenkit.
Hány lány focizik jelenleg Veszprémben és környékén?
A felnőtt keretünkben 24 lány jár edzésre és a jövő héttől már az utánpótlás is megkezdi a felkészülést. Továbbá van a Veszprém megyei felnőtt női keresztpályás bajnokság, amelynek Gyenese Csaba a szervezője. Volt, amikor több mint tíz csapat indult ezen a bajnokságon. Szeretnénk velük is jó kapcsolatot kialakítani.
Na, és hányan járnak a meccseitekre?
Mérkőzéseinkre egyelőre főként barátok, családtagok járnak ki. Akkor volt csak nagyobb nézőszám, amikor tavasszal az egyik Veszprém FC NB II-es bajnokija előtt játszottunk előmérkőzést. Ezt nagyon jó ötletnek tartom, hiszen így egyszerre két mérkőzést is láthatnaka futballkedvelők, és megismerhetik a női csapatot is. Szerintem jó lenne, ha más csapatoknál is játszanának a nők előmérkőzést, de akár egy bemutató meccs ovisokkal, kicsikkel is jó ötlet. A női labdarúgás népszerűsítése fontos feladat!
Nagyon fiatal vagy, mégis az egyik fő mozgatója a változásoknak (és a csapatnak). Honnan ez a nagy elhivatottság? Ilyenből kellene sok a női fociba...
Én végzem a technikai vezetői teendőket a csapatnál, emellett már régóta „rangidősnek” tekintenek a csapattársak. Szeretem a labdarúgás minden formáját. 12 éves koromban ismerkedtem meg a sportággal, ami hamar az életem részévé vált. Édesapám folyamatosan támogatott és biztosította nekem a megfelelő körülményeket, hogy azt csinálhassam, amit szeretek, ő nagyon büszke arra, hogy a lánya futballozik.
Laki Zoltánnak az akkori és jelenlegi edzőmnek sokat köszönhetek, hiszen látott bennem fantáziát és hamar a gólvonal előtt találtam magam, és megtanított a labdarúgás alapjaira. Később, amikor nagypályára felkerültünk, már mezőnyjátékosként játszottam és játszok azóta is.
Adódik a kérdés: kik a példaképeid?
Kézenfekvő: Hope Solo és Iker Casillas.
Edzői végzettséged is van - vannak további céljaid ebben a szakában? Nagyon fontos lenne, hogy a női futballnak is jól képzett, naprakész szakemberei legyenek.
Igen, pár éve elvégeztem a D tanfolyamot, amelyen sok mindent elsajátítottam, de a gyakorlatban még nem tudtam kipróbálni az edzői szakmát. Cseresznyés Péter ügyvezető próbál bevonni, hogy a későbbiekben az utánpótlásban tudjak edzőként dolgozni és szeretné, hogy továbblépjek a magasabb edzői képesítés megszerzése felé. Az ő ösztönzésére dolgozom Vágó Attila mellett segédedzőként a férfi csapatnál. Ezeken az edzéseken közelről tapasztalhatom egy pro-licenszes edző munkamorálját, szakmai elhivatottságát és felkészültségét. Vágó Attila sokat mesél a női felnőtt válogatottnál töltött szövetségi kapitányi munkájáról, amely motiváló lehet sok fiatal lánynak, mert igenis, a nőknek is kiugrási lehetőségeket rejt a labdarúgás!