Atlétika: „előugrott” az első magyar érem az U18-as Eb-n

B. Z. utanpotlassport.huB. Z. utanpotlassport.hu
2024.07.19. 21:28
Hajdu Áron távolugrásban szerzett bravúros ezüstérmet, mellette több magyar ígéret is remekül szerepelt a besztercebányai U18-as atlétikai Európa-bajnokság második versenynapján.

Mint arról beszámoltunk, pénteken megszületett az első magyar érem a besztercebányai U18-as atlétikai Európa-bajnokságon.

A fiú távolugrás döntőjében a 16 éves Hajdu Áron az ötödik kísérletére 758 centiméteres eredményt ért el, mellyel rövid ideig vezette a finálét, és végül ezüstérem lett a jutalma.

A DVTK-ban László István által edzett kitűnőség nemcsak az egyéni csúcsán javított 14 centit a szlovákiai kontinensviadalon, hanem egyúttal megdöntette a korosztály magyar rekordját, melyet Uzsoki János 752 centivel tartott 1989 óta.

Az Eb-t a francia Remi Mourie nyerte 772 centivel. A döntő másik magyarja, Putsay Bence 699-cel a tizedik helyen zárt.

„Talán kissé furán hangzik, de legbelül éreztem, hogy érmes leszek – nyilatkozta Hajdu Áron. – Nagyon örülök a második helyezésnek, amely hatalmas motivációt ad és remek visszajelzés, hogy jó úton járok.

Az ötödik ugrás után bár vezettem a versenyt, nem éltem bele magam a győzelembe, mert számítottam rá, hogy le fognak ugrani. Igaz, én nem a francia ellenfélre, hanem az olaszra tippeltem, akinek 790-es egyéni legjobbja van. De a francia is megérdemelten nyert. Az én eredményeim még nincsenek az ő szintjén, de az bizakodásra ad okot, hogy a hatodik kísérletemmel megmutattam, már én is stabilan tudom a 750 körüli ugrásokat.”

Balról: az ezüstérmes Hajdu Áron, a győztes Mourie és a bronzérmes olasz Inzoli Fotó: Zsigmond László/MASZ

A nap másik magyar érdekeltségű döntőjében, a leány kalapácsvetés fináléjában is két magyar reménységnek szoríthattunk.

Itt Keserű Mirabella végül 62,43 méterrel a 8., Fertig Fanni pedig 61,70 méterrel a 9. helyen végzett. Érdekesség, hogy az Európa-bajnoki címről csupán egyetlen centi döntött. A német Clara Hegemann a világ idei legjobb U18-as eredményével, 72,93-mal nyert az ukrán Polina Dzerozsinszka előtt (72,92). Ebben a versenyszámban egyébként a 3 kilós szerrel Gyurátz Réka tartja az U18-as világrekordot 76,04 méterrel még 2013-ból.

Keserű Mirabella a nyolcadik lett kalapácsvetésben Fotó: Zsigmond László/MASZ

A délelőtti programban kiemelkedően teljesített a fiúk 400 méterén Sáray Péter, aki 47.77 mp-es egyéni csúccsal, elődöntős futamában a másodikként célba érve, összesítésben a 8. helyen jutott a fináléba.

A lányok is elődöntőztek ebben a versenyszámban, Sákovics Janka (56.76) a 18.,  Keszthelyi Szonja (56.84) a 19. lett.

A fiú kalapácsvetők között Beke Zétény (70,37) a második helyen ment a döntőbe, Fülöp László (63,73) a 14.-ként zárt. Leány rúdugrásban Gastiaburu-Frank Abigél (375) egyéni csúccsal holtversenyben a 12. helyen döntős, Kovács Patrícia (340) a 21. lett.

Putsay Bence a tizedik lett a távolugrás fináléjában Fotó: Zsigmond László/MASZ

A 400 gátasaink közül hárman is az elődöntőben folytatják. Prutkay Kata (1:01.05) a 10. helyen, Hargittai Zsófia (1:02.47) egyéni rekorddal a 23. helyen jutott tovább, míg Tompa Benedek (53.97) szintén egyéni csúccsal a 19. helyen kvalifikált az elődöntőbe. Fazakas Soma (55.26) a 29. helyet érdemelte ki.

2000 m akadályon Petró Ádám (5:58.17) a 16., Végh Zsombor (6:04.01) a 21. pozícióban fejezte be az Eb-t.

Délután Zemen Zalán a 110 gát elődöntőjében szerepelt, és végül összesítésben (14.17) a 22. helyen végzett.

800 méteren Beke Dávid a 16.-ként jutott elődöntőbe (1:54.45), Babics Marcell (1:56.60) a 40., a lányok között Felber Kata Zselyke (2:13.46) egyéni csúccsal a 37. lett.

A 200 méteres síkfutószámban Darai Laura (25.23) a 32., Csahóczi Kamilla (25.56) a 37., továbbá Nádas Balázs (22.75) a 47.-ként zárt.

Fertig Fanni a kilencedik helyre dobta magát a kalapácsával Fotó: Zsigmond László/MASZ

A nap végén Scherer Tamás, a Magyar Atlétikai Szövetség utánpótlás-referense röviden így összegzett:

A versenynappal összességében teljesen elégedettek lehetünk, kiváló hangulatban zajlottak a küzdelmek, és Hajdu Áron mellett külön dicséret illeti a nyolcadik, kilencedik, tizedik helyet szerző atlétáink, azaz Keserű Mirabella, Fertig Fanni és Putsay Bence teljesítményét. És természetesen azoknak is kijár az elismerés, akik döntőbe, elődöntőbe jutottak, egyéni csúcsot értek el, vagy megközelítették a valaha volt legjobb eredményüket. Ezen a napon is jó volt magyarnak lenni az Eb-n!”

A részletes eredmények regisztráció után ITT érhetők el.

(Kiemet képünkön: Hajdú Áron Fotó: Zsigmond László/MASZ)